Jak zaprojektować szafę

Jak zaprojektować szafę

Szafa to mebel, bez którego trudno się obejść. Pomimo postępu i rozwoju technologicznego nadal pozostaje meblem niezastąpionym. Zmienia się jej wygląd, unowocześnia wnętrze, towarzyszą jej mody, rodzą się nowe związane z nią potrzeby, jednak jest i będzie meblem, bez którego trudno wygodnie mieszkać. A dzięki niej możemy mieszkać nie tylko wygodnie, ale i w najlepszym stylu.

W dużym domu i małym mieszkaniu

Funkcjonalne wnętrze powinno charakteryzować się odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni. Już na etapie wybierania projektu domu lub mieszkania, powinniśmy wybrać taki, w którym są przewidziane miejsca na przestronne i pojemne szafy. Budując dom należy pamiętać, że będzie nam służył przez wiele lat, jeśli nie przez całe życie. Dlatego już w fazie projektu trzeba wyznaczyć miejsca na szafy i schowki. Dobrze jest przewidzieć miejsca na tak potrzebne garderoby, wnęki na szafę gospodarczą skrywającą mało reprezentacyjne mopy, wiadra, środki czystości, czy szafę w przedpokoju na odzież wierzchnią. Powinno się również pomyśleć o miejscu przeznaczonym na szafę w garażu na narzędzia, szafę w kuchni pełniącą rolę spiżarki czy szafę łazienkową na wszelkie toaletowe akcesoria.

Czasem jednak, zwłaszcza w mieszkaniach budowanych przez laty, nie przewidziano miejsc na szafy. Tym bardziej wzrasta potrzeba zamawiania mebla na wymiar, zabudowywania istniejących, nawet małych wnęk i zakamarków i jak najefektywniejszego ich wykorzystania. Każde mieszkanie niezależnie od wielkości i ilości pomieszczeń powinno mieć dobrze dobraną szafę, dostosowaną do potrzeb i stylu życia jego właściciela. A właściwie im mniejsze mieszkanie, tym bardziej rośnie znaczenie szafy, która będzie musiała pełnić wiele funkcji – garderoby i szafy gospodarczej, mieszczącej różnorodne sprzęty niezbędne w gospodarstwie domowym, np. odkurzacz, deskę do prasowania, środki czystości, sprzęt sportowy, walizki.

Na wiele potrzeb

Istotą funkcjonalności szafy jest jej prawidłowo rozplanowane wnętrze, zaopatrzone we wszelkie niezbędne akcesoria. Półki i drążki umieszczone na odpowiednich wysokościach, szuflady o właściwych głębokościach, kosze i uchwyty, np. na żelazko lub rurę od odkurzacza. Dzięki opuszczanym pantografom możliwe jest umieszczanie nawet często używanych ubrań wysoko w szafie. Półki mogą być ruchome i dodatkowo wyposażone w uchwyty ułatwiające wysuwanie. Warto przemyśleć ich ergonomiczne rozmieszczenie. Te najniżej usytuowane powinny być przeznaczone na buty i cięższy sprzęt gospodarstwa domowego. Z kolei na wysoko umieszczonych półkach jest miejsce dla rzeczy rzadko używanych – walizek, toreb, sprzętu sportowego i sezonowo wykorzystywanej odzieży. Szuflady zapewniają dyskrecję przechowywania np. bielizny lub akcesoriów ubraniowych, natomiast ażurowe kosze pozwalają szybko skontrolować przechowywaną w nich zawartość. Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom w naszej szafie zawsze będzie panował ład i porządek.

W każdym stylu

Dzięki możliwościom zastosowania różnorodnych materiałów, z których mogą być wykonane drzwi szafy i zwieńczających je profili, możemy sprawić, że szafa stanie się elementem dekoracyjnym, kreującym całe pomieszczenie. Sięgając po różnorodne materiały, z których mogą być wykonane fronty szaf – płyty laminowane, szkło, lustra, maty dekoracyjne i naturalne, odpowiednio zestawiając ich barwne powierzchnie i faktury, a także dobierając profile o różnych kształtach i kolorach, możemy uzyskać mebel w ulubionym lub modnym stylu nadającym charakter całemu wnętrzu. Umiejętnie zaaranżowaną szafą możemy również rozjaśnić, a nawet optycznie powiększyć pomieszczenie. Szafa może stać się najatrakcyjniejszym akcentem naszego mieszkania. Wszystko zależy od naszej inwencji i wyobraźni, dzięki którym otrzymamy zamierzony efekt wyrafinowanej prostoty, powabnego glamouru czy dostojnej klasyki.

Oceń artykuł
3,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także