Jak wybierać odkurzacz, żeby był skuteczny i wygodny w obsłudze

0
Nowoczesny odkurzacz
Odkurzacz powinien być wygodny w obsłudze i wydajny, zaletą jest też niewielki ciężar. Warto także zwrócić uwagę na hałas, wytwarzany podczas odkurzania.

Odkurzacz jest urządzeniem AGD, które znajduje się właściwie w każdym domu. Jeśli posiadamy porządny sprzęt – czynności związane z utrzymaniem porządku i higieny nie są aż tak bardzo kłopotliwe. Natomiast, gdy odkurzacz z jakichś względów nie odpowiada naszym wymaganiom - użytkujemy go niechętnie, a do sprzątania podchodzimy niczym do zła koniecznego. Poniżej podpowiadamy, jakie funkcje i parametry odkurzacza warto uwzględniać na etapie jego zakupu.

Na sklepowych półkach znajdziemy zwykłe odkurzacze workowe, urządzenia bezrowkowe, sprzęty umożliwiające nie tylko odkurzanie, ale także pranie naszych dywanów i wykładzin, a nawet – domowe roboty, które odpowiednio zaprogramowane, posprzątają bez naszego udziału. To, na co ostatecznie postawimy, zależy od indywidualnych preferencji, wielkości i wyposażenia mieszkania oraz aktualnych możliwości finansowych. Podczas dokonywania wyboru pamiętajmy przede wszystkim, że o ile najprostszy odkurzacz może być bardzo wygodny i praktyczny, o tyle można w nieskończoność przeklinać użytkowanie bardzo drogiego i nowoczesnego sprzętu.

To Cię zainteresuje: Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz dla alergika

Uwzględnij gabaryty i ciężar odkurzacza

Każda doświadczona gospodyni domowa wie o tym, jak cenne w odkurzaczu są jego niewielkie wymiary, przemyślany sposób składania i rozkładania przewodów i rur oraz niezbyt duży ciężar. Odkurzacz o kompaktowej budowie zawsze będzie łatwiejszy w przechowywaniu i sprawi mniej trudności podczas wyciągania i rozkładania go na czas pracy. Cechy te są szczególnie cenione przez osoby dysponujące niewielką przestrzenią życiową i nielubiące wkładania dużego wysiłku w codzienne domowe obowiązki.

Automatycznie chowany kabel i teleskopowe rury to już zupełna norma w oferowanych dziś odkurzaczach. Jednak wciąż nie we wszystkich odkurzaczach piorących. Z resztą sprzęty dające możliwość prania charakteryzują się nie tylko tą niedogodnością. Na ogół są one większe i dużo cięższe niż zwykłe urządzenia sprzątające. Dlatego też profesjonalny odkurzacz piorący (którym da się również posprzątać na sucho) nie powinien być w domu jedynym podręcznym sprzętem tego typu. Co oczywiście nie oznacza, że nie warto go mieć.

Usługi podciśnieniowego prania dywanów i tapicerki wcale nie należą do tanich. Zatem zakup takiego urządzenia zwraca się zazwyczaj już po niedługim czasie. Warunkiem jest tu jednak dysponowanie dodatkowym odkurzaczem, który posłuży do użytku codziennego i posiadanie miejsca do przechowywania obydwu sprzętów.

Zastanów się czy rzeczywiście zaoszczędzisz na workach

Prawda jest taka, że po wielkim rynkowym bumie tzw. odkurzaczy bezrowkowych (z pojemnikiem do wielokrotnego opróżniania) – urządzenia tradycyjne (tzn. z workiem, w którym gromadzone są zassane nieczystości) znów powracają do łask użytkowników. Nabywcy odkurzaczy szybko poszli po rozum do głowy i zrozumieli, że rzekoma oszczędność na workach wcale nie jest aż tak znacząca. A własnoręczne oczyszczanie pojemnika z zebranego kurzu i innych nieczystości jest nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale również nie ma nic wspólnego z higieną. Zwłaszcza wówczas, gdy jesteśmy alergikami.

Pojedynczy, papierowy worek do odkurzacza kosztuje przeciętnie 2 – 3 zł. Jego pojemność pozwala na przynajmniej kilkukrotne, dokładne posprzątanie mieszkania. Eksploatacja tradycyjnego odkurzacza nie jest zatem aż tak bardzo rujnująca dla naszych portfeli. A wygoda i względy higieniczne nieporównywalne. Napełniony worek po prostu wyrzucamy do kosza, a do odkurzacza wkładamy nowy. Z centralnym zbiornikiem zanieczyszczeń teoretycznie też tak jest – wystarczy otworzyć jego wieko i wysypać śmieci. Tu problemem są jednak na ogół filtry, które często wymagają naprawdę mozolnego ręcznego czyszczenia, by urządzenie znów mogło działać poprawnie.

Sprawdź: Jakie zalety i wady mają odkurzacze bezprzewodowe i ile kosztują

Zainwestuj w odkurzacz z dobrymi filtrami

Niestety najtańsze odkurzacze działają w ten sposób, że część pierwotnie zebranych zanieczyszczeń jest następnie rozpylana w pomieszczeniu wraz z wydmuchiwanym z urządzenia powietrzem wylotowym. Za powyższe odpowiedzialny jest zastosowany w odkurzaczu system filtracyjny. Jeśli filtry będą kiepskiej jakości – sprzątanie praktycznie będzie mijało się z celem. Z pewnością najbardziej odbije się to na osobach cierpiących na alergie oraz na małych dzieciach.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że stosowanie przeciwalergicznych filtrów wodnych rozwiązuje powyższy problem jedynie częściowo. Takie filtry  wymagają częstego mycia oraz suszenia i nawet pomimo regularnego wykonywania tych czynności i tak rozwijają się w nich bakterie i grzyby. Dlatego też renomowani producenci odkurzaczy już od jakiegoś czasu stosują w wytwarzanych przez siebie urządzeniach filtry, które nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się mikrozanieczyszczeń, ale również skutecznie dezynfekują powietrze w pomieszczeniach. Są to filtry HEPA, wykonane ze spiekanego szkła i konstruowane w taki sposób, by były w stanie spełniać nawet najbardziej restrykcyjne normy unijne. Podczas kupna nowego odkurzacza zdecydowanie warto dopytywać o rodzaj i jakość zastosowanego w nim sytemu filtracyjnego.

Pamiętaj, że odkurzacz o dużej mocy silnika, wcale nie musi mieć wystarczającej siły ssania

Siła uciągu, tj. siła, z jaką brud jest zasysany do wnętrza odkurzacza jest najważniejszym parametrem tych urządzeń. Niestety wartość ta niemal powszechnie mylona jest przez kupujących z mocą silnika sprzętu, co przez niektórych producentów bywa bardzo sprytnie wykorzystywane.

Często nie podaje się zatem siły uciągu, która liczona jest w litrach/sekundę, a zamiast niej przedstawia pokaźną moc pracy silnika w watach. To wprowadza nas w błąd, bo uważamy, że jeśli kupimy o większej mocy, to siła zasysania przez niego nieczystości będzie w zupełności większa. Tymczasem wydajność odkurzacza zależy od rozwiązań technicznych, a nie samej mocy. Dlatego zwracajmy uwagę na siłę uciągu, która w domowych odkurzaczach powinna wynosić co 45-60 l/s.

Warto też wiedzieć, że od września 2017 r. obowiązują przepisy określające maksymalną moc znamionową sprzedawanych odkurzaczy – nie może ona być wyższa niż 900 W. Każdy odkurzacz musi mieć też etykietę energetyczną.

No co jeszcze zwrócić uwagę, kupując odkurzacz

Wybierając odkurzacz, warto też zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • długość kabla i rury - konieczność ciągłego przełączania wtyczki nie jest wygodna,
  • łatwość manewrowania odkurzaczem - to ważna cecha, szczególnie, kiedy mamy do odkurzenia schody (w tym przypadku warto zwrócić uwagę na uchwyty odkurzacza),
  • łatwość wymiany szczotek i sposób ich przechowywania - pozwala zaoszczędzić czas i miejsce,
  • hałas emitowany przez odkurzacz - to parametr, na który rzadko zwracamy uwagę, a który ma bardzo duże znaczenie. Cichy odkurzacz to nie tylko kwestia wygody, ale też organizacji czasu (przy ekstremalnie cichym odkurzaczu można sprzątać nawet przy śpiącym dziecku, czy w nocy, albo słuchając muzyki; najczęściej odkurzacze wytwarzają hałas powyżej 80 dB, ale są także dostępne znacznie cichsze - ok. 58 dB).

Myślisz o sprzęcie AGD do zabudowy w kuchni? Stąd się dowiesz, jak stworzyć funkcjonalną kuchnię

Sprawdź warunki gwarancji odkurzacza

Zawsze kupując dane urządzenie, warto jest przeanalizować warunki udzielonej nam na nie gwarancji. Nie inaczej jest z odkurzaczem, w którym akurat najbardziej awaryjne okazują się zazwyczaj akcesoria dodatkowe, czyli rury, węże, przewody, itp. Niestety zdarza się też, że akurat ich gwarancja nie obejmuje.

Czytajmy zatem w miarę dokładnie przedstawiane nam dokumenty, zdając sobie sprawę z faktu, że producencka gwarancja powinna obejmować całe urządzenie (a nie tylko wybrane jego elementy) oraz, że powinna ona obowiązywać przez przynajmniej 24 miesiące od daty zakupu.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także