Jak zaprojektować kuchnię?

Chociaż, z uwagi na ograniczenia wynikające z układu, wielkości i wymiarów pomieszczenia, zaprojektowanie Idealnej Kuchni w naszych mieszkaniach graniczy z niemożliwością, postarajmy się za pomocą kilku przydatnych wskazówek projektowych jak najbardziej do tego Ideału zbliżyć.

Przede wszystkim zdecydujmy, czy chcemy mieć kuchnię zamkniętą, czy też otwartą na pokój dzienny. Jeśli postanowimy o oddzieleniu tego pomieszczenia od reszty mieszkania, nie zapominajmy by wygospodarować w kuchni miejsce na chociażby najmniejszy stolik przeznaczony do spożywania śniadań lub do porannej lektury przy kawie.

Jak zaprojektować kuchnię? - zdjęcie 1Jak zaprojektować kuchnię? - zdjęcie 2

Innym rozwiązaniem, często stosowanym zwłaszcza w dużych mieszkaniach lub domach, jest kuchnia z usytuowaną obok niej jadalnią. W takim przypadku konieczne jest umieszczenie między tymi pomieszczeniami szerokich, najlepiej przesuwnych drzwi, które w zależności od potrzeby możemy zamknąć by uniknąć ciekawskich spojrzeń gości, lub też otworzyć tworząc jedno duże pomieszczenie.

Bardzo popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem aranżacyjnym jest otwarcie kuchni na salon. Pozwala to wyeksponować atrakcyjną zabudowę kuchenną a także powiększa optycznie przestrzeń mieszkania. Decydując się na taki wariant należy jednak pamiętać o tym, że przygotowywanie posiłków w otwartej kuchni przestaje być już tajemnicą, a porządek i czystość stają się warunkiem koniecznym i bezdyskusyjnym.

Znając już układ pomieszczenia przystępujemy do dokładnego jego zwymiarowania. Musimy tu uwzględnić nie tylko długości ścian i rozmieszczenie okien i drzwi, ale także usytuowanie wszystkich przyłączy elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, pionów wentylacyjnych, wysokości parapetu itp. Po dokonaniu precyzyjnego przedmiaru nanosimy na papier jego wyniki. Projekt najlepiej jest wykonywać na podkładzie wyrysowanym w skali 1:20.

Przystępując do projektowania musimy wiedzieć, jaki styl reprezentować ma nasza kuchnia. Jeśli jesteśmy zwolennikami stylistyki retro, podziały mebli będą gęstsze, a linia zabudowy bardziej zróżnicowana. jeśli natomiast odpowiada nam nowoczesny „design”, w kuchni muszą zapanować proste formy o kubistycznych kształtach.

Niezwykle ważną kwestią, determinującą w znaczny sposób ostateczny wygląd pomieszczenia, jest dobór sprzętu AGD. W zależności od tego, czy na przykład wybierzemy zmywarkę o szerokości 45, czy też 60 cm, układ mebli będzie zupełnie inny. Dlatego też zastanówmy się, jaką chcemy mieć zmywarkę, zlewozmywak i lodówkę, czy okap ma być zabudowany w szafce, czy wolno wiszący, jak chcemy rozwiązać sprawę piekarnika (może on być usytuowany pod płytą lub w słupku), czy przewidujemy w kuchni mikrofalę itp.

Jak zaprojektować kuchnię? - zdjęcie 3Jak zaprojektować kuchnię? - zdjęcie 4

Po zebraniu wszystkich tych wstępnych wytycznych możemy przystąpić do projektowania. Najpierw rozrysujmy ciąg roboczy z szafkami dolnymi. Tutaj warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek:

  • zgodnie z zasadami ergonomii, kolejność usytuowania stref roboczych powinna być następująca: lodówka (przechowywanie żywności), blat (wykładanie produktów), zlewozmywak (mycie), blat (przygotowywanie posiłków), kuchenka (obróbka termiczna), blat (nakładanie posiłków),
  • szerokość blatu między lodówką i zlewozmywakiem powinna wynosić minimum 40 cm,
  • szerokość blatu między zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinna wynosić minimum 80 cm,
  • zlew i płyta grzewcza nie powinny znajdować się bezpośrednio przy ścianie, nie powinny też stykać się ze sobą wzajemnie,
  • płyta gazowa powinna znajdować się w odległości minimum 60 cm od okna,
  • poza standardowymi szafkami z drzwiczkami, pomyślmy także o wygodnych szufladach, cargo i innych systemach wewnątrzszafkowych ułatwiających pracę w kuchni.

Oceń artykuł
4,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także