Jak zaaranżować pokój dla pierwszoklasisty

0
Pokój - aranżacja dla pierwszoklasisty
Pójscie do szkoły to nowy etap w życiu dziecka. Podkreślmy to nowym wystrojem jego pokoju.

Przekroczenie progu szkoły to dla naszych pociech niezwykle ważne wydarzenie. Kończy się dla nich pewien etap życia i zaczyna zupełnie nowy. Zmieniają się również dotychczasowe potrzeby. Rodzice powinni w tym momencie zadbać o zmianę aranżacji w pokoju dziecka. Musimy przy tym pamiętać, że każdy maluch rozpoczynający przygodę ze szkołą jest inny. Zwłaszcza pod względem rozwoju emocjonalnego. Urządzanie dziecięcej przestrzeni życiowej nie jest zatem sprawą prostą i niestety nie ma na to jednolitej recepty.

Do aranżacji pokoju pierwszoklasisty należy podejść w sposób indywidualny. Nie martwmy się jednak, że nie poradzimy sobie z tym zadaniem. Nikt przecież nie zna naszych dzieci lepiej niż my sami. Bądźmy przy tym rozsądni, ale jednocześnie uwzględniajmy zdanie własnej pociechy. Nie odbierajmy jej też od razu wszystkich przywilejów okresu wczesnodziecięcego. To, że rozpoczyna etap nauki nie musi oznaczać konieczności pożegnania się ze wszystkimi zabawkami. Większość pierwszoklasistów nadal potrzebuje przytulić do snu ulubionego misia czy zbudować domek z klocków. W pokoju dziecka w tym wieku powinno znaleźć się zatem tak miejsce do odrabiania lekcji, jak i przestrzeń do zabawy.

Pokój dla dwójki uczniów.

Dziecięce łóżko powinniśmy ustawić w taki sposób, aby pociecha mogła naprawdę dobrze się wysypiać i tym samym nabierać sił przed kolejnym dniem w szkole.

Black Red White
Biurko do pokoju dziecka

Biurko jest jednym z najważniejszych elementem wyposażenia pokoju pierwszoklasisty.

Black Red White
Najważniejszą rzeczą podczas wyboru mebli dla pierwszoklasisty jest dostosowanie ich do wzrostu dziecka.

Najważniejsze sprzęty szkolniaków, czyli biurko i krzesło powinny być usytuowane na takiej wysokości, by nogi dziecka nie zwisały w powietrzu. Kolana muszą swobodnie mieścić się pod blatem do odrabiania lekcji.

Black Red White
Pokój dla pierwszoklasisty na poddaszu

Ważną rzeczą jest przy aranżacji pokoju dla ucznia jest odpowiednie usytuowanie kącika do nauki.

Black Red White
Pokój dla bliźniaków

Oprócz biurka i krzesła w pokoju pierwszoklasisty trzeba również wygospodarować miejsce na strefę odpoczynku oraz zabawy.

Black Red White
Pokój dla dziewczynki.

Nasz mały uczeń powinien mieć także bardzo dobrze oświetlone miejsce do nauki.

Black Red White
Meble do pokoju ucznia powinny być dopasowane do jego potrzeb.

Najlepiej, aby biurko do nauki stało w miejscu, do którego dociera światło dzienne.

Black Red White

Podkreślmy nowy etap w życiu dziecka nowymi kolorami ścian

Przemalowanie ścian niewiele kosztuje, a daje znaczące zmiany. Warto zatem zdecydować się na ten krok zanim nasz świeżo upieczony uczeń usłyszy pierwszy szkolny dzwonek. Choć w zakresie doboru kolorów nie obowiązują jakieś sztywne zasady, to psychologowie twierdzą jednogłośnie, że pastelowe stonowane barwy mają lepszy wpływ na dziecięcą koncentrację. Jednocześnie taka kolorystyka polecana jest w przypadku pociech nadpobudliwych i nadruchliwych. Oczywiście zasada ta ma swoją odwrotność, czyli jeśli dziecko jest nadzwyczajnie spokojne – można pobudzić jego zmysły nieco bardziej zdecydowanymi kolorami. Jednak nie przesadzajmy z nimi i zachowujmy umiar. Wystarczy jeśli farbę lub inny motyw dekoracyjny w zdecydowanym odcieniu zastosujemy na jednej ścianie i niech nie będzie to akurat ta ściana, przy której zamierzamy ustawić biurko.

Zobacz jak wybrać: Biurko dla dziecka

Z drugiej strony nie poleca się gwałtownego odbierania dzieciom tego, co one same uważają za najładniejsze. Jeśli zatem nasza córka wprost przepada za intensywnym różem i dotychczas zamieszkiwała w pokoju urządzonym w takiej właśnie tonacji – niech tak zostanie, choćbyśmy my sami mieli już serdecznie dość koloru różowego. To, że młoda dama rusza do szkoły nie jest jednoznaczne z jej dojrzałością na akceptację innych barw. Odświeżmy zatem ściany farbą o podobnym, lecz może nieco bardziej stonowanym odcieniu.

Wybierzmy odpowiednie meble

Najważniejszą rzeczą podczas wyboru mebli dla pierwszoklasisty jest dostosowanie ich do wzrostu dziecka. Blat biurka oraz krzesło musi mieć właściwą wysokość. Dziecko nie powinno mieć również trudności z dosięganiem do półki z książkami. Najważniejsze sprzęty szkolniaków, czyli biurko i krzesło powinny być usytuowane na takiej wysokości, by nogi dziecka nie zwisały w powietrzu. Kolana muszą swobodnie mieścić się pod blatem do odrabiania lekcji. Aby dostosować meble do tej reguły najlepiej jest nabyć takie, których wysokość można w określonym zakresie regulować. Wówczas sprzęty posłużą przynajmniej przez kolejnych kilka lat.

Dopiero na kolejnym, ale wcale niemniej ważnym miejscu powinniśmy stawiać stylistykę i kolor kupowanych mebli. Jednak w tym zakresie wybór jest całkiem spory. Producenci oraz salony meblowe oferują swoje wyroby zarówno w kompletach, jak i zupełnie oddzielnie. Na całkiem nowe zestawy decydują się najczęściej osoby, które zamierzają urządzać pokoik dziecięcy od podstaw. Tu trzeba jednocześnie liczyć się z niemałym wydatkiem. Nowe łóżko, szafa, regał na książki, biurko, krzesło i inne elementy wyposażenia dla dzieci mogą kosztować nawet kilka – kilkanaście tysięcy złotych. Nie bardzo opłaca się wydawać tyle pieniędzy mając świadomość, że za kilka lat meble trzeba będzie wymienić na inne. Dlatego nie przepłacajmy i kupmy tylko to, co rzeczywiście jest potrzebne. W celu ujednolicenia wyglądu nowego biurka z wyglądem dotychczasowej szafy czy regału można przecież wykorzystać okleinę lub farbę. Nie kosztują wiele, a są w stanie odmienić każdy stary sprzęt i nadać mu zupełnie innego charakteru.

To Cię zainteresuje: Wystrój pokoju dla dziecka

Rozsądne jest tu także skorzystanie z aukcji internetowych i portali ogłoszeniowych, na których po prostu można kupić meble używane. I nie chodzi tu wcale o żadną oszczędność, a jedynie o logiczne myślenie. Sprzęty dziecięce potrafią być naprawdę prawie wcale niezniszczone, gdyż np. poprzednie dziecko cieszyło się nimi przez dwa – trzy lata, a potem urosło na tyle, że meble wymagały wymiany. Pamiętajmy, że z naszą pociechą może być dokładnie tak samo.

Zaaranżujmy przestrzeń uczniowską mądrze i ze smakiem            

Jak zostało to już wspomniane powyżej – dla pierwszoklasisty najważniejsze jest biurko i krzesło. Choć oczywiście nie są to jedyne meble, które muszą znaleźć się w jego pokoju. W pierwszej kolejności warto jednak pomyśleć o prawidłowym usytuowaniu właśnie kącika do odrabiania lekcji. Najlepszym miejscem na powyższe są obydwie ściany prostopadłe do tej, na której znajduje się okno. Biurko należy zlokalizować właśnie w pobliżu otworu okiennego, przez który do pomieszczenia dociera światło dzienne. Dla dzieci praworęcznych miejsce do odrabiania lekcji powinno znajdować się po lewej stronie okna. Zaś dla leworęcznych – po prawej.

Oprócz biurka i krzesła w pokoju pierwszoklasisty trzeba również wygospodarować miejsce na strefę odpoczynku oraz zabawy. Dziecięce łóżko powinniśmy ustawić w taki sposób, aby pociecha mogła naprawdę dobrze się wysypiać i tym samym nabierać sił przed kolejnym dniem w szkole. O tym, jakie miejsce na ten mebel będzie najwłaściwsze można przekonać się wykorzystując tzw. metodę prób i błędów. Jeśli tylko wielkość pokoju pozwala na przestawianie łóżka – róbmy to, pytając malucha, w której lokalizacji śpi mu się najlepiej.

Odrębną kwestię stanowi ustawienie szafy na ubrania oraz uporządkowanie i ulokowanie „dziecięcych skarbów”. Szafa, będąca właściwie największym meblem w pokoju dziecięcym, powinna zleźć się we wnęce lub jeśli takowa nie istnieje – w jednym z narożników pomieszczenia. Zaś zabawki warto na bieżąco segregować i pozostawiać tylko te, których dziecko faktycznie używa. O tym, czego należy się pozbyć, malec powinien decydować samodzielnie. Jeśli pokoik jest niewielki pomocne okażą się kosze, pojemniki lub specjalne kufry dla dzieci. Wyroby te są na ogół na tyle estetycznie wykonane, że już same w sobie stają się jedną z dekoracji wnętrza. Niektóre pluszaki i inne szczególnie cenne dla milusińskich rzeczy mogą być wyeksponowane. Jednak nie przesadzajmy z ilością zabawek pozostawionych na widoku. Po pierwsze – stworzymy w ten sposób wrażenie chaosu i nieładu. A po drugie – nie wpłynie to pozytywnie na koncentrację malucha podczas nauki.

Dowiedz się: Jak urządzić miejsce do nauki

Choć najzdrowsze dla wzroku małego ucznia jest naturalne światło dzienne, to w naszej strefie klimatycznej dzieci i tak najczęściej odrabiają lekcje dopiero po zachodzie słońca. Światło dzienne jest zatem bardzo pożądane, ale jego działanie trzeba wspierać oświetleniem sztucznym. Pokój pierwszoklasisty wymaga oświetlenia na trzy różne sposoby. Zasadniczą funkcję pełni tu oczywiście lampa górna. Jednak oprócz niej dziecko powinno mieć również do dyspozycji lampkę nocną oraz bardzo ważną dla jego zdrowia – lampkę biurkową. Nie bez znaczenia pozostaje zarówno sam wybór tych elementów, jak i ich prawidłowe usytuowanie.

Wybierając lampę do oświetlenia biurka, powinniśmy zdecydować się taką, która posiada możliwość regulacji strumienia światła. Światło to nie powinno bowiem razić dziecka w oczy. Inną kwestię stanowi usytuowanie owej lampki na biurku. Okuliści zalecają, by dostosowywać je do prawo- lub leworęczności pociechy. W przypadku dzieci praworęcznych strumień świetlny powinien padać z lewej strony, a dla dzieci leworęcznych – ze strony prawej.

Jeśli chodzi o standardowe źródła światła dedykowane maluchom – wybór jest ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba przyznać, że dziecięce żyrandole, kinkiety,  itp. potrafią być naprawdę bardzo pomysłowe i niezwykle dekoracyjne. Hitem wciąż pozostają elementy oświetleniowe nawiązujące stylistyką do znanych i lubianych przez milusińskich postaci kreskówkowych.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Black Red White

Polecamy Ci również

Zobacz także