Jaka pościel dla dziecka?

Wybór pościeli, w tym także dziecięcej może wydawać się niektórym z nas sprawą wręcz banalną. Jednak rodzice młodzi, nieposiadający doświadczenia w wychowywaniu dzieci i opiece nad nimi – mogą mieć z tym pewien problem.

Na sklepowych półkach znajdują się komplety pościeli z różnych gatunków tkanin, w różnych rozmiarach oraz różnych kolorach i wzorach. Trzeba przyznać, że niemal każda pościel dla małego dziecka wygląda dziś ślicznie i kolorowo. Jednak sugerowanie się jedynie jej wyglądem zewnętrznym może okazać się niezbyt dobrym doradcą. Urządzając miejsce do spania dla małego dziecka należy uwzględnić przede wszystkim wielkość łóżeczka i wybrać do niego pościel nie tylko ładną, ale też praktyczną.

Materacyk

Kupując tak materacyk do łóżeczka, jak i wszystkie inne elementy jego wyposażenia zwróćmy uwagę, czy produkty posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny oraz czy rekomenduje je Instytut Matki
i Dziecka. Jedynie takie wyroby uznaje się powszechnie za nieszkodzące dziecku i w pełni dla niego bezpieczne. Do wyboru mamy materace piankowe, kokosowe, gryczane i lateksowe. Który
z nich będzie najlepszy dla naszego maluszka? Ten, który jest średnio twardy, tzn. ugina się lekko pod ciężarem ciała dziecka, ale nie zapada pod nim. Materac powinien być w miarę elastyczny i dopasowywać się do pozycji, jaką podczas snu przyjmuje dziecko, ale nie może się falować i tworzyć nierównej powierzchni. Innym kryterium, którym warto kierować się podczas zakupu materaca jest jego przepuszczalność powietrza. To właśnie ona decyduje o tym, czy dziecko nie będzie się nadmiernie pocić leżąc w łóżeczku. Dość ciekawym rozwiązaniem są materacyki dwustronne, które już jakiś czas temu pojawiły się w sklepach. Pozwalają one na naprzemienne wykorzystywanie właściwości dwóch różnych materiałów, z których zostały wyprodukowane.

Wypełnienie kołderki

Dziecięca kołderka powinna być antyalergiczna, lekka i przewiewna, a do tego zapewniająca dziecku komfort termiczny. Dobrze jest, jeśli producent przewiduje możliwość prania jej w pralce
w dość wysokiej temperaturze. Dla małych dzieci nie poleca się kołderek z pierza. Może ono bowiem wywoływać u maluchów reakcje alergiczne, a ponadto trudno utrzymać je w należytej czystości. Dobra dla dzieci jest bawełna. Jest to materiał ciepły, przyjemny, przewiewny i nie uczulający. Ponadto nie ma problemu z jego praniem. Niektóre kołderki bawełniane mają dodatkowe właściwości, np. antybakteryjne lub oddychające. Ważne jest także, aby wypełnienie nie przechodziło przez materiał i w czasie użytkowania nie zbijało się w jednym miejscu. Taka kołderka szybko stanie się całkowicie nieużyteczna.

Stop poduszce!

W łóżeczkach noworodków i niemowląt nie poleca się stosowania poduszek. Tego zdania jest większość pediatrów oraz specjalistów zajmujących się układem kostnym u dzieci. Niemowlę powinno sypiać na płaskiej i równej powierzchni. Poduszkę można nabyć w zestawie z kołderką, bo takie właśnie zestawy oferują producenci, ale należy odłożyć ją do szafy do czasu, aż dziecko nie osiągnie wieku przynajmniej trzech lat. Oprócz tego, że układanie główki niemowlęcia na poduszce nie wpływa pozytywnie na jego zdrowie i rozwój – obecność poduszki w łóżeczku stanowi zagrożenie dla dziecka. Kiedy maluch skieruje i zagłębi buzię w miękką i puszystą poduszeczkę – bardzo szybko może zabraknąć mu powietrza, a większość rodziców zdaje sobie chyba sprawę, co może być tego następstwem. Wprawdzie poduszeczki, które są dostępne w sklepach rekomenduje się jako w pełni bezpieczne, a nawet mające wręcz zbawienny wpływ na komfort snu dziecka, ale dobrze jest potraktować te opinie jako chwyt marketingowy i stosowanie poduszki odłożyć na moment, kiedy dziecko będzie starsze. W rzeczywistości niemowlęta nie potrzebują poduszek. Kiedy u dziecka pojawia się katar lub ma ono tendencje do ulewania pokarmu – wystarczy lekko podnieść tę część łóżeczka, w której dziecko ma główkę, np. poprzez podłożenie czegoś pod nóżki mebla. Taki sposób nieznacznego uniesienia górnej części ciała malucha jest zdecydowanie dla niego bezpieczniejszy, aniżeli podkładanie pod jego główkę poduszek lub zwijanych ręczników.

Komplety pościelowe

Przed zakupem powłoczek
i prześcieradeł należy przede wszystkim dokładnie wymierzyć posiadane łóżeczko oraz kołderkę, która ma zostać powleczona. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że czasy standardowych wymiarów łóżeczek, kołder i poduszek dawno mamy już za sobą. Aktualnie wyroby te mogą mieć zupełnie dowolne wielkości. Prześcieradło do łóżeczka powinno być na tyle duże, aby móc je swobodnie podwinąć pod spód materaca. Poszewka na kołdrę powinna natomiast dobrze pasować do wymiarów tej kołdry. W żadnym razie nie należy dla małych dzieci kupować pościeli z satyny, jedwabiu, czy kory. Materiały te zwyczajnie nie nadają się dla maluchów. Dobra jest za to delikatna, ciepła i przyjazna dzieciom bawełna. Wybierajmy takie komplety, które można prać w wysokiej temperaturze. Powinniśmy bowiem zdawać sobie sprawę, że na pościeli naszego milusińskiego pojawi się wkrótce niezliczona ilość plam i zabrudzeń ustępujących jedynie podczas prania w 60 – 90 stopniach Celsjusza. Dla niemowląt i najmłodszych dzieci szczególnie polecane są komplety, które mają w zestawie ochraniacz na szczebelki łóżeczka oraz baldachim. Wprawdzie komplety te są droższe od zwykłej pościeli, ale dodatkowe elementy bardzo się przydają i są praktyczne. Wybór kolorystyki i wzoru to sprawa najprzyjemniejsza dla rodziców, ale też właściwie w przypadku małych dzieci najmniej istotna. Nie ujmując tutaj ważności estetyce – nie wiemy przecież, co spodoba się naszemu dziecku. Tym samym, wcale niekoniecznie musi to być dokładnie to samo, co podoba się nam. Dlatego też wybierajmy raczej kolory neutralne, pastelowe i mało krzykliwe. Takie barwy z całą pewnością nie zakłócą spokojnego snu dziecka,
a jeśli w przyszłości nie będą mu się podobały– zabierzemy dziecko na zakupy i kupimy pościel wskazaną przez rezolutniejszego już młodzieńca.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: buttercreambaby.com, nurserybabybedding.com, bedzine.com

Polecamy Ci również

Zobacz także