Jak wyglądają kuchnie w innych krajach?

0
aranżacja kuchni
Warto czerpać inspiracje innymi kulturami i krajami nawet w aranżacji wnętrz.

W polskich wnętrzach najbardziej inspirujemy się stylem skandynawskim, niektórzy sięgają też do francuskich i angielskich elementów, ale mało jest jeszcze czerpania z innych kultur. Eksperymenty wnętrzarskie jednak kuszą nas coraz bardziej, czego dowodem jest wysyp programów, magazynów i blogów o tej tematyce. Słusznie – istnieje bardzo wiele rozwiązań, które odkryjemy dopiero, gdy zaczną nam być bliższe właśnie przez oglądanie inspiracji, czy podróże. Co zatem możemy podpatrzeć, jeśli chodzi o wystrój kuchni z innych zakątków świata?

Południowy eklektyzm

W ,,zimnej” Europie to prostota i konsekwencja są obecnie najbardziej modne, za to południowcy mają zupełnie odmienne podejście do urządzania wnętrz. Przykładem jest Hiszpania – ich typowa kuchnia jest prawdziwą rewolucją dla przeciętnego Europejczyka, przyzwyczajonego do zupełnie innych pomieszczeń. Dzieje się tak za sprawą mnogości elementów, które znajdują się w tego typu wnętrzach. Hiszpanom nie jest obce łączenie pozornie sprzecznych ze sobą elementów – w szczególności bogato zdobionych dodatków w stylu orientalnym i kolorów, także tekstur. Eklektyzm przejawia się tutaj w zestawieniu wzorów zwierzęcych i roślinnych, widocznych głównie w dodatkach, mniej eksperymentuje się zaś ze ścianami w pokojach, natomiast często w kuchni są kolorowe płytki. Same meble mogą posiadać zdobienia. Nawet jeśli nie ma ich w dużej ilości, ogromną rolę odgrywają przedmioty, które stoją na widoku. Mogą to być np. akcesoria kuchenne, ozdobna ceramika w różnych kolorach. Mimo wszystko stanowi to zgraną całość, dzięki czemu wnętrze jest bardzo przytulne.

Dzikie afrykańskie aranżacje

Choć coraz popularniejsze są egzotyczne wyjazdy w nieznane, jeszcze nie tak chętnie wprowadzamy do swoich wnętrz te odważne pomysły. Jeśli chodzi o wnętrza w nowoczesnym stylu afrykańskim, charakteryzującym większe, rozwijające się państwa, króluje ciemne drewno i wszelkie rozwiązania, które sprawiają, że meble wyglądają ciężko i solidnie. Ważne są ozdoby, a dodatki powinny nawiązywać do natury, egzotyki. Wzory zwierzęce można przemycić z salonu do kuchni np. w postaci kolorowych ramek czy dużych posągów. Nie warto jednak przesadzać, bo to przede wszystkim miejsce przygotowywania potraw, powinno więc być funkcjonalne. Skoro już o tym mowa, kuchnie w tym stylu często nie są zamkniętą przestrzenią, a stanowią płynne przejście do części jadalnej. Jest tak dlatego, ponieważ w kulturze afrykańskiej rodzina odgrywa bardzo ważną rolę – nieważne, czy mówimy o dużych, rozwijających się krajach, czy o małych wioskach, gdzie w jednym pomieszczeniu robi się wszystko – od spania, spędzania czasu wolnego, pracy, aż po wspólny posiłek. Oczywiście są to dość ogólne obserwacje, można wyróżnić również inne, bardziej odrębne style, w zależności od rejonu Afryki. Jednym z charakterystycznych jest styl marokański – bardziej zdobny w kierunku orientalnym, z większą ilością jasnych przestrzeni i koloru, także z widocznymi wpływami europejskimi.

Azjatycka prostota

Prawdziwym towarem eksportowym Azji są techniki pielęgnacji ciała, orientalne smaki tamtejszej kuchni, ale ostatnimi czasy uczymy się (szczególnie od Japończyków) sztuki minimalizmu. Bestsellerem w naszym kraju była Sztuka sprzątania Kondo Marie, dzięki której zaczęliśmy bliżej przyglądać się temu, co mamy w naszych szafkach. Podczas gdy normą u wielu z nas jest upychanie wszystkich zgromadzonych rzeczy na półkach i w kątach, Japończycy w swoich niewielkich mieszkaniach trzymają tylko tyle rzeczy, ile jest im potrzebne. Skupmy się właśnie na Japonii. Właściwie w całej Azji rozwinięta jest kultura jedzenia na zewnątrz. Podczas gdy w wysoko rozwiniętych krajach azjatyckich takich jak Japonia, Singapur lub Chiny czas pracy trwa powyżej 8 godzin, szybszą opcją jest jedzenie w restauracjach czy na straganach. Dlatego właśnie kuchnia nie musi być duża z ogromną ilością szafek, ozdób i gadżetów. W kulturze japońskiej ważna jest też asymetria, opozycyjna do kultury chińskiej i zachodniej. Od Japończyków możemy zatem wziąć na pewno oszczędność w urządzaniu wnętrza, funkcjonalność i prostotę. Nawet jeśli nas styl życia jest innych od Azjatów, pewne rozwiązania mogą być wspólne dla wielu kultur.

To tylko kilka miejsc, gdzie możemy zawędrować, będąc natchnionym wystrojami wnętrz – a to przecież wierzchołek góry lodowej. Jeśli zainteresował was temat inspiracji wnętrzarskich i chcecie stworzyć swój własny pomysł na kuchnię, zajrzyjcie na stronę IKEA.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także