Jak urządzić mieszkanie dla alergika

Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Przyczyny ich występowania nie są do końca wyjaśnione, a czynników uczulających jest całe mnóstwo. Do pospolitych alergenów należą kurz i roztocza, a ich występowanie i uciążliwość zależy m.in. od aranżacji mieszkania.

Wykończenie mieszkania

W mieszkaniu alergika uczulonego na kurz i roztocza najważniejsza jest czystość – odkurzanie, sprzątanie i pranie. Jednak nigdy nie uda nam się wyeliminować całkowicie wszystkich cząsteczek kurzu z naszego otoczenia. Warto więc zadbać o to, by kurz nie miał się gdzie gromadzić i był jak najmniej dokuczliwy.
W aranżacji mieszkania trzeba postawić przede wszystkim na gładkie powierzchnie. Są one łatwiejsze do sprzątania, a roztocza nie mają gdzie bytować. We wnętrzu, w którym przebywają osoby uczulone na kurz, powinniśmy zrezygnować z wykładzin podłogowych, puszystych dywanów, grubych zasłon, a nawet tapet, czy mebli tapicerowanych tkaninami. Znacznie lepiej sprawdzą się gładkie podłogi, meble wykończone ekoskórą i rolety lub żaluzje w oknach. Do wykończenia ścian można zastosować gładzie gipsowe oraz specjalne farby dla alergików.
Jednak sprzęty to nie wszystko. Równie ważny jest odpowiedni mikroklimat pomieszczeń. Trzeba więc zadbać o temperaturę, wilgotność i cyrkulację powietrza.

Ogrzewanie

Temperatura w mieszkaniach powinna wynosić od 16 do 20° C. Ten wynik stosunkowo łatwo osiągnąć, jednak koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to w jaki sposób ogrzewamy mieszkanie. Chodzi o to, by w czasie ogrzewania powstawał jak najmniejszy ruch powietrza. Do mieszkań i domów alergików polecane jest ogrzewanie podłogowe. Jednak w przypadku, kiedy nie możemy go zastosować, trzeba wybrać odpowiednie grzejniki. Z tradycyjnych grzejników żeliwnych na pewno należy zrezygnować, grzejniki płytowe starego typu również nie są polecane – na ich powierzchni gromadzi się kurz. Jednak i nie wszystkie nowoczesne grzejniki nadają się do domu alergika. Nie powinniśmy instalować grzejników konwekcyjnych, czyli takich, które oddają ciepło w wyniku unoszenia ciepłego powietrza do góry. Intensywna cyrkulacja powietrza powoduje rozprzestrzenianie się drobinek kurzu. Natomiast polecane są grzejniki, które oddają ciepło przez promieniowanie. Przy tego typu grzejnikach najpierw ogrzewane są powierzchnie, takie jak ściany, sufity, podłogi, a nawet meble i inne sprzęty i to one oddają ciepło. Przy tego typu ogrzewaniu ruch powietrza jest znacznie mniejszy, a kurz nie unosi się. Na takiej zasadzie działa też ogrzewanie na podczerwień.

Wentylacja

Urządzając mieszkanie, czy dom dla alergika trzeba też zadbać o sprawną wentylację. Zalecane jest częste wietrzenie pomieszczeń, ale w przypadku, gdy mieszkamy przy np. ruchliwej ulicy ten zabieg nie musi przynosić pozytywnych skutków. Ponadto wietrzenie mieszkania wpływa na wilgotność powietrza. Odpowiednia wilgotność względna powietrza wynosi od 40 do 60%. Jeśli będziemy często wietrzyć w czasie deszczowej pogody, albo przed burzą – wilgotność w pomieszczeniu znacznie wzrośnie. Dlatego warto zainwestować w system rekuperacji z odpowiednio wydajnymi filtrami. Najłatwiej zainstalować go w nowo budowanym domu, ale jest to też możliwe w czasie remontu. Takie systemy wentylacji bywają też instalowane w niektórych nowych blokach. Dodatkowo mogą też się przydać nawilżacze lub osuszacze powietrza.

Z alergią i kurzem trudno wygrać, jednak odpowiednie urządzenie mieszkania może nam w tej nierównej walce pomóc.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: archinspire.org, Atlantic, morerooms.com

Polecamy Ci również

Zobacz także