Jaki okap kuchenny wybrać: wyciąg, czy pochłaniacz

15
Okap kuchenny
Okapy kuchenne dzielą się na wyciągi oraz pochłaniacze - różnią się one sposobem działania i specyfiką montażu.

Kupując okap kuchenny, musimy zdecydować się na konkretny typ: wyciąg lub pochłaniacz. Różnią się one sposobem pracy, a wybierając je trzeba uwzględnić m.in. warunki techniczne kuchni.

Okapy kuchenne są niezwykle przydatne, ponieważ zapewniają odprowadzenie kuchennych oparów, takich jak para wodna, czy drobinki tłuszczu. Usuwają też nieprzyjemne zapachy. Okapy kuchenne są coraz częściej również bardzo dekoracyjne i stanowią integralną część aranżacji kuchni. Jednak ich wygląd zewnętrzny, choć ważny, to głównie kwestia gustu i dopasowania do wystroju kuchni. Natomiast są pewne aspekty techniczne, które trzeba uwzględnić, wybierając okap kuchenny. Warto wiedzieć, że okapy kuchenne dzielą na dwa typy, różniące się sposobem pracy - są to:

  • wyciągi - usuwają powietrze z kuchni,
  • pochłaniacze - filtrują powietrze.

Wyjaśniamy czym dokładnie różnią się te urządzenia i kiedy możemy je zastosować.

Polecamy: Sprawdzone sposoby na czyszczenie okap kuchennego

Kiedy wybrać wyciąg kuchenny

Wyciągi kuchenne są bardzo skuteczne – zapewniają efektywne usuwanie kuchennych oparów i zapachów. Dodatkowo korzystnie wpływają na temperaturę w kuchni, która podczas gotowania często nadmiernie wzrasta. Trzeba jednak wiedzieć, że wyciąg kuchenny możemy podłączyć tylko, jeśli pozwala na to instalacja wentylacyjna, tzn. w kuchni istnieje indywidualny wyciąg wentylacyjny.

Wynika to z faktu, wyciąg musi być podłączony do kanału wentylacyjnego, którym powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz budynku. Jednak nie każda kuchnia ma dostęp do indywidualnego wyciągu wentylacyjnego. Szczególnie w budynkach wielorodzinnych, w których są wspólne kominy, podłączenie wyciągu może być niemożliwe.

Pochłaniacz kuchenny – rozwiązanie uniwersalne

Znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest pochłaniacz kuchenny. Okap tego typu pracuje w trybie zamkniętym i nie jest konieczne podłączenie do instalacji wentylacyjnej. Powietrze w okapie przechodzi przez filtr węglowy, który zatrzymuje zapachy i oczyszczone - wraca do pomieszczenia.

Zaletą pochłaniaczy kuchennych jest bardzo łatwy montaż – urządzenie wystarczy zamontować nad kuchenką i podłączyć do prądu. Nie tylko nie ogranicza nas specyfika instalacji wentylacyjnej, ale zyskujemy też większą swobodę aranżacyjną. Pochłaniacz bez problemu możemy zamontować np. nad wyspą kuchenną.

Porównujemy: Zalety i wady blatów kuchennych z różnych materiałów

Pamiętajmy o filtrach przeciwtłuszczowych do okapów

Bez względu na to, jaki typ okapu wybierzemy, musimy pamiętać o zastosowaniu filtru przeciwtłuszczowego.
W wyciągach kuchennych najczęściej stosuje się filtry metalowe. Można je wyciągać i myć (również w zmywarkach).
W pochłaniaczach stosuje się filtry jednorazowe, które trzeba okresowo wymieniać. Dzięki temu okap kuchenny będzie działał z pełną sprawnością.

Oceń artykuł
4,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ciarko Design

Polecamy Ci również

Zobacz także