Jaki materac do łóżka ?

Podstawą dobrego snu jest wygodny materac i o tym nie trzeba nikogo przekonywać.

Dobry materac gwarantuje odpowiedni wypoczynek, efektywny sen i relaks. Musi jednak spełniać ściśle określone wymagania.

materac na łóżkoTest materaca
Zrób go koniecznie. Będąc w sklepie, połóżmy się na materacu, bo tylko w taki sposób sprawdzimy jak układa się do naszego ciała. Nie powinien być zbyt twardy, lub zbyt miękki. Powinien być równy, elastyczny i odpowiednio sprężysty do sylwetki i wagi ciała. To jak materac się układa zależy od jego budowy i materiału z którego jest wykonany. Mamy do wyboru materace ze sprężyn, kokosa (najtwardszy), lateksu i pianki poliuretanowej. Ciekawostką
w ”rodzinie” materaców są te wypełnione wodą.

Sprawdź pokrowce
Tu możliwości wyboru jest wiele. Możemy kupić materac bez pokrowca (dokupić oddzielnie), z pokrowcem zdejmowanym, lub założonym bez możliwości zdejmowania z materaca. Który wybierzemy, zależy od nas. Ważne by pokrowiec był wykonany z naturalnego materiału, np. bawełny. Alergicy powinni się zaopatrzyć w pokrowce antyalergiczne, z możliwością zdejmowania do prania. Dodatkowo, możemy dokupić do materaca matę, która wpływa na wygodę snu.  

wygodne łóżkoWybierz wygodny rozmiar
To taki, który pozwoli wygodnie ułożyć się jednej lub dwóm osobom, nie stwarzając wrażenia braku miejsca wokół. Pożądana szerokość materaca dla jednej osoby to 90-100 cm. Długość materaca powinna uwzględniać co najmniej 20 cm zapasu, dla każdej osoby która z niego korzysta. Wymiary dostępnych materacy na ogół spełniają podstawowe wymogi i kształtują się następująco: 70 x 140 (dla dzieci), 80 x 200, 90 x 200, 100 x 200, 120 x 200, 140 x 200, 160 x 200, 180 x 200, 200 x 200 cm. Materace dostępne są w dużej rozpiętości cenowej. Ale, wysoka cena nie musi przekładać się na wysoką jakość produktu, i odwrotnie. Trzeba więc rzetelnie sprawdzić właściwości materaca, bo wykonany z materiałów niskiej klasy wróży kłopoty: zły sen i krótką żywotność produktu.

Oceń artykuł
3,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Mebel Reset

Polecamy Ci również

Zobacz także