Jaka kanapa do salonu?

Wybierając kanapę, kierujmy się pragmatyką, naszą własną wygodą oraz myślą o funkcjonalnym urządzeniu wnętrza. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy odsunąć na bok kwestie estetyczne.

Sofa, otomana, szezlong, tapczan, wersalka - rodzaje kanap można wyliczać niemal bez końca. Niezależnie od wybranego wariantu nie będzie przesady w stwierdzeniu, że skoro salon jest sercem domu, to kanapa stanowi jego kluczowy element. Wokół kanapy toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie. Swoją linią wzorniczą, kształtem oraz stylem powinna więc nawiązywać do wnętrza, stanowić jego przemyślane uzupełnienie. Oferta producentów mebli tapicerowanych jest obecnie na tyle bogata, że z pewnością znajdziemy mebel, który podkreśli charakter salonu oraz stanie się sanktuarium niespiesznego relaksu.

Przede wszystkim: wygoda

Choć względy aranżacyjne są niezwykle istotne, zwróćmy uwagę na kwestie użytkowe. Wypoczywanie na kanapie przede wszystkim powinno być komfortowe. Na jakość wypoczywania wpłynie kształt kanapy, a także oparcia, zagłówka i podłokietniki, dlatego warto wybrać model z regulowanymi elementami, które dostosują się do pozycji czy kształtu ciała. Duże znaczenie dla naszego komfortu ma również kąt nachylenia zagłówka. Ponadto siedzisko sofy nie powinno być zbyt wysokie, ani zbyt głębokie, w przeciwnym wypadku wyposażyć je należy w dodatkowe poduszki. O funkcjonalności mebla zadecyduje również rodzaj materiału, z którego został wykonany. Warto polecić pianki wysokoelastyczne, które dostosowują się do pozycji użytkownika, jednocześnie nie poddając się zniekształceniom - dzięki temu nawet po kilku latach unikniemy nieprzyjemnego efektu “zapadania się”.
Zastanówmy się także, jaką funkcję ma spełniać kanapa. Jeśli chcemy stworzyć dodatkowe miejsce do spania, wybierzmy kanapę rozkładaną. Jeśli zależy nam na wygodnej strefie wypoczynkowej dla całej rodziny, możemy kupić narożnik lub zdecydować się na dwie mniejsze sofy ustawione naprzeciwko siebie lub prostopadle. Jeśli zaś robimy częste przemeblowania mieszkania, postawmy na ostatnio bardzo popularne meble modułowe lub sofy na kółkach, które łatwo przesuniemy.

Wykończenie

Kolejną wartą rozważenia kwestią jest obicie kanapy. Jeśli w domu przebywają małe dzieci, należy pomyśleć o materiałach zmywalnych, które dzielnie zniosą wszelkie przejawy dziecięcej ekspresji przy użyciu kredek woskowych czy mazaków. Z kolei właściciele czworonogów muszą zastanowić się nad materiałem, z którego łatwo usuną sierść. Choć kanapy skórzane prezentują się niezwykle elegancko, liczmy się z koniecznością impregnacji skóry, inaczej szybko pojawią się na niej pęknięcia, a kolor wypłowieje. Popularnością cieszy się obicie z alcantary, mocnego materiału charakteryzującego się odpornością na uszkodzenia mechaniczne przy jednoczesnym zachowaniu miękkości. Antara z kolei jest podobna do zamszu, nie przepuszcza płynów i łatwo poddaje się czyszczeniu.

Wygoda czy design? Funkcjonalność czy komfort? Oferta producentów kanap jest obecnie na tyle bogata, że nie jedno nie musi wykluczać drugiego.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Iwona Bortniczuk

Zdjęcia: themaisonette.net, homeaway.com, trendecoration.com

Polecamy Ci również

Zobacz także