Jak sprzątać dom?

Sprzątanie jest zajęciem pracochłonnym i nie należy do ulubionych obowiązków domowników. Jak sprzątać dom szybko, skutecznie i tanim kosztem?

Dziś zdradzamy jak sprzątać dom bez większego nakładu sił i aby każdy zakamarek naszego domu lśnił.

Samodzielnie czy przy pomocy specjalistów?

Porównując koszt wynajęcia ekipy i dobrych środków czystości dostępnych na rynku zastanawiamy się co się bardziej opłaca?
Profesjonalne ekipy sprzątające biorą około 600 zł, sprzątaczka będzie kosztowała nas ok. 300 zł. Tańszym rozwiązaniem jest wynajęcie studentów, którym za wykonane prace trzeba będzie zapłacić ok. 200 zł. W zależności jak się umówimy to plusem wynajęcia ludzi do sprzątania jest to, że nie musimy kupować własnych detergentów. Natomiast minusem – oczywiście cena oraz obcy ludzie w naszym domu. Własnoręczne sprzątanie jest tańszym rozwiązaniem ze względu na to, że zakupione środki czystości wystarczą nam na kilka tygodni (sprzątając raz na tydzień).

Orientacyjne ceny środków czystości:

  • spray do mebli to cena od ok. 7 do ok. 12 zł,
  • płyn uniwersalny – ok. 5–10 zł,
  • płyn specjalistyczny – ok. 9–40 zł.

Zatem jeżeli nie myślimy o zatrudnieniu sprzątaczki na stałe, lepiej uzbroić się w odpowiednią liczbę odpowiednich detergentów, którymi szybko i skutecznie zwalczymy nawet największy brud.

Polecamy: Ekologiczne sposoby na porządki w domu

Spray czy płyn do czyszczenia?

Środki czystości możemy podzielić na dwie grupy w zależności od ich przeznaczenia: spray’e lub płyny – uniwersalne lub specjalistyczne. Czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dostępne na rynku spray'e do mebli mają różne receptury i skład. Są produkty chroniące meble przed ponownym osadzaniem się kurzu i wnikaniem brudu, pozostawiając powierzchnie czystsze na dłużej. Spray, który ma w swoim składzie wosk pszczeli zabezpiecza powierzchnie przed zabrudzeniami, plamami z wody, zaciekami i zarysowaniami. Płyny do mycia podłóg w swoim składzie mają formułę opartą na Nano Technologii, dzięki czemu podłogi będą czyste, a w mieszkaniu unosić się będzie świeży zapach.

Tłuszcz i kamień – twój wróg!

Chyba każda pani domu męczyła się czyszcząc przypalony tłuszcz, lepki brud, kamień czy rdzę. Warto zainwestować w dobry środek czyszczący, który ułatwi nam pozbycie się zanieczyszczeń. Taki preparat, najczęściej dostępny w spray’u, skutecznie usunie kamień, rdzę, żółte zacieki, uporczywe osady oraz przypalony tłuszcz czy oleisty, lepki brud.

Ważne!
Sprawdź czy wybrany preparat nie będzie rysował czyszczonej powierzchni oraz nie pozostawiał smug! Istotny jest także czas działania – aby nie przekraczał 15-20 minut. Po takim czasie przetarcie ściereczką lub spłukanie wodą powinno przynieść pożądane efekty.


Gdy w domu jest alergik

Niektóre produkty czyszczące mogą szkodzić alergikom dlatego powinniśmy przed ich zakupem sprawdzić skład. Dom, w którym mieszkają alergicy, powinien być szczególnie czysty i wolny od kurzu, roztoczy czy pleśni.

Przeczytaj poradnik: Jaki odkurzacz wybrać, gdy w domu jest pies lub kot

Ważne!
Stosowanie przez alergików produktów niedostosowanych do specyficznych wymagań związanych z tą dolegliwością może prowadzić do zniszczenia lipidowo-kwasowej osłony ochronnej skóry, co w efekcie zwiększa jej przepuszczalność dla substancji drażniących!

Sprzątaj z umiarem!

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku sprzątanie jest zajęciem nielubianym i wyczerpującym nawet jeśli użyjemy tych najlepszych środków czystości. Załóżmy, że praca ręczna w pozycji siedzącej kosztuje nasz organizm 4% wysiłku. Ta sama czynność, jednak wykonywana na stojąco, obciąży nas w 16%, a w pochyleniu – aż w 30%! Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do sprzątania wypocząći a w trakcie tej czynności robić sobie przerwy na regenerację sił.


Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: brait.com.pl

Zdjęcia: frugallawstudent.com, swandevelopment.co.th, riseaboveyourlimits.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także