Jak zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować łazienkę?

Samodzielne zaprojektowanie łazienki to nie lada wyzwanie. Bardzo ważne są tu nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność i ergonomia.

Przystępując do przemyśleń nad naszą wymarzoną łazienką, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników i uwarunkowań. Przede wszystkim, postarajmy się określić nasze potrzeby i oczekiwania. Niektórzy z nas są zwolennikami długiego wylegiwania się w wannie, innym wystarczy szybki prysznic. Dlatego też, jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, by zamontować obydwa te urządzenia, wybierzmy to, które w codziennej praktyce okaże się przydatniejsze.

pomysł na łazienkę łazienka z prysznicem

W nowoczesnych łazienkach coraz popularniejszym rozwiązaniem jest montaż bidetu. Jeśli mamy dość miejsca, aby go zamontować – nie wahajmy się – urządzenie to znacznie ułatwi nam codzienne zabiegi z zakresu higieny osobistej.

W wieloosobowych rodzinach poranek to nerwowa pora dnia. Kolejek do łazienki możemy, przynajmniej w pewnym stopniu, uniknąć montując dwie umywalki zamiast jednej. Gdyby jednak takie rozwiązanie okazało się niemożliwe z powodu niewielkiego metrażu pomieszczenia, postarajmy się przynajmniej o umywalkę o dużej szerokości – takiej, przy której spokojnie mogą stanąć dwie osoby.

Wciąż bardzo często spotykanym w naszych łazienkach urządzeniem jest pralka. Nie dysponując osobnym pomieszczeniem, w którym możemy urządzić pralnię, ustawmy pralkę w łazience tak, by nie burzyła założeń estetycznych pomieszczenia, a jednocześnie była łatwo dostępna.

Ponieważ łazienka zwykle jest także miejscem przechowywania najprzeróżniejszych przedmiotów, począwszy od ręczników i kosmetyków, a skończywszy na chemii gospodarczej, warto pomyśleć o wygodnych szafkach, w których wszystkie wyżej wymienione dobra możemy pochować. Szafki te mogą mieć postać stojącego bloku, wkomponowanego w stylistyczny układ pomieszczenia, szafek podblatowych, wiszących, a także specjalnie dostosowanych szafek umywalkowych. Bardzo ważne jest, by meble łazienkowe były wykonane z materiałów odpornych na działanie wody i pary wodnej.

Projektując rozmieszczenie urządzeń w łazience pamiętajmy, by zachować między nimi odpowiednie odległości tak, by codzienne z nich korzystanie było wygodne i bezproblemowe. Właściwe rozlokowanie sprzętów uzależnione jest także od usytuowania pionów kanalizacyjnych w pomieszczeniu. Dla zachowania odpowiedniego kąta spływania wody, odległość urządzeń (zwłaszcza tych z nisko osadzonym odpływem) nie może być zbyt duża. I tak, dla miski ustępowej nie powinna ona przekraczać 1 metra, a na przykład dla brodzika i wanny – 3 metrów.

wanna wbudowana wanna narożna

Jeśli w naszym domu/mieszkaniu znajduje się więcej niż jedna łazienka, zaplanujmy pomieszczenia tak, by każde z nich pełniło nieco inną funkcję. I tak, możemy mieć na przykład jedną łazienkę rodzinną i jedną dla gości, lub też jeden obszerny salon łazienkowy i małą łazienkę gospodarczą, pełniącą przy okazji funkcję pralni.

Niezbędny w łazience jest także grzejnik. Do niedawna wybór w tym zakresie ograniczał się
do białych drabinek, które w niektórych łazienkach rażąco odstawały od przyjętej koncepcji kolorystyczno-stylistycznej. Teraz jednak możemy wybierać z szerokiej gamy dostępnych wzorów i kolorów oraz rozmiarów grzejników łazienkowych.

Mając rozplanowane rozmieszczenie wszystkich urządzeń, mebli i akcesoriów, możemy przystąpić do opracowania koncepcji kolorystycznej i materiałowej oraz oświetlenia wnętrza łazienki. Ale to już zupełnie inna historia...

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Kaldewei

Polecamy Ci również

Zobacz także