Jak zaplanować i wyposażyć garderobę. Poradnik

Garderoba - aranżacja
Odpowiednim miejscem na garderobę jest sypialnia.

Garderoba to znakomity sposób na uporządkowanie rzeczy – od ubrań i butów do różnych drobiazgów. Jednak, żeby garderoba była w pełni funkcjonalna i wygodna, trzeba ją odpowiednio zaplanować i wyposażyć. Podpowiadamy jak to zrobić.

Gdzie umieścić garderobę

To gdzie znajdzie się nasza garderoba zależy w dużym stopniu od powierzchni i rozplanowania mieszkania. Optymalnym pomieszczeniem jest sypialnia – wtedy rano i wieczorem łatwo będzie nam sięgnąć po ubrania (czy od razu odwiesić je na miejsce). Dodatkowo garderoba będzie miała szansę być dobrze oświetlona dziennym światłem, nie będzie też problemów z jej wentylacją. Kolejnym miejscem – często wymuszanym przez rozkład mieszkania –  jest przedpokój. Zabudowana szafa w przedpokoju jest również praktyczna, jednak trzeba jednak zadbać o dodatkowe oświetlenie garderoby.

Zobacz: Aranżacja jadalni. Jak wybrać meble i akcesoria do jadalni?

Jak rozmieścić półki i wieszaki w garderobie

Aby garderoba była naprawdę funkcjonalna, korzystanie z niej – wygodne, musimy zadbać o zachowanie odpowiednich wysokości i odległości, na których umieścimy półki i drążki. Aby ubrania nie gniotły się, pamiętajmy, że:

  • drążki na ubrania powinny być zawieszone na wysokości ok. 150 cm od podłogi i odsunięte od tylnej ściany na odległość ok. 40 cm.
  •  wysokości umiejscowienia drążka na ubrania wiszące: – długie płaszcze i sukienki: 155-180 cm, koszule, marynarki, spódnice, kurtki: 90-130 cm, spodnie: 110-130 cm.
  • wysokości półek: – składane bluzy, koszulki i swetry: 25 cm, buty: 20-25 cm (niskie), 40-50 cm (wysokie, np. oficerki), jedna para butów zajmuje ok. 20 cm szerokości.

Nowoczesne rozwiązania w garderobach

Garderobę można wyposażyć w najprostsze, stałe półki i drążki, warto wiedzieć jednak o kilku bardziej pomysłowych rozwiązaniach, które ułatwią nam korzystanie z garderoby. Do takich rozwiązań należą wysuwane półki – dają one znacznie łatwiejszy dostęp do leżących na nich ubraniach itp.

Przeczytaj: Meble kuchenne – lakierowane, czy akrylowane

Półki można dodatkowo wyposażyć w magnetyczne barierki – podzielą one powierzchnię półki na mniejsze przegródki, które przydadzą się do uporządkowania różnych drobiazgów. Ponieważ barierki można dowolnie skonfigurować, możemy łatwo dostosować je do własnych potrzeb (a w razie czego ich ustawienie łatwo zmienić).
Innym rozwiązaniem jest system będący połączeniem nowoczesnego drążka na wieszaki z półką. Dzięki temu przestrzeń garderoby jest lepiej wykorzystana.

Przechowywanie butów w garderobie

Do przechowywania butów służą specjalne wkłady, które mogą być umieszczone w szufladzie lub nałożone na płytę wysuwaną na prowadnicy. Wyprofilowane wytłoczki umożliwiają przechowywanie butów w dwóch rzędach. Innym praktycznym sposobem przechowywania butów jest system z nadstawianą półką, która może być ustawiona pod różnymi kątami. Dzięki dodatkowej półeczce możemy, na stosunkowo ograniczonej powierzchni, wygospodarować dodatkowe miejsce np.: na środki do pielęgnacji obuwia, łyżki do butów itp. Kolejnym sposobem przechowywania butów jest półka wykonana z kratownicy, mocowana do bocznej ściany szafki.

Przechowywanie akcesoriów i dodatków w garderobie

Przechowywanie (i odnajdywanie) różnych akcesoriów i dodatków w garderobie ułatwią np. wspomniane barierki magnetyczne, a także wysuwane koszyki, które mogą być dodatkowo wyposażone w  haczyki i kuwety. Różne haczyki, wieszaki i małe półeczki możemy też zamontować na bocznych ściankach garderoby. Przydadzą się po powieszenia pasków, krawatów, apaszek itp.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PEKA

Polecamy Ci również

Zobacz także