Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe

Damian HomolaDamian Homola, Dyrektor Handlowy sieci RuckZuck.

Kupując panele podłogowe często decydujemy się na ich samodzielny montaż. Rozpoczynając prace pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad ich układania, bowiem podłoga to jeden z najważniejszych elementów wystroju naszych mieszkań i domów. Przygotowanie podłoża

Panele podłogowe należy układać na odpowiednio przygotowanym podłożu, które powinno być płaskie, twarde i suche. Całą powierzchnię podłogi przykrywamy folią paroizolacyjną, o ile nie zamierzamy montować paneli na podłożu drewnianym, a następnie odpowiednio warstwą podkładową. Folia zapewnia izolację przed wilgocią, dlatego jej ułożenie pod panelami jest tak ważne. Pasma foli układamy na całej powierzchni podłogi tak, aby poszczególne części nachodziły na siebie przynajmniej 20 cm. Następnie należy zastosować specjalną warstwę podkładową np. piankę, która wyeliminuje ewentualne nierówności i wygłuszy podłogę. Stykające się krawędzie podkładu najlepiej skleić taśmą samoprzylepną, co pozwoli nam uniknąć nachodzenia podkładu na siebie.

panele podłogoweRozpoczynamy układanie paneli
Panele podłogowe układamy prostopadle do okna w układzie schodowym, z przesunięciem poszczególnych desek względem siebie ok. 20-40 cm. Przed rozpoczęciem prac należy pamiętać o zmierzeniu i przeliczeniu szerokości pomieszczenia tak, aby w końcowym etapie montażu nie okazało się, że szerokość ostatniego rzędu paneli będzie mniejsza niż 5 cm.

"Pływająca" podłoga
Podłoga ułożona z paneli nie może się bezpośrednio stykać ze ścianami i innymi elementami stałymi pomieszczenia. Panele podłogowe muszą mieć możliwość swobodnego "pracowania". Służą temu dylatacje – wąskie przerwy pozostawiane na stykach elementów stałych i paneli. Przestrzeń między krawędzią paneli, a elementami stałymi powinna wynosić ok. 15 mm. Na czas montażu układamy w tych miejscach tzw. klocki dylatacyjne, które później usuwamy, a powstałe szpary maskujemy listwami przypodłogowymi lub progowymi.

Podsumowanie
Kiedy zdecydujemy się na zakup paneli podłogowych i ich samodzielny montaż przestrzegajmy powyższych zasad, a nowa, prawidłowo ułożona podłoga będzie zachwycać niepowtarzalnym wzorem.

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: RuckZuck

Polecamy Ci również

Zobacz także