Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to oaza wypoczynku. Przestrzeganie pewnych reguł lub zastosowanie pomysłowych rozwiązań sprawi, że stanie się ona miejscem, gdzie będziemy budzić się i zasypiać z prawdziwą przyjemnością.

Aby to osiągnąć, powinniśmy zadbać o właściwie dobrane łóżko i materac, a także funkcjonalne umeblowanie.

Łóżko w sypialni

Łóżko to główny mebel każdej sypialni, od którego wyboru i umiejscowienia rozpoczynamy urządzanie tego pokoju. Unikać należy usytuowania łóżka w hałaśliwym punkcie pomiędzy drzwiami
a oknem. Zwykle ustawiane jest ono tak, aby wezgłowie przylegało do najbardziej wyeksponowanej ściany. Pamiętajmy przy tym o pozostawieniu wokół wolnej przestrzeni (od 40 do 50 cm) umożliwiającej bezproblemowe przemieszczanie się i dostęp do sąsiadujących mebli. Jeśli nasza sypialnia jest duża, spektakularny efekt osiągniemy za sprawą usytuowania łóżka w rogu, pod kątem, w stronę środka pokoju.

Łóżko i materac to zakup na lata, który w związku z tym powinien zostać dokładnie przemyślany. Radość z zaoszczędzonych pieniędzy będzie trwać z pewnością krócej niż dyskomfort, z którym będziemy się budzić po każdej nocy spędzonej na źle dobranym posłaniu. Łóżko powinno mieć rozmiar dopasowany do najwyższej śpiącej na nim osoby. Właściwa długość mebla to wysokość osoby leżącej zwiększona o co najmniej 20 cm.
Twardość materaca dobieramy wedle własnych upodobań, choć warto mieć również na względzie prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Zbyt miękki materac powoduje, że każda zmiana pozycji ciała wiąże się z wysiłkiem dla mięśni. Zbyt twarde posłanie z kolei sprawia, że krew nie może swobodnie przepływać w miejscach nacisku, a kręgosłup jest nienaturalnie zawieszony nad materacem. Jeśli
w ułożeniu na boku jesteśmy w stanie wsunąć dłoń w przestrzeń pomiędzy brzuchem a powierzchnią materaca, znaczy to, że jest on zbyt twardy.

Materace mają różne rodzaje wypełnień, m.in. lateksowe, z pianki syntetycznej czy sprężynowe. Jeśli śpimy we dwoje, wybierzmy takie, które reagują na punktowe obciążenie i sprawiają, że ruch jednej osoby nie jest odczuwany przez drugą (np. materace kieszeniowe bądź lateksowe). Dokonując wyboru w sklepie, nie bójmy się poleżeć na materacu przez około 10 minut, by go wypróbować. Na zakupy udajmy się wypoczęci, zmęczenie bywa bowiem złym doradcą - sprawia, że każdy materac wyda nam się wygodny. Zwróćmy także uwagę na pokrowiec, który powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Dobrze, jeśli daje się go zdjąć, by w razie potrzeby można go było uprać.

Oceń artykuł
4,50 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także