Jak urządzić pokój dziecka?

1
Jak urządzić pokój dziecka?

Urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Często zapominamy, że to nie pokoik naszych marzeń, a naszej latorośli. Oprócz tego, że ma być piękny i kolorowy musi spełniać jeszcze wiele innych wymogów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim bezpieczny. Zwłaszcza, gdy urządzamy go dla małego szkraba. Oprócz tego funkcjonalny, tak by i rodzic, i dziecko dobrze się w nim czuli.

Pokój dla niemowlęcia to przede wszystkim jasne kolory, tak by dziecko czuło się w nim spokojnie i bezpiecznie. Musimy pamiętać o odpowiednim łóżeczku, które musi mieć specjalny atest. Tu niezmiernie ważny jest dobór materaca oraz fakt, by odległości między szczebelkami nie były zbyt duże. Możemy je także zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonym ochraniaczem.

Funkcje niekoniecznie matematyczne

Ważne, by w urządzanym pokoju wygospodarować także miejsce na komodę na ubranka oraz na przewijak i do codziennej pielęgnacji malucha. Warto, aby znalazł się tam miękki dywan, na którym dziecko będzie mogło się bawić. Dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć gniazdka oraz kanty. Możemy kupić takie zabezpieczenia w sklepach z artykułami dla dzieci.

A ja rosnę i rosnę…

Mijają tygodnie, miesiące, nasze maleństwo się zmienia i zmieniają się także jego życiowe i lokalowe potrzeby. Gdy dziecko podrośnie, wymieniamy łóżeczko z niemowlęcego, na przeznaczone dla małych dzieci. Tutaj również pamiętajmy o odpowiednim materacu. Nie warto na nim oszczędzać, gdyż jest on niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa i pleców. W pokoju kilkulatka powinno być przede wszystkim kolorowo i ciekawie. Ma być to kraina dziecięcej fantazji i wyobraźni. Nie może zabraknąć poduch, maskotek, przytulanek.

Ścienne malowanki

Ściany pomalujmy w jasnych, ale ciepłych barwach. Możemy je przyozdobić specjalnymi naklejkami naściennymi z bohaterami dziecięcych kreskówek lub, jeżeli mamy zdolności plastyczne, ozdobić pokój samodzielnie, różnorakimi malowidłami. W oknach zawieśmy kolorowe zasłonki. Możemy naszemu maluchowi wstawić do pokoju namiot lub zamontować specjalne, ścienne dekoracje, pod którymi mały odkrywca będzie mógł się skryć podczas zabawy. Świetnie się tu sprawdzą także wszelkiego rodzaju bujaki oraz zabawki zręcznościowe (huśtawka, zjeżdżalnia). Wszystko zależy od tego jaką powierzchnią dysponujemy.

Jasno przede wszystkim

Bardzo istotne jest oświetlenie. Doskonale się nadają lampki o ciepłym natężeniu światła oraz kolorowe (żółć, pomarańcz), dzięki temu dziecko łatwiej i spokojniej zaśnie. Świetnie się tu sprawdzą także malowane na suficie farbą fluorescencyjną elementy – gwiazdki, słonka, księżyce.

Spróbujmy także wstawić do pokoju stolik i krzesełka. Dziecko powinno mieć takie miejsce do zabawy i pracy. Z pewnością spędzi przy nim długie godziny rysując, malując, lepiąc z plasteliny czy bawiąc się ciastoliną. Kiedy mamy większe dziecko, powinniśmy także wygospodarować miejsce na szafę na ubrania oraz spore skrzynie na dziecięce skarby i zabawki. Dobrze się tu sprawdzają podwieszane, miękkie półki i kosze montowane pod sufitem oraz półki naścienne. Pod łóżkiem możemy wstawić specjalne skrzynie, w których pomieścimy pościel i inne dziecięce szpargały.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także