Jak urządzić garderobę?

Jak urządzić garderobę?

aranżacja garderoby (fot. apolcia.blogspot.com)Dom pozbawiony przepełnionych szaf we wszystkich pomieszczeniach - brzmi zachęcająco? Garderoba stanowiąca odrębne pomieszczenie jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym utrzymać porządek.

Kto raz pozna jej zalety, z niechęcią patrzy później na tradycyjne szafy. Aby jednak garderoba była wygodna, trzeba ją szczegółowo zaplanować, najlepiej już na etapie projektowania domu. Zwłaszcza, że na to pomieszczenie można wykorzystać jakąś niezbyt ustawną wnękę. Najważniejsze, by rozsądnie zaplanować komunikację oraz rozkład drążków, półek czy pojemników.

Mogłoby się wydawać, że na garderobę mogą sobie pozwolić jedynie właściciele domów o dużej powierzchni. Nic bardziej mylnego - wydzielenie przestrzeni na garderobę pozwoli zaoszczędzić miejsce nawet w niewielkim mieszkaniu. Zwykle łączna powierzchnia zajmowana przez szafy, kufry
i komody na ubrania, czy drobiazgi użytkowe (np. akcesoria do sprzątania) jest większa od metrażu garderoby, zwłaszcza, że można w niej dodatkowo przechowywać rzeczy, których do szafy nie da się wstawić - choćby kosz na bieliznę, czy deskę do prasowania. Dysponując dużą przestrzenią można zaaranżować garderobę w stylu eleganckiej "przebieralni" z toaletką, lustrem i kącikiem do przechowywania sprzętu sportowego, plecaków, czy walizek.

aranżacja garderoby dla dziecka (fot. elfa)garderoba

Budowa garderoby może być ponadto rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od kupna gotowych szaf wolnostojących, czy efektownych drzwi do szaf wnękowych. Łączne koszty ścianki działowej i drzwi do wybudowania garderoby oraz półek i drążków do wyposażenia jej wnętrza mogą okazać
się znacznie niższe od ceny kilku gotowych szaf, zwłaszcza tych z wyższej półki. Gdy garderoba jest planowana już na etapie budowy domu, cena dodatkowej ścianki i drzwi jest znikoma w ogólnych kosztach budowy.

Byle nie za mała

Pomysłów na garderobę jest wiele. Może być to oddzielne, przestronne wnętrze używane przez wszystkich domowników, może być kilka mniejszych, indywidualnych garderób. Na garderoby  doskonale nadają się np. nieustawne miejsca pod skosami dachu w sypialniach na poddaszu,
czy różnego typu większe wnęki. Garderoba zlokalizowana przy zewnętrznej ścianie budynku będzie dodatkowo izolowała mieszkanie przed utratą ciepła.

wnętrze garderoby (fot. zhaplin-work-sdn-bhd.tradenote.net)zagospodarowanie garderoby (fot. stylebakery.com)

Planując jakąkolwiek garderobę, nie można jednak zapominać, że nie powinna być zbyt mała. Musi zapewniać minimum przestrzeni umożliwiającej wygodne skorzystanie z niej. Lepiej zdecydować się na pojemną szafę wnękową, niż przerabiać na garderobę zbyt małą wnękę - zmieści się w niej mniej niż w szafie, gdyż w garderobie musi pozostać tyle przestrzeni, by można było do niej wejść. Dlatego architekci zalecają, by na garderobę przeznaczyć co najmniej 3,5 m².funkcjonalna garderoba (fot. guardian.co.uk) Wówczas szafy, półki
i wieszaki można rozmieścić wzdłuż dłuższych ścian i powinno zostać jeszcze ok.100 cm wolnej przestrzeni. Jeśli chcemy mieć możliwość swobodnego ubierania się w garderobie, trzeba zostawić co najmniej 1,5 m² wolnej powierzchni. Funkcjonalność garderoby w dużej mierze zależy od jej kształtu. Znacznie trudniej zagospodarować pomieszczenie długie, a wąskie, od takiego, które projektowane jest na rzucie kwadratu.
W szerokich wnętrzach nawet głębokie szafy można ustawiać pod przeciwległymi ścianami bez zaburzenia komunikacji. Szczególną pułapkę stanowią garderoby pod skosami na poddaszach. Teoretycznie pomieszczenie może być przestronne, a w praktyce o jego funkcjonalności decyduje głębokość skosu - może się okazać, że jest miejsce tylko na półki, a o wstawieniu szafy nie ma mowy, gdyż nie pozwala na to skos.

Wyposażenie garderoby

Planując garderobę, trzeba dokładnie przemyśleć jej wyposażenie, bowiem garderoba bogato wyposażona nie jest równoznaczna z funkcjonalnością. Oferta rozmaitych systemów do przechowywania ubrań dostępna na rynku jest tak obszerna, że łatwo o przesadę. Nie ma tymczasem nic gorszego od zagraconej garderoby, w której trudno cokolwiek znaleźć. Ideałem są oddzielne miejsca służące do wieszania rzeczy długich (płaszczy, szlafroków, sukienek itp.) i krótkich (koszul, marynarek, spódnic). Bardziej praktyczne od jednego długiego drążka będzie kilka krótszych. Nisko umieszczone półki zmuszają do schylania się i "nurkowania" w nich w poszukiwaniu ubrań - może warto przemyśleć zastąpienie ich szufladami lub koszami? Jeśli nie planujemy wyposażenia garderoby w zamknięte szafy, należy pamiętać, że ubrania będą się kurzyć - przyda się zatem system pokrowców i pudeł.

oświetlenie garderoby (fot. olivecocomag.com)Oświetlenie i wentylacja

W ferworze projektowania nowej, wymarzonej garderoby, wybieraniu szafek i półek, bardzo często zapomina się o dwóch kluczowych dla wygody korzystania z garderoby kwestiach - oświetleniu i wentylacji. Najwygodniejsze jest oświetlenie punktowymi lampkami zamontowanymi w suficie, ewentualnie w ścianach. Nie muszą mieć dużej mocy - wystarczą żarówki 25W. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także automatyczny czujnik włączający światło po otwarciu drzwi zamiast manualnego włącznika. Garderoba bez wentylacji przyniesie więcej kłopotów, niż pożytku. Ubrania które odwieszamy na wieszaki nie zawsze są idealnie suche. Zdejmujemy z siebie lekko wilgotne płaszcze, wnosimy wilgoć na butach. Bez wentylacji w garderobie szybko pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny i pleśni. Jeśli nie ma możliwości wybudowania garderoby w miejscu gdzie jest przewód wentylacyjny, swobodny obieg powietrza można osiągnąć, wbudowując kratki wentylacyjne w ścianę pomiędzy garderobą, a innym pomieszczeniem. Drzwi do garderoby powinny mieć wycięte otwory wentylacyjne.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Polecamy Ci również

Zobacz także