Jak urządzić mieszkanie w stylu hygge?

9
Mieszkanie w stylu hygge
Styl hygge wywodzi się ze skandynawskich, a konkretnie - duńskich - wnętrz. Jest niezobowiązujący i stawiający na nasz indywidualizm.

Filozofia hygge to jedna z odmian bardzo lubianego przez Polaków stylu skandynawskiego. Trend wywodzi się z Danii i oznacza dążenie do szczęścia. Najłatwiej jest osiągnąć to poprzez celebrację określonych przyjemności i otaczanie się rzeczami, które lubimy najbardziej. Zatem urządzenie mieszkania w stylu hygge nie powinno nastręczać większych problemów.

Nie wszyscy wiedzą, że Duńczyków uważa się za jeden z najszczęśliwszych narodów świata, a w osiąganiu tego szczęścia pomagają im ich własne domy. Warunki pogodowe panujące w Danii (duża liczba deszczowych dni) oraz stosunkowo wysokie ceny ogólnodostępnej rozrywki sprawiają, że mieszkańcy tego skandynawskiego kraju dużą ilość wolnego czasu spędzają w zaciszu domowym. To właśnie dlatego wygląd i funkcjonalność duńskich mieszkań jest tak bardzo ważna. Hygge w domu oznacza harmonię, przytulność, oazę spokoju i miejsce sprzyjające spotkaniom towarzyskim. Sposobów realizacji tych założeń może być bardzo wiele, bo przecież każdy z nas jest odrębną indywidualnością i inaczej pojmuje własne szczęście.

Dowiedz się więcej o: Hygge - filozofii szczęścia, przyjemności i prostoty

Indywidualizm stylu hygge

Wnętrza hygge to przede wszystkim przestrzeń intymna i przytulna. W filozofii tej chodzi głównie o to, by otaczać się przedmiotami, meblami czy sztuką o szczególnym dla nas samych znaczeniu. Jednocześnie nie należy zapominać, że jest to styl skandynawski, czyli preferujący rozwiązania proste i praktyczne. Ważna jest zatem umiejętność łączenia indywidualności z funkcjonalnością.

W pomieszczeniach w stylu hygge bez wątpienia muszą powstać miejsca, w których z przyjemnością wypoczywamy i relaksujemy się oraz takie, gdzie będziemy mogli swobodnie przyjmować gości. Stylistykę tę z powodzeniem można narzucić zarówno reprezentacyjnemu salonowi, jak i intymnej sypialni, czy dotychczas prywatnej kuchni. Wnętrza mają być przyjazne, ciepłe i zachęcające do przebywania w nich.

Nie powinno w nich brakować wygodnych kanap i foteli, ciepłych dywanów i pledów, ramek na zdjęcia najbliższych, świec, lamp i wszelkiego rodzaju bibelotów, które mają dla nas jakieś znaczenie. Dobrym pomysłem jest odrestaurowanie i wdrożenie do normalnego użytkowania np. kredensu po babci, wiekowej szafy na ubrania, ulubionego fotela dziadka, itp. mebli, które ucieszą nasze oko i wzbudzą radość w duszy. Doskonałe jest wszystko to, co przywołuje na myśl miłe wspomnienia i dobrze się kojarzy.

Hygge = szczęście i dobra atmosfera w domu

Już z samego założenia szczęśliwym jest ten, kto umie owo szczęście odnaleźć i delektować się nim. Podobno najlepiej potrafią to Duńczycy. I to dzięki hygge. Bardzo ważne jest dla nich to, czym otaczają się na co dzień. Przedmioty codziennego domowego użytku oraz pozytywne kontakty międzyludzkie są kluczowe w drodze do prawdziwej szczęśliwości. Receptą na powyższe jest życie w harmonii z samym sobą i innymi domownikami w przyjaźnie urządzonym domu.

Wnętrza w stylu hygge to wnętrza rodzinne, ciepłe i przytulne. Sprzyjają wspólnemu spożywaniu posiłków, integrowaniu się na grach i zabawach oraz relaksacji w samotności. Pokoje dzieli się na strefy o różnym przeznaczeniu (np. jadalnianym, kominkowym, telewizyjnym itd.). Wszędzie jest miło i przyjemnie, co sprzyja więzom rodzinnym i towarzyskim.

Niemal obowiązkowym elementem stylistyki hygge jest kominek opalany drewnem. To właśnie przy płonących szczapach wypoczywa się najchętniej i najczęściej. Nie powinno też zabraknąć innych „zakątków szczęśliwości”. Doskonale sprawdzają się w tej roli np. zaciszne kąciki czytelnicze, w których swobodnie oddamy się ulubionej lekturze i wypijemy kubek gorącej herbaty. Obok tego dużo światła w różnej postaci. Niech nie zabraknie dekoracyjnych lamp, praktycznych lampionów oraz blasku świec.

Podpowiadamy: Jak urządzić kuchnię w stylu hygge

Mieszkanie w stylu hygge – kolory ziemi i naturalne materiały

W stylu hygge nie ma miejsca na sterylność i nowoczesną przejrzystość. Dominują tu kolory ziemi, czyli beże, szarości i brązy. Meble i dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów (np. drewna, wikliny, skóry, wełny itp.). Wspomniane barwy oraz naturalność surowców sprawiają, że wnętrze staje się przyjemne i zachęca do przebywania w nim.

Sypialnia według filozofii hygge
Hygge z jednej strony opiera się o eklektyzm, natomiast z drugiej o minimalizm.

Kolorystyka pomieszczeń hygge nie dopuszcza krzykliwych akcentów, ostrych kontrastów i zestawień, które mogłyby działać na nas rozpraszająco. Ważne jest poszukiwanie ukojenia i budowanie stonowanej harmonii. Oczywiście jeżeli bardzo lubimy intensywne barwy, możemy je zastosować w postaci delikatnych urozmaiceń. Należy jednak zachować daleko idący umiar, bo w hygge zupełnie nie o to chodzi. Choć z drugiej strony warto pamiętać, że dom ma być dokładnie taki, jaki chcemy, żeby był, a nie urządzony według utartych schematów i powszechnie obowiązujących trendów.

Warto wiedzieć, że w stosowanych materiałach ważna jest nie tylko ich prezencja, ale również to, jakie są one w dotyku. Powinny być estetyczne i jak najbardziej przyjemne w kontakcie z naszą skórą. To właśnie takie doznania zmysłowe zakłada filozofia hygge. Dlatego tak modne w ostatnim czasie metal i szkło, lepiej jest zastąpić drewnem, trawą morską, wikliną, itp. Zaś wybierając tekstylia i obicia, stawiajmy raczej na skórę, wełnę , jedwab, len i inne naturalne materiały.

Przeczytaj też: Jak oświetlić mieszkanie w stylu hygge

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także