Jak urządzić małą kuchnię – 7 pomysłów, które powiększą kuchnię

Jak urządzić małą kuchnię – 7 pomysłów, które powiększą kuchnię

Mała kuchnia wymaga przemyślanej aranżacji. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię o niewielkiej powierzchni tak, żeby była wygodna i funkcjonalna, a nawet wydawała się większa niż jest w rzeczywistości.

białe meble kuchenne optycznie powiększą przestrzeń, fot. BRW

Białe meble kuchenne

Białe meble kuchenne to bardzo uniwersalne rozwiązanie i to z kilku powodów. Przede wszystkim takie meble optycznie powiększają pomieszczenie, co przy małej kuchni jest zaletą nie do przecenia. Ponadto białe meble są neutralne – bardzo łatwo dobrać do nich dodatki i elementy wykończenia, które nadadzą ostateczny charakter aranżacji kuchni. I rzecz nie mniej ważna – białe meble kuchenne są niezwykle modne i pasują do różnych stylów aranżacji wnętrz.

Przeczytaj też: Czym wykończyć ściany w kuchni - poznaj szklane panele ścienne

Szafki kuchenne w linii prostej

W małej kuchni doskonale sprawdzą się szafki ustawione w układzie liniowym – zajmują one mało miejsca, a dzięki nim przestrzeń staje się też bardziej „otwarta”. Tego typu ustawienie mebli i sprzętów szczególnie warto zastosować w pomieszczeniach wąskich i kuchniach otwartych na salon lub jadalnię.

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon to kolejny pomysł, który pozwoli nam powiększyć małą kuchnię. Decydując się na taki układ, warto wybrać meble kuchenne, które będą również nawiązywać do wystroju pokoju. Granicą między strefą gotowania a strefą wypoczynku może być efektowna wyspa lub kącik jadalny – rozkładany stół i kompaktowe krzesła.

otwarta kuchnia i salon powiny do siebie pasować, fot. BRW gotowa zabudowa kuchenna pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń, fot. BRW

Gotowa zabudowa kuchenna

Małą kuchnię pomoże nam też zagospodarować gotowa zabudowa kuchenna. Producenci mebli oferują wiele pomysłowych rozwiązań, które są pomocne w efektywnym wykorzystaniu i zagospodarowaniu każdej, nawet niewielkiej przestrzeni. Zestawy te pozwalają na wbudowanie sprzętów kuchennych, dzięki czemu do dyspozycji użytkowników pozostaje dodatkowa przestrzeń.

szafki z koszami Cargo to dodatkowe miejsce do wygodnego przechowywania rzeczy, fot. BRWPomysłowe wyposażenie szafek i szuflad w kuchni

Do pomysłowych rozwiązań, które warto zastosować w małej kuchni należą m.in. szafki z koszami Cargo. Wysuwane elementy pozwalają na przechowanie jeszcze większej liczby kuchennych akcesoriów. Jest to dodatkowy sposób na pozyskanie większej ilości miejsca w małej kuchni. W koszach Cargo możemy przechowywać nie tylko akcesoria kuchenne, takie jak naczynia, ale również artykuły spożywcze. Dzięki odpowiedniej organizacji szafek i szuflad łatwiej jest zachować porządek, który jest tak ważny w małych pomieszczeniach.

Funkcjonalne akcesoria kuchenne

Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania dodatkowych szafek z koszami Cargo, warto zastanowić się nad wyposażeniem w praktyczne wkłady i kosze tych szafek, które już w kuchni mamy. Różnego rodzaju pojemniki ułatwią nam przechowywanie akcesoriów kuchennych, a jednocześnie sprawią, że dostęp do nich będzie łatwiejszy i wygodniejszy.

Dowiedz się też: Jaki blat kuchenny wybrać - zalety i wady blatów z różnych materiałów

górne szafki z poświelonym dnem są funkcjonalne i dekoracyjne, fot. BRWDodatkowe oświetlenie kuchni

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni małej kuchni jest wykorzystanie światła. Wspomniane już białe meble nie są jednym sposobem. Dobrze sprawdzą się także fronty odbijające światło, a przede wszystkim – dodatkowe oświetlenie półek. Ciekawym pomysłem są szafki, w których zamiast tradycyjnego dna, stosuje się specjalne panele z oświetleniem LED. To rozwiązanie, zastosowane w górnej linii szafek, znakomicie oświetla blat roboczy znajdujący się poniżej, a przy tym – wygląda bardzo efektownie.

Dowiedz się też: Jak oświetlić kuchnię i inne pomieszczenia

Funkcjonalne i ładne urządzenie małej kuchni zawsze jest dużym wyzwaniem, ale nie jest zadaniem niemożliwym, zatem – powodzenia.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Black Red White

Polecamy Ci również

Zobacz także