Jak wybrać blat kuchenny i dopasować go do wystroju kuchni

6
Blaty w nowoczesne kuchni
Wybór blatu kuchennego ma wieki wpływ na ostateczny wygląd i charakter naszej kuchni.

Blat kuchenny to jeden z podstawowych, ale też niedocenianych elementów kuchni. Podpowiadamy jak wybrać blat kuchenny i wykorzystać jego „aranżacyjny potencjał”.

Blat kuchenny czyli blat roboczy

Blat kuchenny i blat roboczy to właściwie synonimy. I to drugie określenie jasno wskazuje funkcję, jaką blat pełni w kuchni. Jednak blat to nie tylko miejsce do pracy, ale i ważny element wystroju kuchni. Dlatego wybierając blat, powinniśmy zwrócić uwagę i na jego zalety praktyczne, i estetyczne.
- Blat kuchenny to duża płaszczyzna, która przyciąga uwagę i obok wzoru frontów ma decydujący wpływ na efekt końcowy całej aranżacji – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w Spółce Meblowej KAM. – Odpowiedni blat może dodatkowo podkreślić stylistykę kuchni lub wprowadzić wyrazisty akcent, który ją ożywi.

Laminowane blaty kuchenne

Blat kuchenny jest narażony na różne niebezpieczeństwa - zarysowania, zaplamienia, kontakt z wodą, czy działanie wysokiej temperatury. Do wyboru mamy różne materiały, różniące się zarówno właściwościami, jak i ceną. Właśnie relacja ceny do jakości sprawia, że chętnie sięgamy po blaty laminowane. Charakteryzują się one dość wysoką trwałością i odpornością, a ich wygląd doskonale imituje drewno, beton czy kamień. Są przy tym znacznie tańsze od blatów kamiennych i drewnianych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że blaty laminowane są łatwe do utrzymania w czystości, a niektóre są nawet pokryte specjalnymi powłokami antyalergicznymi.

Dowiedz się: Jakie zalety i wady mają blaty kuchenne z różnych materiałów

Jaki blat kuchenny wybrać - dopasowany do frontów czy kontrastowy?

Wbrew pozorom blat można wykorzystać na kilka sposobów w aranżacji. Znaczenie ma zarówno wybór dekoru (np. rysunek drewna, czy kamienia), jak i zestawienie z innym elementami kuchni, szczególnie frontami mebli.
W nowoczesnej kuchni, z meblami o gładkich, jednokolorowych i błyszczących frontach bardzo dobrze sprawdzą się blaty kontrastowe. Takie zestawienie pokreśli nowoczesny charakter kuchni i doda mu wyrazistości.
- Możemy do białych frontów dopasować bardzo ciemny, np. kamienny blat -  mówi Sylwia Kowalska-Mikutel.

Przeczytaj też: Czym się kierować, urządzając nowoczesną kuchnię

W przypadku kiedy meble kuchenne maja bardziej dekoracyjne fronty, warto wybrać blat, który harmonijnie wtopi się w aranżację. To rozwiązanie polecane do mebli np. o strukturze drewna – gładki blat dobrany odcieniem do mebli podkreśli ich urok i razem będą tworzyć spójną całość.
Innym zabiegiem, który pozwolił osiągnąć w tym projekcie ciekawy efekt wizualny, jest wykończenie ściany pod górnymi szafkami tym samym dekorem co blat.
- Nie musi on zajmować całej ściany, lecz tylko tworzyć cokół, który ją ozdabia, a jednocześnie chroni podczas pracy – dodaje projektantka.

Modny blat kuchenny, czyli poznaj nadchodzące trendy

Blaty kuchenne są elementem, które stosunkowo łatwo wymienić. Dzięki takiemu zabiegowi nasza kuchnia może zyskać zupełnie nowy styl i szyk.
- Nadal popularne będą dekory grafitowe i szare oraz matowe, imitujące drewno, a także wszelkie odmiany kamieni naturalnych – zdradza Sylwia Mikutel-Kowalska. – Pojawia się też zróżnicowanie w zakresie grubości blatów - od bardzo cienkich, kilkunastomilimetrowych po potężne kilkucentymetrowe płyty. Zmniejsza się też promień zaobleń, a w wielu nowych projektach ciekawie wyglądają blaty wykończone niemal pod kątem ostrym.


Radzimy: Czym wykończyć ścianę między blatem i szafkami. Poznaj szklane panele ścienne

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także