Jaki materac dla dziecka

materac dla dziecka (fot. thekidswindow.co.uk)Materac dla dziecka to wybór, który może zaciążyć na całym życiu naszego dziecka. I to nie przesada. Skłonność do schorzeń kręgosłupa to poważna sprawa, a początkowo dziecko na swoim materacyku spędza nawet 20 godzin na dobę.

Jaki zatem materac dla dziecka wybrać? Przede wszystkim zdrowy i wygodny. Na to składa się kilka elementów.

Jakie cechy powinien mieć materac dla dziecka?
Przede wszystkim materac dla dziecka powinien być równy i elastyczny. Odchodzi się od zalecenia, że materac powinien być twardy – taki materac uciska i nie pozwala na wygodne, anatomiczne ułożenie ciała. Materac powinien być na tyle sprężysty, by dostosowywać się do ułożenia ciała, ale nie odkształcać trwale, choć to ostatnie jest trudne do uniknięcia. Żeby zapobiec odkształceniom, materac powinno się jak najczęściej obracać i przewracać na drugą stronę.
Materac dla dziecka powinien być nowy. Nie przekazujmy dziecku materaca po starszym rodzeństwie, albo oddanego przez miłą przyjaciółkę, której dziecko wyrosło już z materaca. Nie chodzi tu o względy higieniczne, ale formę materaca – używany materac dla dziecka nigdy nie będzie równy, ale odkształcony przez poprzedniego właściciela. Nawet jeśli „na oko” wgłębienia i wybrzuszenia wydają się nam nieznaczne, dla niemowlęcia to prawdziwe Himalaje, które wpływają niekorzystnie na jego młodziutki kręgosłup, nie mówiąc już o wygodzie dziecka, na którą przecież nie poskarży się.
materac do łóżeczka (fot. gharexpert.com)Należy też zwrócić uwagę na jakość surowców, z których materac dla dziecka jest wykonany. Najlepiej by miał atest Państwowego Instytutu Higieny (lub atest Eko-tex), albo był pozytywnie zaopiniowany przez Instytut Matki i Dziecka. Na metce materaca lub pokrowca powinien być podany pełny skład surowcowy, a także informacje dotyczące prania pokrowca i dokładne wymiary materaca.
Materac dla dziecka powinien być dokładnie dopasowany do wielkości łóżeczka – lepiej kiedy musimy go „wciskać” niż miałby by nieco za mały. Materace są najczęściej oferowane w dwóch wymiarach: 120x60cm i 140x70 cm.

Z czego materac dla dziecka?
Ogólnie materac dla dziecka może być wykonany z surowców naturalnych lub tworzyw, albo ich połączenia. Te pierwsze, są produkowane m.in. z mat kokosowych lub mają wypełnienie z łuski gryczanej. Takie materace są „eko”, przepuszczają powietrze i mają właściwości antyalergiczne, jednak budzą też pewne kontrowersje – wśród zastrzeżeń wymienia się zbyt dużą twardość i zbyt małą elastyczność.
Wśród materaców z tworzyw najtańsze są wykonane z pianki poliuretanowej. Wprawdzie są najbardziej podatne na odkształcenia, ale ze względu na cenę, łatwo zdeformowany materacyk wymienić na nowy. Odmianą tego tworzywa jest też pianka termoelastyczna (takie materace są stosowane m.in. w inkubatorach). Tworzywo to reaguje na ciepło ciała i pod jej wpływem zwiększa swoją elastyczność. Pozwala to na idealne dopasowanie się do kształtu ciała imaterac do łóżeczka dziecięcego  (fot. babyandtoddleradvice.com)przyjęcie jak najbardziej fizjologicznie naturalnego ułożenia. Te materace są jednak znacznie droższe. Produkowane są także materace lateksowe, które są elastyczne, a dzięki wewnętrznym kanalikom – dobrze przepuszczają powietrze.
Występują także materace bonelowe – wypełnione połączonymi ze sobą sprężynami i dodatkowo otoczone pianką poliuretanową. Są elastyczne i odporne na odkształcenia.
Materace dla dzieci łączące surowce naturalne i tworzywa to materace kokosowo-bonellowe (składające się z warstwy pianki poliuretanowej, sprężyn oraz maty kokosowej) oraz kokosowo-piankowe z łuską gryczaną (również złożone z warstw: łuski gryczanej, umieszczonej w specjalnych komorach, pianki poliuretanowej i maty kokosowej).

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także