Jak skutecznie ścierać kurz w mieszkaniu

0
Wycieranie kurzu
Kurz osadza się nie tylko na meblach ale i na sprzęcie AGD i RTV.

Jak skutecznie ścierać kurz z mebli, żeby za chwilę nie pojawił się na nowo? Ten problem pojawia się zawsze, a przecież domowy kurz może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Podpowiadamy jak z tym walczyć.

Kurz osadza się wszędzie w dywanach, firankach, zasłonkach, żaluzjach, roletach i meblach. Jego obecność w naszych mieszkaniach powoduje nie tylko u alergików kaszel, katar i łzawienie oczu.

Polecamy: Ekologiczne sposoby na porządki w domu

Skuteczna walka z kurzem

Rozpoczynając sprzątanie kurzu otwórzmy okna - w trakcie prac nie będzie krążył on po domu. Podejmijmy walkę z kurzem od góry. Podczas ścierania zacznij od najwyższych miejsc w pokoju i stopniowo schodź na dół. Sprzątaj warstwowo wówczas kurz nie będzie opadał na już wyczyszczone miejsce. Zaczynając od góry spadający kurz zdąży osiąść na nieposprzątanych powierzchniach jeszcze przed ich starciem.

Do tego celu warto użyć ściereczek z mikrofibry, które pochłaniają kurz, są chłonne i nie pozostawiają smug. Pamiętajmy, żeby takie ściereczki po sprzątaniu dokładnie wypłukać. Do ścierania kurzu możemy także użyć jednorazowych ręczników. Abyśmy osiągnęli zamierzony efekt przy wycieraniu mebli warto sięgnąć po płyn antystatyczny. Taki preparat ma formułę wchłaniającą nagromadzony brud i zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu. Nie używajmy do sprzątania suchej szmatki bo tylko przeniesiemy kurz w inne miejsce.

Kurz nie tylko na meblach

Dywany i wykładziny są największym pochłaniaczem kurzu. Jeżeli nie chcemy się ich pozbyć całkowicie, to pamiętajmy o regularnym odkurzaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest ich trzepanie na świeżym powietrzu.

Przeczytaj poradnik: Jaki odkurzacz wybrać, gdy w domu jest pies lub kot

Firanki, zasłony czy żaluzje najlepiej jest wyczyścić mopem parowym jednak nie każdy jest posiadaczem takiego urządzenia, wówczas należy je dokładnie wytrzepać lub regularnie prać. Co do żaluzji trzeba starannie ścierać kurz listek po listku. Meble tapicerowane można wytrzepać mokrym prześcieradłem, do którego przylepi się kurz.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także