Jaki kolor do nowoczesnych wnętrz?

Jaki kolor do nowoczesnych wnętrz?

Nowoczesny styl wymaga czystych linii, umiaru i minimalnej liczby przedmiotów. W takim wnętrzu kolory powinny być czyste i proste. Nowoczesna paleta korzysta zarówno z bieli i kolorów neutralnych, ale także bardzo jaskrawych odcieni.

Kolory naturalne, jasne nadają wnętrzu przestronności. Nowoczesne wnętrza lubią kontrasty, mocne i odważne zestawienia wzorów i kształtów.

Jakie kolory możemy zastosować we wnętrzu minimalistycznym?

Punktem wyjścia dla tworzenia gamy barwnej są różne odcienie bieli: z jednej strony mamy czyste biele, użyteczne z uwagi na to, że podkreślają światło w pokoju. Z drugiej strony są biele „złamane”. Pozwalają one uniknąć sterylnego wyglądu wnętrza. Biel to kolor emanujący spokojem, świeżością, jasnością. Jest idealnym tłem dla detali architektonicznych: gzymsów, kominków, lamp, wazonów lub innych akcentów dekoracyjnych domu.

Nowoczesne wnętrza lubią kontrasty, mocne i odważne zestawienia wzorów i kształtów (fot. homeinteriordesign.biz)Kolory naturalne, jasne nadają wnętrzu przestronności

Kolejnym, równie ważnym kolorem we wnętrzu nowoczesnym jest cała paleta barw naturalnych, stanowiących świetne tło dla faktur, mebli oraz dodatków. Kolory naturalne są bardzo praktyczne. Przede wszystkim w domach, w których są dzieci. Nie widać na nich tak bardzo zabrudzeń i łatwo je oczyścić. Z barwą naturalną bardzo ciekawie łączą się mocne kolory. Jaskrawe akcenty dostarczają energii i witalności.

Paleta barw naturalnych (fot. hiscafe.net)Czerń nadaje wnętrzu charakter (fot. calfinger.com)

W nowoczesnych wnętrzach nie bójmy się czerni. Jest piękna, elegancka. Nadaje wnętrzu charakteru. Tym czego należy unikać, urządzając wnętrze nowoczesne, są kolory ciepłe, pastelowe. Pamiętajmy, że we w takim wnętrzu podkreślamy proste linie mebli i architektury. Rezygnujemy
z koronek, falban, frędzli. Można wprowadzać tapicerki geometryczne, bądź zwierzęce wzory.
Poniżej proponujemy zestawienia kolorystyczne pasujące we wnętrzach nowoczesnych.

Zestawienia kolorów:

Zestawienia kolorówZestawienia kolorów

Zestawienia kolorówZestawienia kolorów

Przedstawione kompozycje kontrastowe dają możliwość stworzenia wyrazistych kompozycji barwnych. Neutralne tło, na przykład ściany, można śmiało ożywić dodatkiem kilku kontrastowych kolorów zastosowanych w obiciach mebli lub dodatkach. Dla zwiększenia efektu możemy pomalować jedną lub dwie ściany kontrastowymi barwami.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: proj. wnętrz Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz

Źródło: sztukawnetrz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także