Jak wyciszyć mieszkanie. 7 skutecznych sposobów

0
Sufit podwieszany
By uwolnić się od odgłosów sąsiadów z góry można zamontować podwieszany sufit. Będzie ciszej, a zamontowanie ledów doda uroku wnętrzu.

Głosy w ścianie albo za ścianą? Czas na wyciszenie mieszkania, by stało się oazą ciszy i spokoju.

Wyciszyć mieszkanie można poprzez wybór odpowiednich akcesoriów. Odgłosów tupotania pozbędziemy się kupując dywan, czy wykładzinę, lodówka przestanie warkotać, gdy ją rozmrozimy i wyczyścimy, a blat kuchenny przestanie drżeć, gdy pod ekspres do kawy podłożymy gumową podkładkę.

Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy źródło hałasu znajduje się za ścianą, czyli u naszych sąsiadów. Co zrobić, żeby uwolnić się od głośnych mieszkańców.

Sprawdź: Jak zrobić panele tapicerowane

Panele akustyczne. Kreatywne rozwiązanie, by wyciszyć mieszkanie 

Jest to gratka dla tych, którzy nie tylko chcą wyciszyć mieszkanie, ale również dla tych, którzy lubią nowoczesne wnętrza. Dostępne są w różnych wzorach. Nie trzeba ich chować pod płytą gipsową, wręcz przeciwnie. Nadają mieszkaniu charakter, ponieważ ich użycie również w celu dekoracyjnym daje wiele możliwości. Dostępne są w różnych kształtach: sześciokątnym, prostokątnym, kwadratowym. Mają również wiele tekstur: gładkie, chropowate, wypukłe.

  • Cena paneli akustycznych zaczyna się od 8 zł za płytę.

Nie tylko do domu

Panele tapicerowane świetnie nadają się również do biura. Są eleganckie i zmniejszają poczucie surowości biura.

Dappi
Zabawa kształtami

Koła nie tylko idealnie pasują do koloru ściany, ale również nadaje jej nutkę szaleństwa.

Dappi
Wyrafinowany smak

Taka aranżacja na pewno zaskoczy Waszych gości.

Dappi
Oddzielenie powierzchni

Gdy za ścianą słychać każde słowo sąsiadów, panele tapicerowane sprawią, że w mieszkaniu znowu zapanuje cisza.

Dappi
Cicha przestrzeń

Panele tapicerowane nie tylko wyciszają pomieszczenie, ale również odpowiednie ich ułożenie optycznie powiększa pomieszczenie.

Dappi
Pokój w poduszkach

Nie tylko wygląda efektownie, ale również jest nizwykle bezpieczny. O stłuczeniach i otarcciach można zapomnieć.

Dappi
Wystarszy kilka elementów

Nie trzeba tapicerować całej ściany. Wystarczy kilka trójkątów komponujących się z kolorystyką pokoju, żeby nie można było oderwać od niego oczu.

Dappi
Pokój dziecka

Panele tapicerowane uchronią ściany przed ich pomalowaniem.

Dappi
Dla dziewczynki

Wydaje się, że ściana jest kontynuacją łóżka.

Dappi
Kopalnia pomysłów

Tapicerowane panele nie muszą być tylko gładkie. Mogą mieć różne kolory, tekstury. Puście wodze fantazji.

Dappi
Nowoczesny styl

A może zamiast obrazu na ściane taka instalacja?

Dappi
Nowoczesne wnętrze

Połączenie bieli i szarości to klasyka stylu. Charakteru dodaje trójwymiarowa ściana zrobiona z tapicerowanych paneli.

Dappi

Skutecznie wyciszysz mieszkanie, montując podwieszany sufit

Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy tupot małych, rozbieganych stópek dzieci sąsiada z góry, nie dają nam spać w niedzielny poranek. Co więcej to rozwiązanie jest również korzystne dla tych, którzy mieszkają nad nami. Podwieszany sufit nie przepuszcza dźwięków dobiegających z dołu. Do wykonania takiego sufitu potrzebna jest płyta gipsowo-kartonowa, stelaż i wełna mineralna. Skuteczność wyciszenia zależy od grubości izolatora, czyli wełny.

Wełnę mineralną można zastosować też do wyciszenia ścian. Jednak takie rozwiązanie znacznie ograniczy powierzchnię mieszkania.

  • Taki sufit możemy mieć za ok. 50 zł/mkw.

Korek ekspandowany. Naturalny sposób na wyciszenie mieszkania

Korek jest naturalnym materiałem. Korek ekspandowany powstaje w wyniku podgrzania ziarna korkowego w wysokiej temperaturze. Dzięki temu zwiększa on swoją objętość. W tym procesie powstaje naturalne lepiszcze, które spaja materiał. Nieregularna tekstura powoduje rozproszenie dźwięku. Montaż korka ekspandowanego można wykonać samemu. Wystarczy kupić specjalny klej. Powierzchnię można wykończyć korkiem technicznym, który spełnia zadania dekoracyjne.

  • Cena płyty z korka ekspandowanego, o wymiarach 1000 cm x 500 cm, uzależniona jest od jej grubości: 10 mm – 17 zł, 40 mm – 40 zł.

Warto przeczytać: Sufit podwieszany - zalety, wady, montaż

Folia dźwiękoizolacyjna. Jak wyciszyć mieszkanie nie zmniejszając jego powierzchni

Folia dźwiękoizolacyjna jest wykorzystywana do wyciszania ścian, sufitów, stropów, czy dachów. Folia dźwiękoizolacyjna ma grubość 3mm, dzięki czemu mieszkanie nie tarci na powierzchni. Co więcej montaż takiej folii nie wymaga wynajęcia specjalisty. Wystarczy kupić klej i pamiętać, żeby nie zostawiać szczelin między kolejnymi płatami folii. Odstępy powodują pogorszenie efektu wyciszenia.

  • Rolkę folii dźwiękoizolacyjnej o wymiarach 500 mm x 25 000 mm (12,5 mkw.) można kupić za 756 zł.

Gumowe maty gwarantują ciszę w mieszkaniu 

Gumowe maty najlepiej sprawdzają się w łazience, pralni czy kuchni. Neutralizują one dźwięki wydawane przez pralki i zmywarki, dzięki czemu wibracje i drgania pochodzące z tych urządzeń nie rozchodzą się po całym domu.

  • Za 74 mkw. maty o grubości 10 mm zapłacimy ok. 100 zł.

Wyciszenie okien

Firmy produkujące okna oferują gamę produktów zabezpieczających przed przedostawaniem się dźwięków z zewnątrz, a także same okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Przy zakupie takich okien należy najpierw zmierzyć poziom hałasu za oknem, który wskaże, jaki wskaźnik Rw (wskaźnik tłumienia hałasu) będzie odpowiedni do mieszkania. Gdy mieszkanie znajduje się 5 metrów od drogi, to poziom hałasu może wynieść nawet 70 dB (poziom natężenia dźwięku).

  • Zakup takich okien nie jest tani. Za okno o wymiarach 78 cm x 140 cm trzeba zapłacić 465 zł.

Dowiedz się więcej: Jak dopasować okna dźwiękochłonne

Sposobem na wyciszenie okien, bez konieczności ich wymiany, jest zamontowanie okiennic. Minusem tego rozwiązania jest to, że nie do wszystkich typów budynku one pasują. Świetnie wyglądają w kamienicach albo w domach jednorodzinnych, natomiast w bloku będą wyglądały raczej komicznie.

Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie ich wewnątrz mieszkania. Nie dość, że dodadzą szyku wystrojowi, to również skutecznie ochronią przed hałasem z zewnątrz. Gdy mieszkanie jest małe sprawdzą się przesuwane okiennice, natomiast, gdy metraż jest większy- rozwieralne.

  • Tak jak w przypadku okien dźwiękoszczelnych, tak i okiennice nie należą do tanich inwestycji. Cena za mkw. wynosi 600 zł.

Zamontowanie okiennic w domu jednorodzinnym nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. W przypadku bloków wymagana jest zgoda organu administrującego budynkiem.

Wyciszenie drzwi

Przyczyną nieszczelności mogą być gumowe uszczelki, które nie przylegają prawidłowo do drzwi. Jeśli to nie gumki są problemem, to warto spojrzeć na próg drzwi i sprawdzić, czy jest dobrze zamontowany. Gdy przyczyna braku dźwiękoszczelności nie jest wynikiem usterek technicznych to wcale nie oznacza, że trzeba zainwestować w nowe drzwi. Wystarczy poddać je tapicerowaniu. Te rozwiązanie nie tylko zapewni ciszę w domu, ale również będzie w nim cieplej.

  • Koszt tapicerowania uzależniony jest od tego, czy zlecamy to zadanie firmie, czy zabieramy się za to sami. Za metr bieżący skaju trzeba zapłacić 15 zł. U tapicera ta cena rośnie do ok. 100 zł za mkw.
Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Skibicka

Polecamy Ci również

Zobacz także