Jak urządzić loft - porady architekta

Mieszkanie w lofcie
Indywidualny charakter mieszkania w lofcie można osiągnąć poprzez wyburzenie ścian.

Wśród architektów wnętrz krąży taki dowcip: Co robi mieszkaniec loftu przed wprowadzeniem się do niego? Burzy ściany.

Dodajmy, że to ściany działowe. Ale tak naprawdę rzadko musi burzyć, bo gdy kupuje loft przed zakończeniem inwestycji, to tych ścian jeszcze nie ma. Wystarczy więc, że projektując swoje mieszkanie powie, aby nie dzielić loftu. Ale dlaczego?

Powiększenie

 Mieszkańcy loftu cenią sobie wysokie pomieszczenia i otwartą przestrzeń, chcą się czuć jak najbardziej swobodnie – mówi Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz, która pomaga przyszłym mieszkańcom Nowej Papierni urządzać lofty. – Ma to też inne zalety, wnętrze będzie lepiej naświetlone, a komunikacja pomiędzy mieszkańcami stanie się łatwiejsza. Ale nie trzeba od razu wyburzać wszystkich ścian, warto na przykład wydzielić sypialnię.

Zobacz także: Aranżacja loftu – siła detali

Na takie rozwiązanie mieszkańcy decydują się najczęściej. Z jednej strony pragną otworzyć przestrzeń mieszkania, z drugiej potrzebują także nieco prywatności, dlatego sypialnia staje się osobnym pomieszczeniem. Dla osób, które chcą jednak wydzielić pomieszczenia, a równocześnie nie zmniejszać optycznie loftu, istnieje inne rozwiązanie – ściany ze szkła, stałe lub przesuwne. Dla zachowania większego komfortu mogą być one matowe do pewnego poziomu.
 Można również podnieść nadproże drzwi wejściowych, nawet do 2,6 m. Inwestycja niewielka, ale efekt ogromny – podpowiada Małgorzata Chabzda. – Z innych trików pozostaje aneks zamiast zamkniętej kuchni, szafy z otwartą górą, a nie zabudowane do sufitu, drzwi tylko do łazienki, wysokie okna lub portfenetry, duże lustra i odpowiednie oświetlenie. Gdy obmyślimy to wszystko, pozostaje już tylko urządzenie wnętrz. A prawdziwy loft jest bardzo wdzięcznym wnętrzem.
Loft jest ciekawy sam w sobie. Można by go zostawić w stanie deweloperskim. We wnętrzu o industrialnym charakterze chce się żyć. Jest ascetyczne i przestronne, czuć swobodę.

Efekt podłogi

Mieszkańcy Nowej Papierni – loftowego mini osiedla na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu – urządzają pomieszczenia tak, aby nadać im indywidualny charakter. Ale zdarza się, że stosują podobne rozwiązania. Przykładowo większość nie tynkuje betonu w mieszkaniach. Co więcej, stosują też beton architektoniczny na posadzce. Odważniejsi myślą o posadzce pokrytej żywicą. Ma ona kilka zalet: jest solidna, klimatem pasuje do loftu, tłumi hałas, a gdy wylejemy ją we wszystkich pomieszczeniach, stworzymy efekt jednej podłogi.
Cegła doskonale współgra z betonem – jedno przełamuje surowość drugiego - tutaj prawie każdy mebel będzie pasował. Już modernistyczne krzesło samotnie stojące na tle ściany robi wrażenie. Albo minimalistyczne biurko.
 Nowoczesne meble dla osób, którym zależy na funkcjonalności i wyszukanym designie, są wręcz stworzone do loftów. Wygodny, obrotowy fotel, prosta sofa z wymyślnym obiciem, a może dywan z geometrycznym wzorem utworzonym z sześcianów, to wszystko idealnie współgra z industrialnym wnętrzem – mówi Joanna Bodak, właścicielka wrocławskiego salonu BoConcept, duńskiego producenta mebli.

To Cię zainteresuje: Męskie mieszkanie - stylowa aranżacjaDo loftu – z uwagi na ponadprzeciętną wysokość – doskonale wpasuje się antresola. To znowu oszczędza powierzchnię – pod antresolą można wstawić biurko, urządzić schowek lub sypialnię. Wnętrze można ocieplić drewnem, które nada też bardziej ekskluzywnego wyglądu, albo dodatkami: antyczną szafką, książkami czy wiszącymi na ścianie fotografiami, a nawet gitarą.
 Ceglaną ścianę warto podświetlić, tym bardziej, jeśli pochodzi ona z XIX-wiecznej fabryki, jak w przypadku Nowej Papierni. Można zastosować kinkiety, ale większe wrażenie zrobi oświetlenie z posadzki. To stworzy w mieszkaniu wyjątkową atmosferę – mówi Małgorzata Chabzda. – A na tym zależy przyszłym mieszkańcom loftów. Do urządzania podchodzą z niezwykłym pietyzmem. Wszystko musi być dopracowane.

lofty Nowa Papiernia - Budynek A
lofty Nowa Papiernia - Budynek B
salon w lofcie
loft - przestrzeń
duże okna
industrialny strop
ściana z cegieł

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Nowa Papiernia

Polecamy Ci również

Zobacz także