Jaką poduszkę wybrać?

Jaką poduszkę wybrać?

kształt poduszekDobra poduszka to podstawa relaksującego i spokojnego wypoczynku. Zwłaszcza taka, która właściwie podpiera głowę podczas snu, odciąża kark i barki
i nie powoduje napięcia mięśni pleców – szczególnie w odcinku szyjnym. Czym się kierować przy jej wyborze?

Tradycyjna czy profilowana?

Rynek oferuje dwie wersje poduszek: tradycyjne i profilowane. Ważne, by poduszka dopasowywała się indywidualnie do budowy anatomicznej głowy. Wersje tradycyjne mają klasyczny, prostokątny kształt i najczęściej są luźno wypełnione rozdrobnionym materiałem. Łatwo je zginać i dowolnie formować. Taka poduszka podeprze nasze plecy, np. gdy będziemy chcieli obejrzeć telewizję lub poczytać książkę w pozycji siedzącej. Dodatkowo łatwo dobrać do nich poszewkę, ponieważ z reguły mają standardowe rozmiary. Jeśli jednak potrzebujemy precyzyjnego podparcia kręgosłupa, dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb, warto się zdecydować na poduszkę profilowaną (anatomiczną). – Powinna mieć odpowiednio wyprofilowane zgrubienie oraz wycięcie pod odcinek szyjny kręgosłupa, które ustabilizuje kark i zapobiegnie napięciu znajdujących się tam mięśni – podpowiada Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska. Profilowana poduszka może przynieść ulgę w przypadku wielu dolegliwości, między innymi bóle szyi, pleców czy chrapanie.

Kształt dopasuj do pozycji…

Przy wyborze odpowiedniej poduszki sugerujmy się jej kształtem. Ustalmy też pozycję, w której najczęściej śpimy. Tradycyjne, wielkie poduchy, które zwykle sięgają od łopatek i ramion po głowę, nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu i podparcia kręgosłupa. Dlatego osoby śpiące na boku lub na plecach powinny wybrać twardszą wersję poduszki anatomicznej, ze względu na to, że ułożenie głowy powoduje spory nacisk na jej powierzchnię. Jeśli jednak sypiasz na brzuchu, wybierz miękki model. Najlepsza będzie poduszka o nieregularnym kształcie, którą da się wygodnie objąć. Zwróćmy też uwagę na fakturę, najlepsza będzie taka, która ułatwia oddychanie.

poduszka dopasowana

…a rozmiar do budowy ciała

Wybór rozmiaru poduszki, a właściwie jej wysokość (nie zaś długości i szerokości) zależy od budowy naszego ciała. W sklepach znajdziemy różne rozmiary, natomiast zazwyczaj, im szersze masz ramiona, tym wyższa powinna być poduszka. – W doborze odpowiedniej wysokości weźmy pod uwagę posiadany materac. Jeśli jest miękki i ciało się w nim zapada, będziemy potrzebować niższej poduszki – podpowiada Jacek Poznański.

poduszki do spaniaMiękka nie znaczy lepsza

Choć twardość poduszki najlepiej wybrać według własnych preferencji, warto pamiętać odpowiednią
o tym, że nie może być ona zbyt miękka. Dlatego najlepiej ją przetestować, kładąc na niej głowę na kwadrans w pozycji, w której najczęściej śpimy
i sprawdzić czy mięśnie się nie napinają. O twardości i dopasowaniu do ciała najczęściej decyduje wypełnienie poduszki. Producenci oferują ich szeroką gamę, od tradycyjnego pierza i puchu do włókien syntetycznych, pozwalających na dużą przewiewność i łatwość w utrzymaniu. Znakomitym rozwiązaniem, które posłuży nam wiele lat będzie ta, wypełniona materiałem termoelastycznym. – Materiał ten jest wrażliwy na działanie temperatury oraz przystosowuje się do kształtu ciała. Jednocześnie redukuje nacisk i podpiera tam, gdzie jest to potrzebne, nie powodując naporu zwrotnego – mówi Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska.
Wybór poduszki warto potraktować jako rodzaj inwestycji i kupić produkt wysokiej jakości, który będzie zapewniał nam komfort przez kilka lat. Przetestujmy ją wcześniej i upewnijmy się, że jest wygodna, a materiał, z którego jest wykonana nie uczula. Zwróćmy także uwagę na pokrowiec – powinien być „oddychający”, to znaczy zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Tempur Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także