Jak urządzić mieszkanie?

Jak urządzić mieszkanie?

kolor ścianCzy powinno się stosować na wszystkich ścianach ten sam odcień, czy może bardziej wskazane dla minimieszkania są różnorodne barwy?

J.N.: To jest bardzo indywidualna kwestia, jeżeli ktoś dobrze czuje się w przestrzeni z mocnymi, intensywnymi kolorami, to dlaczego ma z nich rezygnować. Dla przykładu, można pomalować dwie ściany (sąsiednie) w ciemnym kolorze, a dwie w jasnym. Bądź też ciemny kolor z jednej ściany może przechodzić w niewielkim fragmencie na ścianę sąsiednią. Oczywiście w przypadku stosowania barw ciemnych, sufit takiego pomieszczenia powinien zostać jasny.

Mocne, intensywne kolory można zastosować również jako tło podkreślające układ mebli lub kompozycję szafek na ścianie. Ciemnym kolorem możemy również zaakcentować ścianę, na której będzie stało łóżko. Ciemne, intensywne kolory dobrze sprawdzają się również, zastosowane we wnękach. Dla uwidocznienia efektu, mogą być dodatkowo oświetlone halogenami. Kolor we wnęce może również przechodzić we wnękę wykonaną na suficie podwieszanym, co daje bardzo ciekawy efekt.

To również zależy od potrzeb estetycznych użytkownika wnętrza. W małych mieszkaniach jednolity kolor ścian można wzbogacić, zestawiając z nim mocne kontrasty mebli, dodatków, tkanin (kolorowych, fakturowych, z wzorami). Na pewno jednolita barwa bardzo porządkuje przestrzeń, czyniąc ją bardzo czystą wizualnie, harmonijną. By jednak uniknąć monotonii i nudy, warto trochę kolorami się pobawić. Najmniej ryzykowne, dla niepewnych swych umiejętności w tej dziedzinie, jest właśnie stosowanie różnych odcieni tego samego koloru.

Czy istnieją wzory lub faktury ściany, dzięki którym przestrzeń będzie wyglądać na większą?

J.N.:
To bardzo rozległy temat. Np. pasy pionowe lub wszelkiego rodzaju pionowe podziały skracają optycznie przestrzeń, podłużne wizualnie powiększają, lecz przy złych podziałach wizualnie obniżają. Ogólna zasada dekorowania ścian polega na odpowiednim skalowaniu wielkości motywu do wielkości płaszczyzny. Duże motywy kwiatowe lub geometryczne w małym mieszkaniu przytłoczą wizualnie pomieszczenie.

aranżacja kawalerkiJeżeli już mowa o ścianach, jak podzielić przestrzeń mieszkania, aby była ergonomiczna? W których miejscach mieszkania można ze ścian zrezygnować?

J.N.: Tak zwane open space, czyli otwarte przestrzenie w mieszkaniu, to trend obecny już od bardzo dawna. W małych mieszkaniach pozbycie się zbędnych ścian to jedyna metoda na uzyskanie atrakcyjnej przestrzeni. Wszystko zależy od naszego stylu życia oraz ilości osób mieszkających „pod jednym dachem”. Dla singla umiejscowienie wszystkich funkcji jak kuchnia, living i sypialnia w jednej otwartej przestrzeni jest na pewno niezłym pomysłem.

Niektórzy nawet łazienkę włączają do tej wspólnej przestrzeni, ale to na pewno rozwiązanie dla odważnych. Kiedy jednak w małym mieszkaniu mają funkcjonować 2 lub więcej osób oddzielna sypialnia staje się nieodzowna i zapewnia odpowiednią higienę życia. Jeśli mamy do dyspozycji 40-metrowe mieszkanie, połączenie salonu z kuchnią to zabieg niemal konieczny.

Czy oświetlenie ma duży wpływ na kształtowanie przestrzeni? Jeżeli tak, to w jaki sposób można za jego pomocą sprawić, by pokój wydawał się większy?

J.N.: Oczywiście, świadoma lokalizacja punktów świetlnych wydobywa określone przedmioty i nadaje im szczególny wyraz w przestrzeni mieszkania. Za pomocą oświetlenia możemy korygować optycznie wnętrze. Światło skierowane na sufit pozornie powiększa wnętrze, wywołując wrażenie wysokości, skierowane na dół daje efekt zaciemnienia i wrażenie obniżenia. Współczesne wnętrza wyposażone są w wiele źródeł światła, które dostosowane są do wykonywania określonych czynności. Zastosowanie równocześnie wielu punktów świetlnych zawsze sprawia wrażenie przestronności. Operowanie światłem jest sztuką, która buduje architekturę wnętrza. Wymaga smaku i wyczucia. Obok cech funkcjonalnych jest elementem dekoracji. Znacznie wzbogaca przestrzeń mieszkalną, kreując nastrój i plastyczny wizerunek wnętrza, bez którego coraz trudniej nam się obejść.

dekoracja okienCo ze światłem dziennym? W małym mieszkaniu przeważnie nie ma miejsca na duże okna. Dodatkowo, wieszając w nich zasłony, tracimy po pierwsze światło, po drugie przestrzeń. Jak sobie z tym poradzić? Jakich sposobów przy dekoracji okien użyć, by dawały jak najwięcej dziennego światła?

J.N.: Ciężkie, drapowane zasłony nie nadają się do małych mieszkań. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania mieszkania, warto zastosować lekkie, półprzezroczyste ekrany wykonane z organtyny lub innego materiału o podobnych właściwościach. Do całkowitego zasłonięcia okna stosujemy wtedy rolety lub żaluzje. Dla osób, którym kontakt z przestrzenią zewnętrzną jest niezbędny wizualnie, dobrze polecić rolety rzymskie, którymi w łatwy sposób można oddzielić wieczorem, przestrzeń mieszkania od ulicy. Podciągnięte do góry na półprzezroczystych sznurkach, w ciągu dnia pozostają niewidocznym elementem wnętrza. Obecnie produkowane okna, parapety jak i ulokowane pod nimi grzejniki posiadają często estetyczne formy. Zastosowanie w oknie tylko żaluzji drewnianych lub w kolorze ciemnego drewna to rozwiązanie wizualnie odpowiednie, zapewniające zasłonięcie okna bez obszernych zasłon.

Oceń artykuł
4,00 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Jacek Niezgoda

Opracowanie: Anna Trojanowska

Zdjęcia: Artdesign, Artofwall, Barlinek, Dekoral, Dekoria, Dulux,

Polecamy Ci również

Zobacz także