Jak współpracować z architektem. 5 podstawowych zasad

Współpraca z architektem
Współpraca z architektem może okazać sie niezwykle owcna. Wnętrze na pewno będzie oryginalne.

Myślisz nad zatrudnieniem architekta? Sprawdź 5 kroków, dzięki którym wasza współpraca przebiegnie wzorowo.

Wielu z nas stawia sobie za cel budowę domu albo kupno własnego mieszkania. Z przyjemnością planujemy rokład pomieszczeń, kolory ścian, dodatki, jednak nie zawsze jest tak kolorowo i łatwo, jak się wydawało na początku. Warto się zastanowić nad wsparciem w postaci architekta, który temat budowy i wykańczania wnętrz zna od podszewki. Taka współpraca może okazać się bezcenna, ponieważ oszczędzi nam wielu nerwów, a czas budowy będziemy wspominać z uśmiechem na ustach. Aleksandra Kurowska, architektka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem, opowiada jak powinna wyglądać współpraca architekta z inwestorem.

Wnętrza architekta

Architekt może prowadzić pełny nadzór autorski nad pracami budowalano- remontowymi, od stworzenia projektu do przeprowadzki.

Piotr Gęsicki
Wnętrza architekta

By mieszkanie wyglądało dokładnie tak, jak chcesz warto umówić się z architektem na wspólne zakupy.

Piotr Gęsicki
Wnętrza architekta

Wnętrze jest dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Piotr Gęsicki
Wnętrza architekta

Jeśli chcemy mieć oryginalne mieszkanie warto wspomóc się radą architekta.

Piotr Gęsicki
Wnętrza architekta

Architekt przedstawi klika wizualizacji, żeby inwestor miał możliwość wyboru.

Piotr Gęsicki

Krok 1: Skontaktuj się z architektem zamin jeszcze staną ściany

Gdy umówimy się z architektem, zamin powstanie szkielet budynku, unikniemy błędów oraz niepotrzebnych kosztów. Projekt warto przedstawić fachowcowi, ponieważ to najlepszy czas na zmiany w umiejscowieniu pomieszczeń, rozmieszczeniu punktów elektrycznych czy łączy wodnokanalizacyjnych. Takie zmiany będą nas mniej kosztowały, niż później wiercenie, wyburzanie i stawianie ścian na nowo.

Krok 2: Przemyśl, jak chcesz, żeby wyglądało Twoje mieszkanie

Architekci nie czytają w myślach, dlatego podczas pierwszej rozmowy warto mieć przygotowaną nawet ogólną koncepcję wykończenia wnętrza. Architekt powienien zapytać nas jaki jest nasz styl życia na co dzień, czy długo przebywany w mieszkaniu, czy mamy dzieci, zwierzęta, alergie, czy dom jest również naszym miejscem pracy. Tylko na tej podstawie może przedstawić nam projekt mieszkania, który będzie spełniał nasze indywidualne wymagania.

Zobacz: Surowe wykończenia. To jest w modzie

Krok 3: Ustal zakres prac i budżet

Dodatkowo dobrze jest wiedzieć w jakim zakresie potrzebujemy usług architekta. Jedni decydują się na pełen nadzór autorski nad nieruchomością, a drudzy chcą wsparcia podczas remontu i aranżacji wnętrza. Pełen zadzrór autorski polega na przejęciu wszystkich czynności związanych z pracami budowlanymi czy remontowymi przez architekta. Wybiera on ekipy remontowe oraz pilnuje terminów wykonywanych prac.
Dodatkowo od razu trzeba ustalić ramy czasowe wykonywanych prac oraz najważniejsze- budżet. Planując wydatki trzeba wziąć pod uwagę niespodziewane koszta. Nawet najbardziej dokładne wyliczenia mogą okazać się bezwartościowe, kiedy budowa się przeciąga ze względu na brak funduszy. By tego uniknąć warto uwzględnić w budżecie naddatek.  

Warto przeczytać: Jak zaoszczędzić przy budowie

Krok 4: Dokonywanie pomiarów i tworzenie projektu

Dokładne mierzenie pomieszczeń jest dla architekta podstawą stworzenia precyzyjnego planu koncepcyjnego. Warto poprosić architekta o przedstawienie kilku propozycji, by mieć szerszą perspektywę, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć idealne rozwiązanie. Oglądając sam projekt jest nam trudno wyobrazić sobie efekt końcowy. By nam to ułatwić, dobry architekt przedstawi nam wizualizację. Jest to profesjonalne zdjęcie z trójwymiarowym modelem całego lokum.

Krok 5: Zakupy z architektem

Warto znaleźć czas na wspólne zakupy z architektem. Podczas takiego wyjścia na bieżąco można ustalać wybór płytek, paneli czy dodatków. Architekci są na bieżąco z aktualnymi trendami, a dzięki temu, że dobrze znają sklepy wnętrzarskie, potrafią wynegocjować lepszą cenę.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Anna Skibicka

Źródło: Aleksandra Kurowska

Polecamy Ci również

Zobacz także