Jaką barwę światła wybrać do sypialni, kuchni, gabinetu

0
Dekoracyjne oświetlenie
W aranżacji domu zasadniczą rolę odgrywa oświetlenie. Nawet najciekawsze meble i elementy dekoracyjne nie zrobią odpowiedniego wrażenia, jeśli nie zadbamy o wystarczający dopływ światła.

Zmęczone oczy, boląca głowa, drażliwość i dekoncentracja. To nie jedyne niepożądane objawy mogące być efektem nieodpowiednio dobranego oświetlenia w mieszkaniu. Tłumaczymy, jak dopasować barwę światła w poszczególnych pomieszczeniach.

Światło w sypialni, łazience i pokoju dziennym powinno być nieco ciemniejsze niż oświetlenie w kuchni i domowym biurze.

Odpowiedni dobór światła w pomieszczeniu zależy od dwóch czynników: przeznaczenie pomieszczenia oraz natężenie oświetlenia. Zasada jest prosta : im wyższy poziom natężenia oświetlenia zamierzamy zastosować w pomieszczeniu, tym światło powinno mieć wyższą temperaturę barwową.

Przeczytaj również: Jakie źródła światła wybrać, żeby obniżyć rachunki za energię

Żarówka żarówce nierówna

Klasyczna żarówka wytwarza światło o temperaturze barwowej o wartości około 2700 Kelwinów, żarówka halogenowa 3000 Kelwinów. Dostępne lampy LED wytwarzają światło o temperaturze barwowej w zakresie od 2700 K do 6000 K.

O wrażeniu kolorystycznym oglądanego przez nas otoczenia decyduje jakość wytwarzanego światła, oceniana za pomocą ogólnego wskaźnika oddawania barw Ra.

Oświetlenie miejsca roboczego

To typowe oświetlenie stołu w jadalni.

bluesboyrules Pixabay.com
Dekoracyjna lampka

W pokoju dziecięcym oświetlenie powinno być górne, a przy okazji dekoracyjne.

Brida_staright Pixabay.com
Oświetlenie w sypialni

Planując oświetlenie w naszej sypialni, musimy pamiętać o zainstalowaniu kilku obwodów świetlnych, które są włączane w zależności od pory dnia i nastroju

eduardodudu112009 Pixabay.com
Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie wyspy kuchennej. Dekoracyjne światła nad blatem roboczym.

shadowfirearts Pixabay
Stylowa lampa

Barwa światła powinna być odpowiednio dobrana do pomieszczenia.

Unsplash Pixabay
Kinkiet ścienny

Dodatkowe, boczne oświetlenie sprawdzi się w przedpokojach.

bluesboyrules Pixabay.com

Wskaźnik oddawania barw Ra ma maksymalną wartość wynoszącą 100. Im wyższa jest wartość tego wskaźnika, tym barwy oświetlanych przedmiotów są wierniej oddawane. To znaczy, że oświetlane przedmioty wyglądają bardziej naturalnie. Producent źródeł światła powinien podać na opakowaniu wartość tego wskaźnika. Gdy Ra wynosi przynajmniej 80, można uznać, że oświetlenie będzie odpowiednie do naszego mieszkania.

W pomieszczeniach, gdzie wierna prezentacja kolorów jest szczególnie istotna, choćby w szkolnych salach na zajęciach z plastyki, w gabinecie kosmetycznym czy sklepie z farbami albo u stomatologa, warto zastosować źródła światła, które wytwarzają światło o ogólnym wskaźniku oddawania barw Ra powyżej 90.

Co pomieszczenie, to inna barwa światła

W pomieszczeniach, w których zamierzamy odpoczywać (np. sypialnia, łazienka) należy stosować źródła światła wytwarzające ciepłobiałą barwę światła, przy realizacji stosunkowo niskich poziomów natężenia oświetlenia. – Natomiast w pomieszczeniach, gdzie wykonujemy pracę (np. biura, domowe gabinety, pokój ucznia) należy stosować źródła światła wytwarzające światło o wyższych temperaturach barwowych od 4000 K do 6000 K przy realizacji wyższych poziomów natężenia oświetlenia – informuje nasz ekspert doktor Andrzej Wiśniewski.

Dowiedz sięJak zaplanować oświetlenie sypialni

Oświetlenie do mieszkania kupuj z głową

Warto wybierać sprawdzone źródła światła od producentów z dobrą opinią. Zdarza się, że cena źródeł światła różni się o kilka złotych na żarówce, ale efekt jest zupełnie inny. To znaczy: tania żarówka świeci słabo, czerpie więcej prądu i po krótkim czasie przestaje działać. – Nie zawsze zgodne z prawdą jest bowiem to, co nieznani producenci źródeł światła deklarują w swoich danych technicznych umieszczanych na opakowaniach – kontynuuje Andrzej Wiśniewski. – Przeciętny użytkownik raczej nie zorientuje się, że informacja producenta różni się od tego, co otrzymuje w rzeczywistości.

Zastosowanie źródeł światła, których podawane dane techniczne różnią się z rzeczywistymi, może spowodować nieoczekiwane objawy. To choćby szybkie zmęczenie wzroku, bóle głowy, drażliwość, senność, problemy ze skupieniem się. One właśnie stanowią pierwsze oznaki tego, że zastosowane źródło światła nie jest odpowiedniej jakości, nie jest dopasowane do pomieszczenia i nie spełnia swojej funkcji. Wobec takich danych warto kierować się rozsądkiem i wybierać markowe produkty, które zapewniają odpowiednie, komfortowe i bezpiecznie oświetlenie.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także