Jak zaplanować oświetlenie?

Remont mieszkania to prawdziwe wyzwanie. Musimy wszystko dokładnie zaplanować, ponieważ mały błąd może nas drogo kosztować. Warto skorzystać z porad specjalistów, którzy powiedzą nam, jak należy rozmieścić i zaaranżować oświetlenie, żeby mieszkanie było funkcjonalne i ładne.

kinkiet dekoracyjny Najpierw powinniśmy przeanalizować nasz domowy system elektroinstalacyjny i zaplanować rozmieszczenie kabli, włączników, kontaktów oraz innych źródeł prądu. O ile ich wybór wydaje się sprawą prostą i ze względu na bogata ofertę producentów nie jest skomplikowany, o tyle planowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów wymaga już głębszego zastanowienia i poświęcenia uwagi.

Krzysztof Waleczek, zastępca głównego konstruktora Kontakt Simon: – Kupno gniazdek i łączników powinniśmy rozpocząć od rozplanowania miejsca ich zainstalowania. W tym celu warto zasięgnąć rady eksperta, który zweryfikuje nasze pomysły i doradzi, jakie rozwiązania należy zastosować przy podłączaniu instalacji elektrycznych, antenowych, telefonicznych, komputerowych oraz głośnikowych. Etap ten ma decydujące znaczenie nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także estetykę mieszkania.

kontaktRemont z założenia ma odświeżyć nasze mieszkanie i ogarnąć dotychczasowy chaos, w tym plątaninę kabli. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, warto skorzystać z nowoczesnych produktów wprowadzających ład i porządek oraz zapewniających bezpieczeństwo w mieszkaniu. Systemy modułowe w postaci ramek wielokrotnych umożliwiających jednoczesne zainstalowanie kilku kontaktów do podłączenia urządzeń, montowane w gniazdkach przesłony torów prądowych – zapobiegające porażeniu prądem majstrujących przy gniazdkach dzieciom, wieże biurowe i telebloki, zastępujące tradycyjne przedłużacze – to tylko jedne z możliwych do zastosowania opcji, ułatwiających funkcjonowanie w domu.

Podobnie jak rozkład kontaktów, wcześniejszego rozplanowania wymaga także oświetlenie. Trudno bowiem niszczyć efekt malowania czy tapetowania, próbując doprowadzić prąd do kinkietu, którego nie uwzględniliśmy w początkowej fazie projektu. Na rynku dostępne są co prawda lampy z super długimi kablami, ale ich plątanina wygląda po prostu nieestetycznie i nie zawsze daje się ukryć za szafkami czy kanapą.

oświetlenie w mieszkaniu

Marcela Pietraszczyk, specjalista ds. aranżacji oświetlenia ogrodów i wnętrz domswiatla.pl: – Planując oświetlenie mieszkania, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić nie tylko na jego kształt i rozmiar, ale także wystrój wnętrza, jego przeznaczenie i efekt, jaki chce się osiągnąć. Czynnikiem niezwykle istotnym jest także budżet przedsięwzięcia. Generalnie im pomieszczenie jest większe i ciemniejsze, tym więcej źródeł światła potrzebuje. Każde pomieszczenie wymaga oczywiście indywidualnego podejścia, jednak bez względu na to warto rozpocząć tworzenie poszczególnych aranżacji oświetleniowych od planowania oświetlenia ogólnego (najczęściej górnego), zapewniającego całościowe oświetlenie pomieszczenia. Następnie dodatkowym oświetleniem można wykreować nastrój wnętrza, mając na uwadze rodzaj, moc i natężenie źródła światła. Budując nastrój wnętrza, poza ilością i rozmieszczeniem punktów oświetleniowych niezwykle istotne jest zastosowane źródło światła. Jasne światło sprzyja koncentracji i efektywnej pracy, światło ciepłe, białe pomaga wykreować atmosferę intymności i wypoczynku. Czynnikiem decydującym jest w tym przypadku temperatura barw źródeł światła wyrażona w Kelwinach – im jest ona wyższa, tym barwa jest jaśniejsza. 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Iwona Poniewierska

Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Kontakt Simon

Polecamy Ci również

Zobacz także