Jaka kostka brukowa najlepsza?

BRUK BET

Planując ułożenie kostki brukowej na swojej posesji, stajemy przed dylematem, jak wybrać najlepszą kostkę. Na polskim rynku działa wiele firm, które zajmują się wytwarzaniem tego materiału. Wybierając kostkę brukową, nie powinniśmy sugerować się wyłącznie ceną, ale trzeba zwrócić uwagę również na inne parametry, które świadczą o trwałości i wytrzymałości materiału.

Betonowa kostka brukowa jest bardzo popularna. Zawdzięcza to szerokiej ofercie wzorów, kolorów, wymiarów oraz dużej wytrzymałości i odporności. Bruk jest materiałem, który idealnie nadaje się do utwardzania i wyrównywania nawierzchni, w miejscach użyteczności publicznej oraz na posesjach prywatnych. Na polskim rynku jest wielu producentów kostki brukowej. To duże, renomowane firmy, a także mali lokalni przedsiębiorcy. W rezultacie w składach budowlanych znajdziemy bruk o zróżnicowanej jakości. Jak wybrać najlepszy? 

Kostka brukowa - na co zwrócić uwagę?

Kostka brukowa ułożona na nawierzchni powinna nam służyć wiele lat, dlatego wybierając producenta, warto postawić na znaną markę. Dzięki temu będziemy mieli pewność co do jakości materiału. Oczywiście istotne są również parametry bruku, który powinien być wytwarzany zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 – „Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań".

Ważne, żeby obejrzeć kostkę brukową przed jej zakupem. Nie może być na niej pęknięć, złuszczeń i odprysków. Warto wiedzieć, że nalot wapienny pojawiający się na powierzchni materiału nie jest jego wadą. To naturalny proces zachodzący w betonie, który po pewnym czasie zniknie. Dodatkowo kostka brukowa powinna być odporna na czynniki atmosferyczna, dlatego musimy dowiedzieć się, czy była impregnowana specjalnym chemicznym roztworem. Jeśli nie była, zabezpieczenie musimy wykonać po jej ułożeniu na nawierzchni.  

Wymiary, kolorystka i estetyka - ważne aspekty kostki

Na efekt wizualny nawierzchni najbardziej wpływa kolorystyka kostki brukowej. Na rynku dostępna jest bogata oferta kolorów i odcieni tego materiału. Wybierając jej barwę, warto zwrócić uwagę na otoczenie i obiekty znajdujące się na posesji. Kolejną kwestią są wymiary kostki brukowej - powinniśmy sprawdzić długość i szerokość kostki oraz jej grubość. Na podjazd należy wybrać grubszy (6-8 cm) bruk, natomiast na alejki czy chodniki wystarczy cieńszy (4-5 cm).

Musimy zdecydować również, jaki kształt ma mieć kostka brukowa. W tym przypadku warto skonsultować się z profesjonalistą, który ustali projekt ułożenia kostki. Prawidłowo ułożona nawierzchnia powinna być nie tylko trwała, ale musi mieć także estetyczny wygląd. 

Kostka brukowa to popularny materiał do układania różnych nawierzchni. Zanim wybierzemy odpowiedni produkt do własnego użytku, powinniśmy go obejrzeć, a także poznać producenta i parametry bruku. 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także