Jak zaaranżować mieszkanie bezpieczne dla dziecka?

0
Szafki kuchenne
Dostosuj swoje mieszkanie i zabezpiecz miejsca, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla dziecka.

Mieszkanie powinno być zaaranżowane wygodnie i funkcjonalnie. Jednak gdy w domu pojawia się małe dziecko powinniśmy je dostosować tak, aby było bezpieczne przede wszystkim dla niego.

Nasze zwykłe mieszkanie wyposażone w stół, stolik kawowy, telewizor to potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowo rozwijającego się szkraba. Dziecko jest bardzo ciekawe świata więc to normalne, że chce zajrzeć do każdej szuflady, wsadzić paluszek w kontakt czy zobaczyć co jest pod deską toaletową. Oprócz kwestii bezpieczeństwa liczy się także spokój wielu matek, które będą mogły bez obaw wyjść na chwilę z pokoju nie myśląc czy przypadkiem dziecko nie zacznie bawić się kontaktem.

Mieszkanie bezpieczne dla dziecka - przeanalizuj każde zagrożenie

Czasami nie jesteśmy w stanie zdać sobie sprawy co może być zagrożeniem w naszym mieszkaniu czy domu dla naszego dziecka. Najlepiej zniżyć się do poziomu naszego szkraba i z jego perspektywy zobaczyć co może stanowić niebezpieczeństwo. Zasada ogólnie jest prosta: najlepiej zabezpieczyć wszystkie sprzęty. Oczywiście nie tylko sprzęt może wyrządzić dziecku krzywdę np. ostre krawędzie mebli czy produkty chemiczne pozostawione w zasięgu ręki.

Przeczytaj: Pokój dla niemowlaka

Nie ruszaj, nie wolno, zostaw

Nie ruszaj, nie wolno, zostaw to słowa powtarzane najczęściej przez wszystkich rodziców jednak nie zawsze rozumiane przez nasze pociechy. Zanim jednak nasze zakazy dotrą do dziecka powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo w mieszkaniu.

Kanty

Należy zadbać o zabezpieczenie wszystkich kantów w domu. Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju silikonowe nakładki, które zamortyzują uderzenie. Nawet najbardziej asekuracyjne dziecko może się poślizgnąć na zabawce czy na śliskiej podłodze lub po prostu stracić równowagę. Nakładki silikonowe dostępne są w różnych kolorach, z zabawnymi wzorami. Są niedrogie i łatwo dostępne.

W zasięgu ręki

Wszystko co jest w zasięgu ręki dziecka należy schować, postawić wyżej lub całkowicie zdjąć. Zrezygnujmy z obrusów, serwetek i bieżników – łatwo je zdjąć a przy okazji wszystko co się na nich znajduje.

Może Cię zainteresuje: Pokój dziecięcy - jak go zaprojektować by rósł razem z maluchem?

Gniazdka

Wszystkie gniazdka, kable, przedłużacze powinny być zabezpieczone specjalnymi blokadami. Uniemożliwi to dziecku włożenie jakiekolwiek przedmiotu w dziurkę. Należy też pochować wszystkie kable, które mogą stanowić smakowity kąsek do ostrzenia sobie ząbków lub masowania dziąsełek.

Zabezpieczenia szuflad i szafek

Zabezpieczenie szuflad i szafek - ten wynalazek przysłuży się bezpieczeństwu dziecka, a raczej jego paluszkom. Zamykanie i otwieranie szafek czy szuflad i wyjmowanie z nich przedmiotów domowego użytku to chyba najciekawsze zajęcie na świecie. Zastosowanie zabezpieczeń na meble przysłuży się również rodzicom, którzy nie będą musieli się denerwować, że syn czy córka wysypie cukier czy makaron z szafki na artykuły spożywcze.

Zobacz: Dekoracja pokoju dziecka

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą zabezpieczyć nasze mieszkanie. Do obowiązku rodzica należy przygotować wnętrze tak, aby wyeliminować ewentualne zagrożenia chociaż i to nie daje gwarancji, że dziecko przetrwa dzień bez żadnego siniaka czy guza.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także