Jaki okap kuchenny wybrać: wyciąg, czy pochłaniacz

8
Okap kuchenny
Okapy kuchenne dzielą się na wyciągi oraz pochłaniacze - różnią się one sposobem działania i specyfiką montażu.

Kupując okap kuchenny, musimy zdecydować się na konkretny typ: wyciąg lub pochłaniacz. Różnią się one sposobem pracy, a wybierając je trzeba uwzględnić m.in. warunki techniczne kuchni.

Okapy kuchenne są niezwykle przydatne, ponieważ zapewniają odprowadzenie kuchennych oparów, takich jak para wodna, czy drobinki tłuszczu. Usuwają też nieprzyjemne zapachy. Okapy kuchenne są coraz częściej również bardzo dekoracyjne i stanowią integralną część aranżacji kuchni. Jednak ich wygląd zewnętrzny, choć ważny, to głównie kwestia gustu i dopasowania do wystroju kuchni. Natomiast są pewne aspekty techniczne, które trzeba uwzględnić, wybierając okap kuchenny. Warto wiedzieć, że okapy kuchenne dzielą na dwa typy, różniące się sposobem pracy: są to wyciągi (usuwają powietrze z kuchni) oraz pochłaniacze (filtrują powietrze). Wyjaśniamy czym dokładnie różnią się te urządzenia i kiedy możemy je zastosować.

Proponujemy też: Sprytne rozwiązania do kuchni, które pomogą Ci ją funkcjonalnie urządzić

Kiedy wybrać wyciąg kuchenny

Jeśli zdecydujemy się na okap pracujący w trybie wyciągu musimy pamiętać o konieczności podłączenia go do kanału wentylacyjnego. W tym przypadku powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku, do czego niezbędny jest komin wentylacyjny mówi Kamil Machura, manager ds. handlu w firmie Ciarko, która jest polskim producentem okapów kuchennych.
Wyciągi kuchenne są bardzo skuteczne – zapewniają efektywne usuwanie kuchennych oparów i zapachów. Dodatkowo korzystnie wpływają na temperaturę w kuchni, która podczas gotowania często nadmiernie wzrasta. Trzeba jednak wiedzieć, że wyciąg kuchenny możemy podłączyć tylko, jeśli pozwala na to instalacja wentylacyjna, tzn. w kuchni istnieje indywidualny wyciąg wentylacyjny.
Nie każda kuchnia wyposażona jest w indywidualny wyciąg wentylacyjny. Szczególnie dotyczy to domów wielorodzinnych, gdzie występują wspólne kominy, do których nie możemy podłączyć wyciągu. To samo tyczy się kanałów odprowadzających dym np. z pieców grzewczych. W obu przypadkach istnieje ryzyko wystąpienia zakłócenia obiegu powietrza w budynku – dodaje ekspert.
Dlatego jeśli mieszkamy w bloku, montaż wyciągu kuchennego może okazać się niemożliwy.

Poznaj też: Możliwości nowoczesnych baterii kuchennych

Pochłaniacz kuchenny – rozwiązanie uniwersalne

Znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest pochłaniacz kuchenny. Okap tego typu pracuje w trybie zamkniętym i nie jest konieczne podłączenie do instalacji wentylacyjnej.
– Zassane przez pochłaniacz powietrze przechodzi przez zamontowany w nim filtr węglowy, który zatrzymuje wszelkie zapachy. Tak oczyszczone powietrzne powraca do pomieszczenia – mówi Kamil Machura.
Zaletą pochłaniaczy kuchennych jest bardzo łatwy montaż – urządzenie wystarczy zamontować nad kuchenką i podłączyć do prądu. Nie tylko nie ogranicza nas specyfika instalacji wentylacyjnej, ale zyskujemy też większą swobodę aranżacyjną. Pochłaniacz bez problemu możemy zamontować np. nad wyspą kuchenną.

Pamiętajmy o filtrach przeciwtłuszczowych do okapów

Bez względu na to, jaki typ okapu wybierzemy, musimy pamiętać o zastosowaniu filtru przeciwtłuszczowego.
W wyciągach kuchennych najczęściej stosuje się filtry metalowe. Można je wyciągać i myć (również w zmywarkach).
W pochłaniaczach stosuje się filtry jednorazowe, które trzeba okresowo wymieniać. Dzięki temu okap kuchenny będzie działał z pełną sprawnością.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ciarko Design

Polecamy Ci również

Zobacz także