Jak urządzić pokój zgodnie z metodą Montessori?

0
metoda Montessori

Maria Montessori w jednej ze swoich książek napisała, że rolą środowiska dziecka jest ułatwienie mu wyboru spośród różnych form aktywności, przy jednoczesnej oszczędności czasu i energii. Należy młodemu człowiekowi umożliwić podążanie za zainteresowaniami – nawet jeśli nie jeszcze są jasno określone. 

Jak urządzić pokój zgodnie z metodą Montessori? 

Myślą przewodnią tej metody jest umożliwianie dziecku samodzielnego decydowania oraz działania. Należy zatem zadbać o to, by jak najwięcej przedmiotów znajdowało się w jego zasięgu – świetnym rozwiązaniem są niskie regały, do których młody człowiek zawsze ma dostęp. Otwarte półki, na których wszystko jest uporządkowane, ułatwiają dziecku znalezienie ulubionej zabawki czy książki – bez potrzeby otwierania różnych szaf czy szuflad.

Jakie akcesoria wybierać? 

Ważne jest, aby nie przytłaczać dziecięcego umysłu zbyt dużą ilością bodźców. Maluchy bardzo łatwo się rozpraszają, dlatego bogactwo kolorów to niekoniecznie najlepszy pomysł na aranżację jego pokoju. Świetnie sprawdzą się półki, na których eksponowane są okładki książek, a nie ich grzbiety – możesz co tydzień je zmieniać, by stale wzbudzać zainteresowanie malucha, przy jednoczesnym ograniczaniu różnych bodźców. Spraw, by dziecięcy pokój zachęcał do nauki poprzez zabawę! Chętnie pomogę ci go urządzić https://momproject.pl/

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także