Jak samemu odświeżyć mieszkanie

1
Mieszkanie odświeżone na wiosnę
Jeśli nasze wnętrze już się nam opatrzyło i jak najmniejszym wysiłkiem chcemy zmienić jego wygląd, warto postawić na nowe oświetlenie.

Drobne remonty mieszkań często robimy sami. Zobacz, jakie prace możemy wykonać samodzielnie, by nadać mieszkaniu nowy wygląd, nie przemęczając się przy tym i nie wydając dużo pieniędzy. Czasem, by odświeżyć mieszkanie, wystarczy odmalować ściany lub użyć kilku elementów dekoracyjnych. Pomysłem na zmianę wyglądu mieszkania jest również gra światłem.

W przypadku skomplikowanych prac remontowych, wymagających fachowej wiedzy, Polacy zlecają je specjalistom. Jednak wiele prostszych prac remontowych wykonują samodzielnie. Według badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, 65% respondentów zleca wykonanie takich zadań jak montaż ceramiki łazienkowej. Z drugiej strony, zaledwie 34% ankietowanych zatrudnia fachowca do malowania ścian. Jakie inne czynności można wykonać samemu, by odświeżyć swoje „cztery kąty”?

Przeczytaj: Jak usunąć stare powłoki malarskie przed malowaniem

Odświeżenie mieszkania dzięki metamorfozie mebli i ścian

Tanim sposobem na zmianę wyglądu pomieszczenia jest zastosowanie okleiny samoprzylepnej. Dzięki niej niewielkim kosztem można zmienić kolorystykę mebli i sprzętu AGD (np. lodówki) lub wprowadzić do pomieszczenia nowe, ciekawe wzory. Jednak by nie przysporzyć sobie kłopotów, wybierając materiał warto przestrzegać kilku zasad. Okleiny powinny być solidne i pokryte grubym laminatem, odpornym na niewielkie zadrapania, zarysowania czy zmiany temperatur.

Zanim przystąpimy do aplikacji okleiny należy wyczyścić i odtłuścić szafki oraz precyzyjne dociąć arkusze okleiny, by pasowały do wymiarów mebli. Warto zostawić kilkumilimetrowy zapas na ewentualne poprawki. Szczególną uwagę należy przyłożyć również do samej czynności naklejania ozdobnego materiału na meble. Narzędziem przydatnym w eliminowaniu tworzących się w jej trakcie pęcherzyków powietrza jest urządzenie używane do ściągania wody z szyb.

Istotne jest również dopasowanie wzorów do wielkości mebli. Na niewielkich płaszczyznach, jak na przykład szuflady, warto ograniczyć się do jednorodnego materiału z subtelnymi zdobieniami. Duże ornamenty na małych meblach mogą się „zgubić” i nie wyglądać zbyt okazale. Z punktu widzenia kolorystyki całego wnętrza warto zadbać o to, by barwy w tonacji podobnej do tej pojawiające się na okleinach powtórzyć również w co najmniej dwóch innych miejscach pokoju, na przykład poprzez dodanie akcesoriów, takich jak poduszki czy świeczki. Istotne jest również to, by nie przesadzić z liczbą kolorów w pomieszczeniu. Projektanci wnętrz dążą zazwyczaj do ograniczenia dominujących w nich barw do trzech – jednej wiodącej i dwóch pomocniczo-akcentujących.

Wystrój wnętrza można zmienić również ozdabiając meble naklejkami z konkretnym motywem pasującym do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie – takich naklejek nie trzeba przycinać do wymiarów mebla. Oczywiście nie musimy ograniczać się do mebli. Warto rozpatrzyć zastosowanie naklejek ściennych. Ich wybór jest przeogromny.

Zobacz: Naklejki ścienne w postaci cytatów

Nie zapominajmy również, że do łask wracają fototopety. Mogą one przedstawiać nie tylko realistyczne zdjęcia, ale i różnego rodzaju grafiki. Drukowane są one na trwałym materiale. Dostępne są fototapety lateksowe, fizelinowe, winylowe-samoprzylepne i papierowe. Wykorzystując ten pomysł można za małe pieniądze odmienić  wnętrze pokoju, łazienki a nawet kuchni. Tapeta w pokoju dziecka może nawiązywać do ulubionych bohaterów z bajek lub hobby w przypadku starszych dzieci.

Nowe kolory możemy wprowadzić do wnętrza również za pomocą tkanin. Charakter wnętrza zmienimy firanami, zasłonami lub roletami. Dużo zmieni również nowa narzuta na łóżko, która powinna być w komplecie z poduchami.

Wnętrze w nowym świetle

Prostym sposobem na zmianę wyglądu mieszkania jest jego rozświetlenie. Pomoże w tym na przykład wymiana żarówek na nowocześniejsze rozwiązania. – Oświetlenie mieszkania ma duży wpływ na to, jak prezentować się będzie pomieszczenie i znajdujące się w nim wyposażenie. Wybierając źródła światła, warto jednak uważać, by względy estetyczne nie przeważyły nad praktycznymi – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia w firmie Trilux Polska. – Rozwiązaniem łączącym funkcjonalność z dużą swobodą aranżacji są diody emitujące światło. Dają one światło dobrej jakości przy niewielkich poborach mocy, gwarantując tym samym zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Pomimo tych zalet, ze względu na dość wysokie koszty inwestycji, do niedawna raczej niechętnie stosowano je w domach. Dzięki stopniowemu upowszechnianiu się tej technologii i dużej konkurencji na rynku, ceny diod ledowych systematycznie spadają, dlatego ich popularność rośnie – dodaje ekspert.

Oświetlenie LED jest warto stosować szczególnie w pomieszczeniach, gdzie światło jest często włączane i gaszone. W takich warunkach diody są nieporównywalnie bardziej żywotne niż świetlówki kompaktowe. By wykorzystać w pełni walory ledów w tym zakresie, warto skorzystać z oferty znanych producentów, którzy mają już renomę. Chińskie zamienników są atrakcyjne cenowo, jednak ich jakość i trwałość często pozostawiają wiele do życzenia. Istotny z punktu widzenia kosztów modernizacji jest również fakt, że prócz specjalnych opraw przeznaczonych wyłącznie dla LED, dostępne są również źródła światła z układem zasilania pozwalającym wymianę 1:1 z tradycyjną żarówką – bez dodatkowych wydatków.

Warto przeczytać: Na co zwrócić uwagę wybierając lampy LED

Oświetlenie LED sprawdza się nie tylko jako główne źródło światła, ale również jako sposób na zaakcentowanie wybranych elementów pomieszczenia oraz zmianę jego charakteru. Stosując tę technologię można bowiem osiągnąć światło w dowolnym kolorze. – Mieszając diody w trzech podstawowych kolorach systemu barwnego RGB – czerwieni, zieleni i niebieskiego – można uzyskać pełną paletę kolorów – mówi Maciej Gronert. Na rynku dostępne są gotowe moduły dające światło dowolnej wybranej barwy. Tego typu dekoracyjne rozwiązania LED mogą pomóc radykalnie odmienić styl wnętrza.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Polecamy Ci również

Zobacz także