Jak zorganizować mieszkanie - praktyczne wskazówki

0
Mała kuchnia w bloku
W małym mieszkaniu jest trudno pomieścić mnóstwo rzeczy jakie mamy. Jest na to kilka sposóbów.

Mieszkając w niewielkim domu czy mieszkaniu nie jest łatwo efektywnie zorganizować przestrzeń. Kupowanie większej ilości rzeczy, niż można pomieścić, nie jest dobrym pomysłem. Pozbycie się zbędnych przedmiotów pomoże nam zwiększyć przestrzeń w naszym domu. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Małe mieszkania mają to do siebie, że jest w nich mało miejsca, a często bywają też nieustawne. A zapewne każdemu z nas zdarzyło się kupić coś niepraktycznego lub zbędnego w domu. A jak już kupiliśmy, to przecież nie wyrzucimy i w ten sposób mamy coraz mniej miejsca w mieszkaniu.

Zobacz: Jak urządzić kuchnię? Poradnik

Jak zorganizować przestrzeń w kuchni

Nie musisz robić remontu, by znaleźć więcej miejsca w kuchni. Jeśli nasza kuchnia jest nieco zapchana od nadmiaru akcesoriów warto sprawić, by pojawiła się w niej dodatkowa przestrzeń. Pomocne w tym będą pionowe szafki, w których można przechowywać nie za często używane rzeczy czy przetwory. Organizatory w szufladach pomogą w schludnym uporządkowaniu ich zawartości.Warto też pozbyć się rzeczy, których już nie potrzebujemy lub zamienić je na takie mniejszych rozmiarów. Jest kilka też sprytnych rozwiązań, które pomogą nam zorganizować dodatkową powierzchnię. Interesującym rozwiązaniem są metalowe, wysuwane koszyczki (identyczne jak te w naszych szafach). Jeżeli ciągle nam brakuje miejsca to wykorzystajmy to, które jest wolne – np. zróbmy sobie szufladę w cokole. Co prawda ciągłe schylanie się do poziomu podłogi, może źle wpłynąć na nasz kręgosłup, ale i na to mamy rozwiązanie... umieśćmy tam przedmioty rzadko używane.

Meble do małego salonu

W salonie najważniejsze jest to, żeby móc spokojnie usiąść i wypić kawę przy ulubionym serialu czy programie. Do tego potrzebne są wygodne meble. Dobrze by było, aby wygoda szła w parze z funkcjonalnością.  Zamiast dużej kanapy kupmy tę mniejszą z dodatkowym schowkiem na płyty czy książki. Stolik do kawy o regulowanych wysokościach może posłużyć także, jako stół obiadowy. Absolutnie nie stawiajmy w pokoju zbyt masywnych mebli, które zajmują miejsce i przytłaczają wnętrze. Lepiej je zamienić na te lżejsze, które będą równie wygodne i funkcjonalne. Meble, które spełniają więcej niż jedną funkcję, są idealnym wyjściem przy poszukiwaniu miejsca na małym metrażu.

Dowiedz się: Jak optycznie powiększyć kuchnie dzięki meblom?

Sypialnia wolna od nadmiaru rzeczy

Sypialnia powinna być naszą oazą relaksu, a nie zatłoczonym koszmarkiem. W tym celu kupmy dwa lub trzy kontenerki do przechowywania rzeczy pod łóżkiem, w które można spakować pościel, dodatkowe poduszki lub nawet buty. W ten sposób pozbędziemy się nadmiernej ilości przedmiotów. Można wykorzystać też ścianę za łóżkiem i zamontować na niej póki, dzięki czemu wykorzystamy niezagospodarowane wcześniej miejsce. Warto też zrobić porządek w garderobie i pozbyć się ubrań, których już nie używamy, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń na inne rzeczy. 

Polecamy: Ukryte meble jako praktyczne rozwiązania do małych mieszkań

Domowe biuro

Jeśli do tego pracujemy w mieszkaniu, to na dobry początek warto kupić jedną lub dwie szafeczki, w których będziemy przechowywać dokumenty. Świetnym pomysłem jest założenie sobie konta w internetowym serwisie do przechowywania danych, które pozwoli nam ograniczyć ich drukowanie. Duży kosz na śmieci zastąpmy małym, któremu towarzyszyć będzie niszczarka, która szybko pozbędzie się nadmiaru papierów z naszego biurka. Niewielkich rozmiarów regał na książki pozwoli pozbyć się tych leżących na podłodze.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Kolwaga

Polecamy Ci również

Zobacz także