Jak zaaranżować przestrzeń na poddaszu?

Jak zaaranżować przestrzeń na poddaszu?

Poddasze to przestrzeń wymagająca szczegółowego i rozsądnego rozplanowania. Skosy, wystające elementy, utrudniony dostęp do miejsc pod ścianami – to tylko niektóre z trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć. Pojawia się pytanie, jak zaaranżować przestrzeń na poddaszu, by było to miejsce funkcjonalne i komfortowe. Architekci Decoroom dzielą się kilkoma zasadami, którymi warto się kierować podczas projektowania tej nieoczywistej przestrzeni.

Planując wykorzystanie poddasza, przygotujmy się na ciągłe poszukiwanie niestandardowych rozwiązań, które pozwolą efektywnie zagospodarować jego powierzchnię.

Podziały przestrzeni na poddaszu

Liczne skosy i często spotykane elementy więźby dachowej sprawiają, że poddasze staje się mniejsze, dlatego na dodatkowe podziały w postaci ścianek działowych powinniśmy decydować się jedynie w ostateczności, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu jest ograniczona liczba źródeł światła.

Do podzielenia powierzchni można wykorzystać już istniejące kominy, słupy i ściany nośne – pomogą podzielić pokój, jednocześnie nie zamykając go całkowicie i nie zakłócając przestrzennego charakteru mieszkania. Wartym rozważenia rozwiązaniem mogą być wszelkiego rodzaju przeszklenia: szklane ścianki działowe lub drzwi.

Wykorzystanie naturalnych elementów

Elementy więźby dachowej czy odsłonięte cegły mogą decydować o wyjątkowym charakterze mieszkania. Niełatwym zadaniem jest jednak zachowanie równowagi pomiędzy starym a nowym. Jeśli chcemy uniknąć skojarzeń ze stylem rustykalnym, możemy zrezygnować z drewnianej podłogi na rzecz dużych płytek i wyposażyć wnętrze w meble i elementy wystroju o nowoczesnym charakterze.

Przestrzeń na poddaszu - kolorystyka

Aby maksymalnie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń dobrze jest wybrać jasne kolory na ścianach. Podstawowy zabieg działający na korzyść przestrzeni takiej jak poddasze opiera się na wykorzystaniu jak najmniejszej liczby kolorów w jednym pomieszczeniu. Wnętrze zyska więcej harmonii, a mieszkańcom towarzyszyć będzie mieli poczucie porządku.

Pod skosami najlepiej sprawdzą się pastele lub biel, które kolorystycznie rozświetlą nawet mocno zacienione wnętrza. Dodatkowe zdobienia czy tapety we wzory mogą pomniejszyć przestrzeń. Jeśli zdecydujemy się na ich zastosowanie, warto ograniczyć się tylko do jednej ściany.

Oświetlenie poddasza

Nie bez znaczenia jest umiejętne wykorzystanie oświetlenia. Poddasze, z reguły ciemne, potrzebuje wielu dodatkowych źródeł światła. Oświetlenie może eksponować ozdobne elementy wykończenia wnętrza.. W miejscach wyższych i bardziej przestrzennych zaplanujmy lampy wiszące lub efektowne żyrandole.

Na skosach i w miejscu niższych sufitów dobrze sprawdzą się spoty i halogeny punktowe. Nie zapominajmy również o lampach stojących, które doświetlą poszczególne punkty i uczynią korzystanie z przestrzeni łatwiejszym. Jednym z możliwych rozwiązań jest podkreślenie drewnianego stropu lub wysokości pomieszczeń poprzez skierowanie ich w sufit.

Poddasze z meblami na wymiar

Najlepszym rozwiązaniem wyposażenia wnętrza na poddaszu będą meble wykonane na wymiar. Dopasowanie zabudowy do nietypowego ukształtowania pomoże maksymalnie wykorzystać przestrzeń i stworzyć mnóstwo przydatnych schowków i miejsc do przechowywania ubrań, obuwia czy drobnych sprzętów AGD. Na charakter zabudowy i jej cały układ będą miały wpływ nachylenie stropu i wysokość ścianki kolankowej, która jest przedłużeniem zewnętrznych murów budynku i ma bardzo duży wpływ na stopień możliwego wykorzystania przestrzeni.

W przypadku niskich ścianek i małego kąta opadania dachu warto zabudować taką przestrzeń za pomocą niskich, ale głębokich szuflad. Szafki sprawdzają się najlepiej wtedy, gdy mamy do nich swobodny dostęp.

Aranżacja poddasza

Nie da się ukryć, że aranżacja poddasza jest dość wymagającym zadaniem.  Odsłoniętym belkom, skosom i wypustom nie można jednak odmówić wyjątkowości. Dzięki wsparciu doświadczonego architekta wnętrz możesz stworzyć unikalną przestrzeń, która będzie zachwycać nie tylko ciekawą aranżacją, ale też sprawdzać się na co dzień pod względem funkcjonalności – zapoznaj się z ofertą Decoroom, by poznać możliwości w kwestii aranżacji Twojego wnętrza.

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także