Jaką kuchenkę wybrać?

Jeszcze kilka lat temu, z braku alternatywnych technologii, na kuchenki gazowe byliśmy po prostu skazani. Obecnie od reklam coraz to nowych modeli wręcz trudno się odgonić. Przed ewentualnym zakupem warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

piekarnik elektrycznyZasilanie
Kuchenki gazowe lata świetności mają już za sobą. Obecnie, mimo że gaz jest tańszy od prądu - kuchenki te sukcesywnie ustępują miejsca w kuchni swoim nowszym odpowiednikom. Dzieje się tak za sprawą szeregu utrudnień, jakie pociąga ze sobą podłączenie kuchenki do instalacji gazowej. Mało, czasami w ogóle nie jest ono możliwe. Umiejscowienie kuchenki nastręcza dodatkowych problemów.

Zabronione jest np. ustawienie kuchenki w pobliżu okna - wlatujące powietrze mogłoby zgasić płomień, a ulatniający się gaz spowodować katastrofę. Nic więc dziwnego, że instalację takiej kuchenki powierzyć można jedynie osobie z odpowiednimi uprawnieniami.

kuchenkakuchenka gazowa

Alternatywą dla kuchenek gazowych są kuchenki zasilane prądem. Koszt użytkowania najnowocześniejszych energooszczędnych modeli jest porównywalny do kuchenek zasilanych gazem, komfort użytkowania zaś - nieporównywalnie większy. Są także dużo bezpieczniejsze, gdyż w ich przypadku nie ma ryzyka wybuchu gazu. Na te modele kuchenek skazani są mieszkańcy bloków bez instalacji gazowej.

Rodzaje płyt elektrycznych
Jeśli zdecydowaliśmy się na zasilanie kuchenki prądem, następną decyzją jaką powinniśmy podjąć jest wybór płyty.

Płytę żeliwną posiadają głównie starsze i tańsze modele. Największą wadą jest duże zużycie energii oraz długi czas nagrzewania się i stygnięcia poszczególnych krążków.

Płyta ceramiczna charakteryzuje się gładką powierzchnią, na której są zaznaczone pola grzejne. W nowoczesnych modelach rozgrzewają się one już po 3 sekundach. Płyta ta jest bardzo podatna na wszelkie zadrapania, dlatego trzeba pielęgnować ją specjalnymi mleczkami i płynami.

płyta indukcyjnaPłyty indukcyjne działają w oparciu o nowoczesną technologię wykorzystującą pole elektromagnetyczne. Gdy na polu grzejnym umiejscowimy specjalne naczynie, ciepło zaczyna wytwarzać się na jego dnie oraz ściankach, przy czym sama płyta pozostaje chłodna. Ta właściwość czyni płyty indukcyjne najbardziej energooszczędnymi spośród dostępnych na rynku. I chociaż wyższy koszt początkowy kuchenki i kompletu specjalnych naczyń może niemile zaskoczyć, inwestycja zwraca się już po kilku latach. Ze względu na obecność pola elektromagnetycznego z użytkowania kuchenki powinny zrezygnować kobiety w ciąży.

Na rynku dostępne też są kuchnie hybrydowe. Połączenie płyty grzewczej z palnikami gazowymi oraz elektrycznego piekarnika znajdziemy w kuchni gazowo-elektrycznej. Na płytach grzewczych kuchenek elektryczno-gazowych znajdziemy zarówno palniki gazowe, jak i elektryczną płytę grzejną.

Piekarnik
Jeśli wybór płyty mamy już za sobą, czas przyjrzeć się z bliska innemu, nie mniej istotnemu elementowi kuchenki – piekarnikowi. Nowoczesne modele wyposażone są w szereg funkcji mających na celu umilenie przygotowywania posiłków. Najczęściej spotykane funkcje to:

  • piekarnikTermoobieg - utrzymuje wyrównaną temperaturę w piekarniku. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza przy pieczeniu ciast francuskich.
  • Rożen - służy do przyrządzania potraw z grilla. Rożen obrotowy służy do opiekania większych porcji mięsa.
  • Grzejniki - w zależności od umiejscowienia, spełniają różne funkcje. Dolne np. zadbają, by spód ciasta był odpowiednio dopieczony.
  • Opiekacz - jest przydatny, gdy chcemy opiekać duże porcje mięsa bez potrzeby obracania ich.
  • Funkcja pieczenia na parze - to zdrowy sposób przygotowywania potraw z zachowaniem smaku i wartości odżywczych.

Oprócz samych funkcji pieczenia równie istotne są te zapewniające bezpieczne użytkowanie piekarnika. Pionowe odprowadzanie oparów zapobiega poparzeniu przez parę przy otwieraniu piekarnika. Ważne jest, by także same drzwiczki nie nagrzewały się zbytnio.

Sposób montażu
Kuchenkę możemy kupić jako wolno stojącą (piekarnik i płyta z polami grzejnymi w jednej obudowie) lub do zabudowy (w częściach). W tym drugim przypadku piekarnik i płytę można kupić jako komplet (kuchnia do zabudowy) lub oddzielnie (płyta i piekarnik do zabudowy). Aby do siebie pasowały, nie muszą pochodzić od jednego producenta.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Trojanowski

Zdjęcia: Teka

Polecamy Ci również

Zobacz także