Jak urządzić kuchenną wyspę?

Prosta wyspa, przy której można przygotować i zjeść np. śniadanie powinna mieć przynajmniej 80 cm długości i 60 cm szerokości.
Wyspa ze zlewozmywakiem i zmywarką wymaga doprowadzenia do nich bieżącej wody i umożliwienia odpływu ścieków.

Wyspa w kuchni to modne i praktyczne rozwiązanie. Dzięki jej istnieniu pomieszczenie nabiera nowoczesnego i oryginalnego charakteru, a my zyskujemy dodatkową powierzchnię roboczą i kolejne schowki. Wyspy kuchenne aranżuje się na różnorodne sposoby. Czasami jest to tylko kolejny kawałek blatu lub barek. W innych przypadkach – wielofunkcyjny układ szafek oraz urządzeń i sprzętów AGD.

Kuchnia o nietuzinkowej kolorystyce dębu Cornwall z ciekawym oświetleniem.

Aranżacja kuchni z wyspą pełnej harmonii i elegancji.

Studio Sto Procent
Nowoczesne  wnętrze zaprojektowane z myślą o wygodzie właściciela i jego rodziny.

Designerskie szkło w unikalnym kolorze brylantowym nadaje architekturze pomieszczenia niesamowitych walorów estetycznych.

Studio Sto Procent
Kuchnia w stylu rustykalnym z wyspą kuchenną.

Aranżacja stylowej kuchni z białymi meblami i wyspą kuchenną.

Studio Sto Procent
Ciepła i nowoczesna aranżacja kuchni z białymi meblami i oryginalnym okapem.

Istnieje wiele kuchni doskonale wyposażonych i funkcjonalnych, w których jedynym problemem jest brak miejsca do spożywania posiłków lub chociażby napicia się kawy z przyjaciółką. W takich przypadkach pomocna jest właśnie wyspa.

Studio Sto Procent
Wyspa w kuchni wymaga odpowiedniej powierzchni pomieszczenia kuchennego. Jeśli będziemy próbowali zorganizować je na siłę – będą nie tylko niefunkcjonalne, ale i nieatrakcyjne.

Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, które powinno być pełne ciepłej atmosfery, sprzyjającej długim rozmowom przy wspólnym gotowaniu posiłków.

Studio Sto Procent
Wyspa kuchenna o kształcie sześcianu jest funkcjonalna i wyrazista w formie.

Nowoczesna kuchnia ze stylową wyspą i okapem nadaje wnętrzu charakteru

Studio Sto Procent
Meble kuchenne w kolorze magnolii z ciekawie kontrastującymi blatami.

Wyspa kuchenna usytuowana jest na środku kuchni całość podkreśla duży okap.

Studio Sto Procent
Oryginalne oświetlenie nad wyspą kuchenną.

Duża kuchnia w nowoczesnym stylu.

Studio Sto Procent

Zanim przystąpimy do urządzania naszej wyspy kuchennej, powinniśmy zdecydować o tym, co w rzeczywistości chcemy dzięki niej osiągnąć. Warto wiedzieć, że aranżując takie miejsce możemy pewne rzeczy przysłonić, a inne wyeksponować. Wyspa jest też w stanie podzielić przestrzeń na określone strefy. Gdy usytuowana jest w kuchni zamkniętej – możemy np. dokonać podziału na część roboczą i jadalnią pomieszczenia. Jeżeli zaś decydujemy się na wyspę w kuchni otwartej – uzyskujemy optyczne rozdzielenie tego wnętrza od salonu. W tym przypadku powinniśmy jednak zadbać, by wyspa współgrała ze stylistyką obydwu pomieszczeń. Odrębną kwestią jest funkcjonalność wyspy. Mało komu chodzi o stworzenie jedynie samej obudowy i blatu. Większość z nas oczekuje od tego miejsca zdecydowanie więcej, np. możliwości zmywania, gotowania, itp. A to z kolei wymaga doprowadzenia odpowiednich instalacji, co należy uwzględniać już na etapie projektowania.

Przeczytaj: Remont kuchni krok po kroku

Najprostsze wyspy kuchenne – blaty jadalniane i barki

Istnieje wiele kuchni doskonale wyposażonych i funkcjonalnych, w których jedynym problemem jest brak  miejsca do spożywania  posiłków lub chociażby napicia się kawy z przyjaciółką. W takich przypadkach pomocna jest właśnie wyspa. Pamiętajmy jednak, że nawet te najprostsze wyspy wymagają odpowiedniej powierzchni pomieszczenia kuchennego. Jeśli będziemy próbowali zorganizować je na siłę – będą nie tylko niefunkcjonalne, ale i nieatrakcyjne.

Prosta wyspa, przy której można przygotować i zjeść np. śniadanie powinna mieć przynajmniej 80 cm długości i 60 cm szerokości. Jeśli ma to być jedynie barek – szerokość można zmniejszyć do 40 cm. W tym jednak wypadku blat powinien znajdować się nie na standardowej wysokości 80 cm, a 120 cm.

Miejsce pod blatem można zabudować lub pozostawić tam wolną przestrzeń. W pierwszym przypadku powstaną praktyczne i zawsze przydatne schowki, a w drugim – możliwość wygodnego zasiadania do posiłków.

Zobacz: Wyspa kuchenna

Wyspa ze zlewozmywakiem i zmywarką

Zarówno zlewozmywak, jak i zmywarka wymagają doprowadzenia do nich bieżącej wody i umożliwienia odpływu ścieków. To dość poważne przedsięwzięcia instalacyjne, które łączą się ze sporym bałaganem w domu. Dlatego urządzanie wyspy wyposażonej w instalację wodno – kanalizacyjną najlepiej jest zaplanować już na etapie budowy domu lub przynajmniej połączyć z remontem.

 Zmywarka nie powinna pracować na przedłużaczach. Potrzebne więc będzie też gniazdo wtykowe na wyspie. Przewody prądowe do wysp kuchennych najczęściej prowadzi się w bruzdach wykonywanych w gładzi betonowej posadzki. Natomiast doprowadzenie wody i wykonanie odpływu kanalizacyjnego uzależnione jest od istniejących pionów. Rura odpływowa od zlewozmywaka ma standardowo przekrój 50 mm i powinna być ułożona z 2% spadkiem. Umieszcza się ją w warstwach podłogi kuchennej, co jak nietrudno się domyśleć generuje konieczność kucia i niemałego zaangażowania remontowego.

Odrębną kwestią jest wielkość wyspy, na której można zmywać i jej organizacja techniczna. Otóż typowe dwukomorowe zlewozmywaki z ociekaczem mają 120 cm długości. Jeśli oprócz tego, chcemy mieć jeszcze dodatkowy kawałek blatu – wyspa nie powinna być krótsza niż 150 cm. Wprawdzie wielkość zlewozmywaka można ograniczyć do półtorej lub nawet jednej komory, ale zbytnie minimalizowanie całej wyspy jest niekorzystne ze względów estetycznych. Równie niekorzystne jest pozostawienie zlewu na widoku – zwłaszcza od strony salonu. Problem ten rozwiązuje się najczęściej poprzez przysłonięcie tej okolicy odpowiednio wyższym murkiem.

Zmywarkę najczęściej umieszcza się w takich przypadkach pod zlewozmywakiem (mieści się pod ociekaczem). Całą resztę zaś można zorganizować w sposób dowolny. Oprócz funkcji zmywania warto oczywiście mieć na wyspie inną powierzchnię roboczą oraz jak najwięcej miejsca do przechowywania. W powyższym celu najbardziej opłaca się zabudować całość przestrzeni podblatowej.

Wyspa z kuchenką do gotowania

W czasach, w których wszyscy masowo korzystaliśmy z tradycyjnych kuchenek gazowych, gotowanie na wyspie często okazywało się niemożliwe. Chodziło zwłaszcza o restrykcyjne przepisy prowadzenia rur gazowych. Nie wolno bowiem zabudowywać ich na stałe ani w ścianach, ani w podłodze. Zawsze powinien być do nich swobodny dostęp. Dlatego też we wcześniejszym okresie czasu do wyposażenia wysp kuchennych stosowano kuchenki zasilane propan – butanem (gazem z 11 kg butli). Aktualnie, w miejscach najczęściej montuje się nowoczesne płyty indukcyjne, które zasilane są energią elektryczną. Przewody instalacyjne do płyty grzewczej prowadzi się pod posadzką. Zaś do okapu – w suficie podwieszanym. Do montażu na wyspach przeznaczone są specjalne okapy wyspowe.

To Cię zainteresuje: Wyspa kuchenna w nowoczesnym stylu

Podczas organizowanie wyspy z funkcją gotowania należy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca. Standardowe urządzenia grzewcze mają 60 cm szerokości. Jednak potrzebna jest również przestrzeń, na którą będzie można odstawić garnki, odłożyć niezbędne przyrządy kuchenne, itp. Minimum to dodatkowe 40 cm z każdej strony. Łączna długość wyspy wynosi zatem w tym przypadku przynajmniej 140 cm. Natomiast za względnie bezpieczną szerokość przyjęto 80 cm. 

Wyspa wielofunkcyjna

Do najwygodniejszych i najbardziej praktycznych należą oczywiście wyspy, na których można przyrządzać posiłki, zmywać oraz gotować. Wówczas przy ścianach urządza się np. spiżarnię lub ustawia tam pozostałe niezbędne sprzęty AGD (piekarnik, lodówkę, ewentualnie pralkę). Takie wyspy dobrze się prezentują i scalają rodzinę podczas ich użytkowania. Jednak do ich aranżacji potrzebna jest spora ilość miejsca. Wyspa musi by odpowiednio szeroka i długa. Za minimum przyjęto tu wymiary 100 x 200 cm i dodatkową wolną przestrzeń wokół niej. Jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią lepiej jest zupełnie zrezygnować z tego sposobu urządzania kuchni. Pomieszczenie zagospodarowane w sposób tradycyjny także może być w pełni funkcjonalne i mieć oryginalny wygląd.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Studio Sto Procent

Polecamy Ci również

Zobacz także