Jak uniknąć błędów aranżacyjnych?

0
Mieszkanie - aranżacja
Aby mieszkanie było piękne i modne musimy przestrzegać pewnych zasad.

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak uniknąć błędów aranżacyjnych, jest: zatrudnienie projektanta wnętrz. Oddanie mieszkania w ręce kogoś doświadczonego to świetny pomysł pod warunkiem, że nas na to stać. A jak uniknąć błędów aranżacyjnych, gdy sami urządzamy nasze cztery kąty?

Jeśli kupiliśmy mieszkanie na kredyt i nie możemy sobie pozwolić już na osobę z zewnątrz, która zaprojektuje nam mieszkanie, musimy "walczyć sami". Przede wszystkim powinniśmy wtedy mierzyć siły na zamiary i nie pędzić za najnowszymi trendami. To co jest modne za granicą lub w wielkich przestrzennych mieszkaniach, niekoniecznie musi się sprawdzić w naszym M3 czy M4. To co jest ważne przy aranżacji wnętrza, to jest dopasowanie mebli, podłóg, wybór materiałów, kolorów…a wszystko to powinno ze sobą współgrać i być funkcjonalne. W sytuacji, kiedy zapomnimy o podstawowych zasadach aranżacyjnych, może nam się przydarzyć „wpadka”. Zobaczcie najczęstsze błędy aranżacyjne.

Zobacz: Jak optycznie powiększyć kuchnie dzięki meblom?

Pomalowanie ścian, a następnie urządzanie mieszkania

Zazwyczaj najpierw malujemy ściany, a potem myślimy, jak to wnętrze urządzić. To jest ogromny błąd. Najpierw powinniśmy podjąć decyzję, co do umeblowania, a następnie dobrać kolor ścian. Znacznie trudniej jest dopasować meble do pomalowanej ściany niż na odwrót. Pamiętajmy też, że farba położona na ścianie ma zawsze inny odcień niż ta w puszce.
Jeżeli mamy niskie mieszkanie niech pasek koloru oddzielający sufit od ściany nie będzie zbyt szeroki. Nie malujmy także ścian w poziome pasy. Natomiast sufit powinien mieć jednolity i jasny kolor – biały lub jasny niebieski.

Jeżeli mamy mieszkanie w kamienicy to możemy narzekać na zbyt wysoki sufit. W tym przypadku warto go pomalować na ciemniejszy kolor niż ściany. Dodatkowo możemy pokusić się o tapetę w poziome pasy. Długie i wąskie korytarze można skorygować za pomocą pomalowania krótszych ścian ciemniejszą barwą.

Pamiętajmy, że małe mieszkania lepiej prezentują się, kiedy je pomalujemy na jasne kolory, które odbijają światło (pastelowe żółcie, beże lub biel). Natomiast mały pokój pomalowany na brązowy kolor czy bordowy sprawi, że optycznie wydawać się on będzie jeszcze mniejszy.

Nieodpowiednia kolorystyka ścian może oszpecić wnętrze. Powinna ona być dobrana do mebli i do dodatków oraz gabarytów mieszkania. Ważna jest spójność kolorystyczna.

Sprawdź: Jak wizualnie poprawić proporcje mieszkania? Kilka trików.

Nieodpowiednie meble

Źle dobrane meble mogą być poważnym błędem aranżacyjnym, zwłaszcza wtedy kiedy ich dobór jest uzależniony tylko tym co jest modne w danym sezonie. W małych wnętrzach nie możemy ustawić masywnych i ciemnych mebli o skomplikowanej bryle, które przytłoczą pomieszczenie. Niewskazane jest także przytłoczenie mieszkania dużą ilością mebli, warto dla dobrego efektu wizualnego zostawić chociaż jedną ścianę pustą. Pomieszczenie wyda się przez to optycznie większe, a przestrzeń będzie sprawiała wrażenie starannie zaplanowanej i uporządkowanej. Minimalizm to idealny styl do takich wnętrz. Ustawianie mebli wzdłuż ścian to typowe rozwiązanie w polskich mieszkaniach. Jednak stolik kawowy i zestaw wypoczynkowy świetnie będą się prezentowały na środku salonu.

Zbyt wysoko powieszone obrazy

Obrazy na ścianie zazwyczaj są wieszane za wysoko, co zaburza proporcję, harmonię we wnętrzu i wprowadza poczucie bałaganu. Odpowiednim dla nich poziomem jest zawieszenie ich na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Ogólnie powinno to być około 150-160 cm od podłogi, jednak w salonie czy jadalni powinny one być zawieszone nieco niżej. W tych pomieszczeniach zazwyczaj spędzamy czas na siedząco, wiec i obrazy powinny być niżej. Jeżeli decydujemy się na powieszenie obrazów nad meblami, to nie powinny one być od nich szersze. Starajmy się, aby stanowił 2/3 mebla i wisiał nad nim około 20-30 cm.

To Cię zainteresuje: Sprytne rozwiązania do kuchni pomogą ją funkcjonalnie urządzić

Rośliny we wnętrzu

Rośliny we wnętrzu pięknie się prezentują. To czego powinniśmy się wystrzegać to sztucznych kwiatków. Niestety nie ma usprawiedliwienia do stosowania sztucznych kwiatów, które nie pachną, są brzydkie i są siedliskiem kurzu. Za to żywe kwiaty, to już zupełnie inna sprawa, tym bardziej, że wpływają korzystnie na mikroklimat mieszkania.

Akcesoria i dekoracje we wnętrzu

Zbyt dużo rzeczy, bibelotów nie wygląda ładnie i wprowadza chaos we wnętrzu. Jeżeli chcemy mieć pięknie urządzone mieszkanie, dobierajmy odpowiednio akcesoria i to nie w nadmiarze. Zbyt duża liczba akcesoriów i ozdób sprawi, że mieszkanie może się zagracić. I do tego jego sprzątanie będzie wymagało więcej czasu. Dlatego w dekoracjach warto stawiać na minimalizm.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także