Jaki kolor do pokoju młodzieżowego?

2
Jaki kolor do pokoju młodzieżowego?

Barwy są niezwykle ważne w naszym otoczeniu. Dlatego pozwólmy naszym nastolatkom urządzić pokój samodzielnie. Niech sami wybiorą kolory, w których będą czuli  się dobrze, a w ich otoczeniu będą mogli pracować i odpoczywać.

kolorystyka wnętrzPomieszczenie, pełniące funkcje sypialni
i pokoju do pracy, powinno być wyposażone
w kolory na tyle praktyczne, by sprzyjały obu tym czynnościom. Oczywiście, miejsce do spania może być otoczone odmiennym kolorem ścian niż miejsce do pracy.

Jakie to mogą być barwy?
Przede wszystkim przystosowane do potrzeb mieszkańców. Dla jednych, nie może być mowy o kolorach innych niż delikatne pastelowe i łagodne w wyrazie. Inni potrzebują kolorów bardzo żywych, energetycznych. Co może być inspiracją wyboru kolorów - tych najbardziej trafionych? Wystarczy rozejrzeć się wokół i mamy gotowe rozwiązania, choćby z kolorów różnych pór roku, gdzie możemy wyodrębnić przeróżne, gotowe "zestawy" barw jesiennych lub zimowych.

Możliwości jest wiele
niebieski pokój dla dzieckaOdcienie błękitu, wprowadzają nastrój harmonii, tworzą atmosferę spokoju, kojarzonego z klimatem oceanicznych głębi i zmarzniętych lasów. Jaśniejszy turkus tworzy klimat retro. Głębokie błękity warto ocieplić domieszką ciemnych, ekscytujących czerwieni. Kolor indygo, to dobra alternatywa dla czerni.

Ciemne i rdzawe kolory inspirowane są przyrodą takich miejsc, jak kaniony oraz pustynne tereny Ameryki Północnej. Szeroka paleta oranży pobudza nasze zmysły przywodząc na myśl zapach skóry, smak egzotycznych przypraw
i blask jesiennych liści. Jaskrawsze elementy nawiązujące do mody i kultury młodzieżowej dodają - tej opartej głównie na naturze palecie - energii i witalności. Subtelne ochry, o różnym stopniu intensywności, wywodzące się z naturalnych barw ziemi, "budzą" uczucie ciepła i komfortu. Czerwień tętni życiem i wzbudza emocje. Ciepła paleta kolorów buduje nastrój nawiązujący do minionych czasów, jednocześnie pobudzając do optymistycznego spojrzenia w przyszłość.

żółty we wnętrzachBarwy żółte odzwierciedlają aktywny tryb życia. Złote tony dodają szyku i elegancji. Barwy w kolorze słomy oraz antycznego złota tworzą ciepły i przyjazny klimat. Kolor wschodzącego słońca z kolorem kanarkowym ożywiają każde otoczenie. Rynkowy trend ku kreowaniu poczucia przepychu i splendoru spowodował wzrost znaczenia różnych modyfikacji koloru złotego. Przy kolorach neutralnych (beże i brązy) uzyskamy wnętrze przepełnione poczuciem spokoju i bezpieczeństwa.

Na rynku jest wielu producentów proponujących bardzo bogatą linię kolorystyczną farb do wyboru. Nie decydujmy jednak o kolorach spontanicznie, by wybór nie okazał się błędny. Przy wyborze obowiązuje jedna zasada, rozważajmy wybór kolorów wśród tych, które nam się podobają , nie wśród tych, które są na topie i powszechnie stosowane. Wnętrze w kolorach modnych nie będzie nasze, co gorsze okaże się takie jakich jest wiele.

Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Joanna Bogumił

Źródło: Dulux, literaturesoft.com, loveyourroom.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także