Jak zorganizować mieszkanie - praktyczne wskazówki

organizacja małego salonu

Mieszkając w niewielkim domu czy mieszkaniu nie jest łatwo efektywnie zorganizować przestrzeń. Kupowanie większej ilości rzeczy, niż można pomieścić nie jest dobrym pomysłem. Pozbycie się zbędnych przedmiotów pomoże nam zwiększyć przestrzeń w naszym domu. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Kuchnia bardziej wydajna

Jeśli nasza kuchnia jest nieco zapchana od nadmiaru akcesoriów warto sprawić, by pojawiła się w niej dodatkowa przestrzeń. Pomocne w tym będą pionowe szafki, w których można przechowywać nie za często używane rzeczy czy przetwory. Organizatory w szufladach pomogą w schludnym uporządkowaniu ich zawartości.

półki kuchenne organizujące przestrzeń
Warto też pozbyć się rzeczy, których już nie potrzebujemy lub zamienić je na takie mniejszych rozmiarów.

Przemeblowanie salonu

Kolejnym miejscem w którym możemy poszukać dodatkowej przestrzeni jest salon. Zamiast dużej kanapy kupmy tę mniejszą z dodatkowym schowkiem na płyty czy książki. Stolik do kawy o regulowanych wysokościach może posłużyć także, jako stół obiadowy. Meble, które spełniają więcej niż jedną funkcję są idealnym wyjściem przy poszukiwaniu miejsca w domu.

Sypialnia wolna od nadmiaru rzeczy

Sypialnia powinna być naszą oazą relaksu, nie zatłoczonym koszmarkiem. W tym celu kupmy dwa lub trzy kontenerki do przechowywania rzeczy pod łóżkiem, w które można spakować pościel, dodatkowe poduszki lub nawet buty.

organizacja garderoby
W ten sposób pozbędziemy się nadmiernej ilości przedmiotów. Można wykorzystać też ścianę za łózkiem i zamontować na niej póki, dzięki czemu wykorzystamy niezagospodarowane wcześniej miejsce. Warto też zrobić porządek w garderobie i pozbyć się ubrań, których już nie używamy, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń na inne rzeczy. 

Domowe biuro

Na dobry początek warto kupić jedną lub dwie szafeczki, w których będziemy przechowywać dokumenty. Świetnym pomysłem jest założenie sobie konta w internetowym serwisie do przechowywania danych, które pozwoli nam ograniczyć ich drukowanie. Duży kosz na śmieci zastąpmy małym, któremu towarzyszyć będzie niszczarka, która szybko pozbędzie się nadmiaru papierów z naszego biurka. Niewielkich rozmiarów regał na książki pozwoli pozbyć się tych leżących na podłodze.

małe domowe biuro
organizacja małego salonu

Przemeblowanie

Najprostszym sposobem na uzyskanie przestrzeni często jest przemeblowanie pokoju. Jeśli posiadamy w pomieszczeniu dwa masywne meble sprawdźmy, czy jednego z nich nie możemy umieścić gdzieś indziej, np. duży fotel z sypialni postawić w salonie. Czasami najprostsze sposoby są najbardziej efektywne.

pomysłowa sofa z półkami

Nie zapominajmy o części zewnętrznej

Jakkolwiek naszym celem jest zwiększenie powierzchni w domu, chcemy mieć też pewność, że przed naszym domem panuje porządek. Przytnijmy więc przerośnięte rośliny, skośmy trawnik i umieśćmy na podwórku ozdoby mniejszych rozmiarów. Niewielka szopka będzie dobrym pomysłem jeśli posiadamy większe narzędzia ogrodowe takie, jak kosiarka czy piła motorowa.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Kolwaga

Źródło: homeklondike.com

Zdjęcia: houzzhomedesign, healthylifedeal,freshome,coldwellbanker,desgnlike

Polecamy Ci również

Zobacz także