Jak się pozbyć zapachu papierosów z mieszkania

5
Papieros
O szkodliwości palenia tytoniu dla naszego zdrowia mówi się wiele. My radzimy, jak się pozbyć skutków palenia z naszych mieszkań.

Podobno rzucenie palenia jest łatwe – można to robić setki razy – jak mówił Mark Twain. Jeśli jednak w przeciwieństwie do niego chcecie rzucić raz, a skutecznie, podpowiemy Wam, jak się pozbyć zapachu papierosów z mieszkania.

Dym z papierosów palonych od czasu do czasu w mieszkaniu nie jest poważnym problemem. Najczęściej wystarcza porządne wietrzenie, czy zapalenie świeczek antynikotynowych. Jeśli jednak palimy regularnie, dym i jego zapach skutecznie wniknie we wszystkie powierzchnie – łącznie ze ścianami, meblami, a nawet sprzętem elektronicznym.

Stary zapach dymu nie jest przyjemny nawet dla palaczy, a co dopiero dla osób niepalących, albo takich, które postanowiły palenie rzucić. Jednak pozbycie się zapachu, czy mówiąc wprost – smrodu – setek wypalonych papierosów jest dość żmudne, ale nie niemożliwe.

Polecamy też: 12 sposobów na ładny zapach w domu

Na początek pranie i sprzątanie

Dym szczególnie skutecznie wnika w tkaniny. Wszelkie firanki, zasłony, narzuty itp. trzeba wyprać – z użyciem dość silnych i pachnących detergentów (lub octu). Prawdopodobnie jedno pranie nie wystarczy, ale po kilku praniach zapach powinien zniknąć.

Jeśli nasze tekstylia przez lata wchłaniały dym, a do częstego prania nie są przeznaczone, niestety najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się ich. Przy okazji możemy odświeżyć też wystrój mieszkania. Wyprać albo wymienić będzie trzeba również dywan.

Dym wżera się również w gładkie powierzchnie, musimy je więc dokładnie wyczyścić – także od środka. Do mebli używamy mleczek i preparatów, odpowiednich do materiału, z którego wykonanego są meble i ich wykończenie. Ważne jest, żeby nie zapomnieć o sprzęcie elektronicznym – również on wchłania dym. Do czyszczenia komputerów, telewizorów, telefonów itp. używa się sprężonego powietrza lub alkoholu izopropylenowego.

Podpowiadamy: Jak wyczyścić dywany i kanapy odkurzaczem piorącym

Domowe sposoby na neutralizowanie zapachów

W walce z odorem dymu papierosowego pomogą nam też różne metody pochłaniania zapachów i aromatyzowania powietrza. Nawet jeśli wszystko dokładnie wymyjemy i wypierzemy, zapach pozostanie np. w elementach kanap, foteli, a także książkach. Żeby go zneutralizować możemy wykorzystać co najmniej kilka metod.

Do popularnych domowych sposobów należy np. postawienie w pomieszczeniu miseczek z octem i sodą oczyszczoną, które wchłaniają zapachy (będziemy jednak musieli trochę pożyć z zapachem octu).

Przyjemniejszą i skuteczną metodą jest porozstawianie naczynek z sodą oczyszczoną, do której dodatkowo wkropimy nieco olejku eterycznego (najskuteczniejsze są zapachy cytrusowe, olejek z drzewa herbacianego, a także lawendowy). Najlepiej używajmy olejków naturalnych - przy okazji skorzystamy z ich dobroczynnych właściwości, które nie ograniczają się do pięknego aromatu. Możemy stosować pojedyncze zapachy lub stworzyć własną mieszankę.

Olejek z drzewa herbacianego możemy też wykorzystać do czyszczenia mebli i innych powierzchni (tylko upewnijmy się najpierw w mniej widocznym miejscu, czy nie spowoduje on odbarwień, albo innych uszkodzeń; olejek musimy rozcieńczyć). Niestety ma on specyficzny zapach.

Skutecznym i przyjemnym sposobem pozbycia się zapachu dymu oraz innych nieprzyjemnych aromatów jest kawa. Nie musimy radykalnie zwiększać jej spożycia, ale naczynie z kawą warto ustawić na podgrzewaczu ze świeczką i tak zostawić (oczywiście pod kontrolą).

Pomocne będą też wszelkie kadzidełka, odświeżacze powietrza (typu „antitabac”) czy kominki do aromaterapii, do których wkropimy pachnące olejki.

Dowiedz się więcej: Kiedy warto zastosować ozonowanie mieszkania

Profesjonalne neutralizatory zapachów i ozonatory

Jeśli domowe sposoby do nas nie przemawiają, możemy zaopatrzyć się w gotowe neutralizatory zapachów. Są one najczęściej produkowane na bazie wosków i olejków eterycznych. Opakowanie wystarczy otworzyć i postawi w pomieszczeniu, a zapachy zostaną wchłonięte (w zależności od wielkości mieszkania, przyda się kilka opakowań). Dostępne są również spreje neutralizujące, które można stosować na różne powierzchnie lub rozpylić w powietrzu.

Bardzo skuteczną metodą jest również ozonowanie – jest to metoda bardzo popularna m.in. w czyszczeniu klimatyzacji oraz wnętrz samochodów, ale są również firmy, które specjalizują się w ozonowaniu powietrza w domach. Ozonowanie skutecznie usuwa zapachy (i oczyszcza powietrze, tej metody używa się również w walce z pleśnią i grzybem w domach i mieszkaniach). Można się również zaopatrzyć w domowy ozonator (generator ozonu). To nieduże i proste w obsłudze urządzenia, które skutecznie oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i zapachów.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także