Jak ubezpieczyć dom na wypadek pożaru?

0
Sezon grzewczy rozpoczyna się w Październiku
Większość pożarów w budynkach mieszkalnych w okresie zimowym jest wywołanych przez złą isntalację grzewczą.

Nieuważne korzystanie z ogrzewania jest przyczyną pojawienia się ognia. Wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego w budynkach mieszkalnych dwukrotnie wzrosła liczba pożarów, które są zgłaszane do ubezpieczycieli.

Eksploatacja urządzeń na paliwa stałe , elektryczne i gazowe są główną przyczyną pożarów odnotowanych w 2015 roku.

W kategorii pożarów w budynkach mieszkalnych ten wzrost jest jeszcze bardziej widoczny i wynosi aż 145%. Trafiające do nas zgłoszenia to sytuacje losowe, wynikające często z nieostrożności właścicieli domów i mieszkań. Teoretycznie wielu pożarów dałoby się z pewnością uniknąć, ale praktyka pokazuje, że nigdy nie da się mieć całkowitej pewności skutecznego zabezpieczenia przed ogniem. To dlatego przydaje się ubezpieczenie, które nie uchroni co prawda przed pożarem, ale pozwoli poradzić sobie z jego finansowymi skutkami – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Podpowiadamy: Jak prawidłowo dobrać moc grzejników

Co można ubezpieczyć i o czym należy pamiętać?

Październik to miesiąc otwierający sezon grzewczy. Jak wcześniej wspomnieliśmy liczba pożarów wynikających ze złej instalacji grzewczej lub nieodpowiednim użytkowaniu może spowodować pożar w domu. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu naszego mienia od ognia, który jest podstawowym ryzykiem. Takie ubezpieczenie obej,uje elementy konstrukcyjne domu czy mieszkania, ale nie tylko. Można je poszerzyć o tzw. ruchomości domowe czyli sprzęt AGD i RTV, meble a nawet odzież. Taka polisa może także obejmować nieruchomości przynależące do domu, czyli garaż, ogród, altana ogrodowa, piwnica a nawet antena satelitarna. Pamiętajmy, żeby nie wybierać najtańszej polisy, gdyż w momencie kiedy zaniżamy wartość domu czy mieszkania chcąc zapłacić mniejszą składkę w momencie wypłacania odszkodowania może ono nie wystarczyć na pokrycie szkód.

- Oczywiście niższa wartość nieruchomości powoduje, że niższa jest też cena polisy. Jednak szukanie w tym oszczędności jest złym pomysłem, bo może powodować tzw. niedoubezpieczenie. To branżowy termin oznaczający, że pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela nie pokryją odbudowy domu czy zakupu nowego mieszkania wraz z wyposażeniem. Nie warto ryzykować dla np. kilkudziesięciu złotych oszczędności, zwłaszcza że podstawowym zadaniem ubezpieczenia jest realne wsparcie w trudnej sytuacji finansowej. Posiadacz polisy musi mieć pewność, że jego mienie jest chronione w wystarczającym stopniu – mówi Andrzej Paduszyński z Compensy.

Dowiedz się więcej: Odpowietrzanie grzejnika krok o kroku

Każdy ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania w momencie kiedy istnieje podejrzenie, że pożar został spowodowany przez właściciela umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa. Cena ubezpieczenia może się zmniejszyć kiedy w domu są zamontowane zabezpieczenia typu czujniki dymu lub czadu, drzwi ognioodoporne.

Trzeba tylko pamiętać, że wszystkie tego typu ubezpieczenia muszą być w momencie pojawienia się ognia sprawne oraz włączone.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

Polecamy Ci również

Zobacz także