Jak urządzić mieszkanie?

Jak urządzić mieszkanie?

aranżacja mieszkaniaPrzy rozplanowaniu małego mieszkania liczy się każdy centymetr powierzchni.

Jak zaplanować ustawienie i wielkość mebli, aby nie zajmowały przestrzeni, a korzystanie z nich było jednocześnie wygodne? Na co warto zwrócić uwagę przy ustawianiu mebli? Np. ile miejsca potrzebuje przy stole jedna osoba? Jak szerokie powinno być przejście w korytarzu? Albo jak wąskie może być przejście między łóżkiem a ścianą, żeby wygodnie można było się poruszać?  

Jacek Niezgoda, Artdesign:
W małych mieszkaniach należy myśleć o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dobrze, aby przestrzeń pozostała czysta, bez zbędnych elementów, dlatego dobrze wygospodarować w układzie ścian ukrytą szafę, minigarderobę, która pomieści większość rzeczy.

Meble powinny być funkcjonalne, zazwyczaj stół do pracy jest również stołem, przy którym spożywamy posiłki, a sofa używana w ciągu dnia staje się sypialnią w nocy. Małe mieszkanie należy zagospodarować w taki sposób, aby zmiana funkcji poszczególnych stref nie wiązała się z przemeblowaniem całej przestrzeni. Normy mówiące o wielkości przestrzeni dla osoby siedzącej w takich w przypadkach nie znajdują zastosowania, podobnie jest z szerokością korytarza. W małym mieszkaniu funkcjonalność jest priorytetem w kształtowaniu wnętrza. Ogólnie rzecz ujmując, należy się kierować zasadami: stosowanie ukrytych, zabudowanych szaf, unikanie ostrych wystających elementów, szukanie zamkniętych szaf, skrytek, półek na drobne rzeczy, tak aby przestrzeń pozostawała czysta i klarowna bez zbyt wielu widocznych bibelotów.

aranżacja kuchniFunkcjonalność w niewielkim mieszkaniu jest niezwykle ważna. W jakiej kolejności należy ustawić sprzęty kuchenne? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mebli do kuchni?

J.N.: Niewielka kuchnia wymaga dyscypliny w rozplanowywaniu jej funkcji. Generalna, podstawowa zasada, która dotyczy zarówno małej, jak i dużej kuchni to kolejność ustawiania sprzętów AGD: lodówka - zlewozmywak - kuchenka. Pomiędzy nimi należy wygospodarować choćby niewielkie fragmenty blatu. Przydatnym zabiegiem w małych kuchniach jest zabudowywanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni do sufitu.

Wysuwany okap szufladowy zabudowany w ciągu szafek nie zabiera tyle miejsca, co tradycyjny, a w szafkach nad nim można doskonale przechowywać drobne przedmioty kuchenne, przyprawy. Szafki kuchenne należy wyposażyć w szereg udogodnień technicznych, które umożliwiają jak najlepsze ich wykorzystanie – wysuwne, obrotowe kosze, prowadnice do szuflad o pełnym wysuwie, podnoszone do góry fronty szafek wiszących. Warto również pomyśleć o uchwytach „wtopionych” we fronty szafek. Innym aspektem jest także forma i kolor mebli. Kiedy zabudowa kuchenna jest skromnych rozmiarów, nie należy stosować ciężkich, zdobionych frontów. Jednorodny kolor, duże, gładkie płaszczyzny sprawią, że kuchnia wyda się optycznie większa.

kolor ścian w mieszkaniuJaki rodzaj mebli zapewni nam wygodne użytkowanie, ale zabierze mało przestrzeni? Czy warto inwestować w meble wielofunkcyjne, jak np. sofa i łóżko w jednym? Czy być może sprawdzają się one tylko na krótszą metę? Jakiego rodzaju wielofunkcyjny sprzęt domowy Państwa zdaniem warto posiadać?

J.N.: W dzisiejszych czasach trudno mówić o meblach wielofunkcyjnych. W małym mieszkaniu rozkładana sofa służąca jednocześnie do spania to konieczność i dzięki temu można wyeliminować łóżko. Duży stół między kuchnią a salonem to miejsce, gdzie można zorganizować obiad dla kilku osób i jednocześnie może służyć jako miejsce do pracy. Idealna sytuacja to taka, gdzie sypialnia pozostaje oddzielnym pomieszczeniem, niestety w małych mieszkaniach zazwyczaj nie jest to możliwe.

Przestrzeń dzienna wieczorem staje się sypialnią. Nie jest to dobre rozwiązanie, łóżko rozkładane zazwyczaj ma cięższa formę od mebla przeznaczonego tylko do siedzenia, co wizualnie w małym mieszkaniu ma duże znaczenie. Ponadto brak lub niewielkie gabaryty pojemnika na pościel sprawiają, że w przestrzeni wnętrza pojawia się dodatkowy mebel do jej przechowywania.

Często się zdarza, że jedno pomieszczenie musi pełnić kilka funkcji - jest jednocześnie salonem, sypialnią, pracownią, a czasami również kuchnią. Jak zróżnicować optycznie te części pokoju, ewentualnie jak wydzielić miejsce na każdą z tych funkcji, tak by uniknąć jednocześnie wrażenia ciasnoty i nieładu?

J.N.: Zdecydowanie nadmiar szczegółów i bibelotów może sprawić wrażenie nieładu i przesycenia wnętrza. W małym mieszkaniu strefy kuchni, pracowni, wypoczynku niejako nakładają się lub służą wielu funkcjom zamiennie. Dlatego nie należy ich dzielić optycznie. Strefy powinny się przenikać, tworząc przestrzeń jednolitą, spójną wizualnie. Dobrze sprawdzają się blaty, stoły zlokalizowane na granicy kuchni i pomieszczenia dziennego, lekkie mobilne, ażurowe parawany. Tak więc proste, czyste formy zapewniają klarowność wnętrza.

Powszechnie wiadomo, że jasne kolory powiększają optycznie wnętrze. Co zrobić, gdy ktoś jest miłośnikiem mocnych, odważnych barw? Jakie rozwiązanie polecają Państwo tym, którzy nie wyobrażają sobie spokojnych kolorów na ścianach swojego mieszkania? Czy istnieją sposoby, dzięki którym użycie ciemnych barw nie spowoduje optycznego zmniejszenia przestrzeni?

jasne kolory we wnętrzuJ.N.: Rzeczywiście, jasne, pastelowe barwy nadają wnętrzom wrażenie przestronności, ale równocześnie mogą powodować poczucie braku harmonii, pustkę estetyczną, brak pomysłu na własne wnętrze. Podstawową zasadą kompozycji kolorystycznej jest kierunek podziałów na ścianach.

Pionowe elementy, pasy sprawiają wrażenie podwyższenia wnętrza, jednocześnie skracając jego perspektywę, wrażenie zmniejszenia. Poziome, długie podziały wizualnie wydłużają, sprawiają wrażenie powiększenia, wydłużenia. Zastosowanie ciemnego koloru na krótszej ścianie sprawi wrażenie przybliżenia tej ściany. Kolory we wnętrzu powinny odzwierciedlać osobowość i temperament mieszkańca. Jeśli więc ktoś lubi zdecydowane kolory, powinien je zastosować.

Ważne jednak, aby na jednej wspólnej przestrzeni nie znalazło się ich za dużo. Warto wybrać spokojniejszy kolor bazowy, a do niego jeden mocny jako zdecydowany akcent. Niebagatelnym elementem pozwalającym na uzyskanie w małym pomieszczeniu głębokiej perspektywy i wrażenia optycznego powiększenia wnętrza jest lustro. Odbite, prostopadłe do niego elementy wnętrz, zarówno części podłogi, jak i sufitu wzmagają wrażenie wielkości przestrzeni.

Oceń artykuł
4,00 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także