Jak prawidłowo zamontować okno?

Nietypowe okna
Okna drewniane wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego (najbardziej popularne), świerkowego, rzadziej dębowego i mahoniowego czy innych gatunków drewna egzotycznego.

Przyjazne mieszkanie to m.in. mieszkanie ciche i o odpowiednim mikroklimacie. W dużym stopniu cechy te zależą od okien. Pamiętajmy jednak -  klasa okna nie ma większego znaczenia, jeśli zostanie ono nieprawidłowo zamontowane.

przekrój oknaZdarza się, że po jakimś czasie od momentu zamontowania nowych okien ze zdziwieniem stwierdzamy, że od ich strony wieje. Jeśli zbadać sytuację dokładnie okazuje się, że zimne powietrze, a także hałas dostają się do środka nieszczelnościami na styku ramy okiennej i ściany. W takim przypadku wysoka izolacyjność termiczna oraz wielokomorowe,"ciepłe" profile nie są już żadną zaletą najdroższych i najładniejszych okien - bo jakie ma to znaczenie, skoro od okna czuć zimny przeciąg, a w narożach pojawia się grzyb. Niestety opisana sytuacja często zdarza się w praktyce. Dzieje się tak dlatego, że okna osadzane i uszczelniane są najczęściej tylko z użyciem poliuretanowej pianki montażowej.

Pianka ma oczywiście doskonałe właściwości termoizolacyjne ale nie jest materiałem uniwersalnym, który można jednocześnie wykorzystywać jako izolację termiczną i przeciwwilgociową. Tymczasem bardzo często zdarza się, że po osadzeniu okien, materiał ten jest przycinany przy samym licu ramy okiennej i przykrywany tynkiem o niewielkiej grubości. Tak wykonane uszczelnienie bardzo szybko przestanie spełniać swoją rolę, gdy rama okienna pod wpływem zmiany temperatur zacznie rozszerzać się i kurczyć. W ten sposób zapoczątkowany zostaje proces powolnego odpadania tynku pokrywającego piankę poliuretanową. W powstałe szczeliny zaczyna dostawać się woda, która obniża skuteczność materiałów izolujących termicznie. Do tego dochodzi jeszcze proces degradacji pianki na skutek promieniowania UV. Na efekty nie trzeba długo czekać - w sąsiedztwie ramy okiennej powstaną szczeliny, którymi z domu uciekać będzie ciepło i pojawi się wilgoć. Z czasem do wnętrza domu docierał będzie także coraz większy hałas. Niestety, choć świadomość osób decydujących o tym jakie okna kupić i jak je zamontować jest z każdym rokiem większa, to na nadal ogromną większość stolarki montuje się jedynie za pomocą pianki i kotew.

Potrójne uszczelnienie

Aby uniknąć sytuacji podobnej jak opisana wyżej, trzeba zastosować bardziej złożoną metodę izolacji nowo osadzanej stolarki okiennej. Warto zdać sobie przy tym sprawę, że w strefie ramy okiennej działają dwie skrajnie różne temperatury. W sezonie grzewczym temperatura po zewnętrznej stronie okna może o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni różnić się od tej panującej w domu. Oprócz różnicy temperatur należy wziąć jeszcze pod uwagę różnicę wilgotności, parcie wiatru od strony zewnętrznej czy opady deszczu. Aby prawidłowo uszczelnić okno na płaszczyźnie styku ościeżnicy ze ścianą należy zastosować więcej niż jedną tylko piankę montażową w sprayu. Uszczelnienie takiego elementu powinno składać się z trzech współpracujących ze sobą warstw. Piana, jako izolacja termiczna tez znajdzie tu swoje miejsce. Od strony pomieszczenia i od strony zewnętrznej powinny znaleźć się jednak jeszcze materiały, które dzięki swojej dużej elastyczności zabezpieczą połączenie okna z murem przed pękaniem na skutek ruchów okna (np. na skutek nagrzewania się ramy okiennej pod wpływam słońca).

Warstwa zewnętrzna - powinna być odporna na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Musi stanowić skuteczna barierę dla deszczu, jednocześnie posiadając zdolność przepuszczania pary wodnej. W miejscu tym doskonale sprawdzają się specjalne taśmy rozprężne.
Warstwa środkowa - znajdująca się między ramą okienną a ścianą, powinna stanowić szczelną izolację termiczną. Tu zastosowanie znajdzie tradycyjna piana poliuretanowa.
Warstwa wewnętrzna - musi być absolutnie szczelna i nie przepuszczać powietrza oraz pary wodnej. Są to specjalne elastyczne taśmy paroszczelne.

Ciepłe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu nie może dostawać się w warstwę spoiny, gdyż tam schładzając się, przenosić będzie duże ilości wilgoci. Aby temu zapobiec, warstwę wewnętrzną należy uszczelnić sznurem polietylenowym i osłonić specjalnym silikonem okiennym, lub uszczelnienie wykonać z specjalnie do tego celu wyprodukowanej taśmy paroszczelnej. Specjalistyczne taśmy tego rodzaju są samoprzylepne i po uszczelnieniu okna można je malować lub tynkować. Warstwa wewnętrzna to właściwa izolacja termiczna. Poleca się ją wykonać ze wcześniej wspomnianej pianki poliuretanowej. Nie należy jej jednak bezpośrednio tynkować z zewnątrz, a zabezpieczyć przed wpływami atmosferycznymi rozprężną taśmą paroprzepuszczalną. Taśma pozwoli wilgoci, która mogłaby w jakiś sposób znaleźć się w warstwie ocieplenia, wydostać się poza budynek. Nie pozwoli jednocześnie przedostać się wodzie z zewnątrz do warstwy piany, dzięki czemu będzie ona zawsze sucha. Taśma o której mowa, samoczynnie rozpręża się w szczelinie między ścianą a oknem szczelnie ją wypełniając. Pozostaje jednak zawsze elastyczna i jeśli profil nieznacznie kurczy się lub rozszerza pod wpływem działania promieni słonecznych, taśma dopasowuje się do zmiennych warunków i zawsze szczelnie zabezpiecza połączenie.
Jeśli decydujemy się na wymianę stolarki okiennej na nową lub rozważamy poważny wydatek na markowe, drogie i sprawdzone okna, zapytajmy czy firma montażowa potrafi montować okna w trójwarstwowym systemie uszczelnień. Jeśli nie, poszukajmy innej ekipy. Rodzaj gazu miedzy szybami, liczba komór w profilu i niski współczynnik U okna nie będą miały żadnego znaczenia, jeśli całe ciepło z domu uciekać nam będzie między tym oknem a ścianą. Biorąc pod uwagę ceny markowych okien, dodatkowy wydatek na poprawne, trójwarstwowe uszczelnienie jest naprawdę niewielki i szybko się zwróci w oszczędnościach na ogrzewaniu.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: illbruck, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także