Jak się pozbyć roztoczy?

Jak się pozbyć roztoczy?

sypialniaCzy mrozy pomogą w walce
z roztoczami? Arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec
w walce z roztoczami kurzu domowego. Warto a nawet trzeba wykorzystać zimowe słoneczne
i mroźne dni, by pozbyć się tych alergenów z dywanu, narzuty, koca czy pościeli.


Roztocza kurzu domowego są silnymi alergenami i już wielu osobom uprzykrzyły życie. Walka z nimi jest niezwykle trudna i przypomina syzyfową pracę. Te niewidoczne gołym okiem, mikroskopijne (0,1-0,5 mm długości) pajęczaki żywią się głównie złuszczonym naskórkiem człowieka, którego każdy z nas codziennie im dostarcza. Odchody oraz pancerzyki roztoczy łączą się z kurzem i wraz z nim unoszą w powietrzu, wędrując po mieszkaniu i drażniąc drogi oddechowe osób uczulonych.
Najczęstszym i idealnymi miejscem bytowania roztoczy jest łóżko i pościel. Dla osób uczulonych jest to bardzo niekorzystne ponieważ podczas snu bezpośrednio i długotrwale stykają się z alergenami. Również dywany, narzuty, koce czy pluszowe zabawki są siedliskiem alergenów. Zima to pora, która sprzyja chwili, w której łatwiej będzie się ich pozbyć. Najlepszą metodą walki z roztoczami jest wyniesienie pościeli na balkon w słoneczny, mroźny dzień. To samo można zrobić z dywanami, kocami oraz pluszowymi zabawkami.roztocza (fot. shutterstock)Arktyczne powietrze ale także słoneczne promienie ultrafioletowe zabijają roztocza. W cieplejsze dni
z pomocą może posłużyć zwykła chłodziarko-zamrażarka. Trzeba tylko co jakiś czas włożyć pluszowe zabawki do zamrażalnika na 24 h, a potem wyprać i dokładnie wypłukać martwe pajęczaki i ich odchody.
Należy także pamiętać, aby wietrzyć pomieszczenia – zarówno zimą jak i latem. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza w mieszkaniu to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Aby utrudnić ten proces, starajmy się nie przegrzewać mieszkania, utrzymujmy też wilgotność nie przekraczającą 55-60%.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Candy Hoover Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także