Jaki telewizor kupić? Parametry techniczne nowoczesnych TV

0
Telewizor w salonie
Nowoczesne telewizory mają mnóstwo funkcji - mniej przydatnych i bardziej. Czy wszystkie są nam potrzebne?

Intensywny rozwój technologii sprawia, że na rynku telewizorów stale pojawia się coś nowego. Kineskopowe odbiorniki z dawnych lat już dawno odeszły do lamusa. Pierwotnie zastąpiły je telewizory plazmowe, które dziś także są już przeszłością. Ich miejsce zajęła technologia LCD (LED) i OLED, o której mówi się, że będzie rewolucją na miarę aktualnych czasów.

Do kupna telewizora warto być odpowiednio przygotowanym (przynajmniej teoretycznie). Duży wybór rynkowy powoduje bowiem dość spore zróżnicowanie cenowe tych produktów. Często zdarza się, że urządzenia podobnej klasy i o zbliżonych parametrach można nabyć, wydając mniej lub więcej. Wiele zależy od aktualnej oferty sklepu, obowiązujących promocji, organizowanych wyprzedaży, itp. Jednak podczas zakupu nie można sugerować się jedynie przystępnością cenową.

Ważniejsze powinny być osobiste preferencje i codzienne przyzwyczajenia wszystkich członków rodziny. Amatorzy kina domowego z pewnością postawią na wysoki kontrast obrazu i niską jasność czerni. Natomiast dla miłośników konsol i gier komputerowych istotne będzie możliwie znikome opóźnienie sygnału. Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które warto uwzględniać podczas wyboru telewizora.

Dowiedz się: Czym jest telewizor smart i czy warto go kupić

Wielkość obrazu telewizora

Wielkość ekranu telewizora podawana jest w calach (1 cal = 2,54 cm). Określa ją długość zmierzona po przekątnej obrazu. Jest to jeden z kluczowych czynników, jakie należy uwzględnić podczas dokonywania wyboru. Telewizor powinien być dostosowany wielkością do indywidualnych potrzeb użytkownika, do powierzchni pomieszczenia, w którym ma się znajdować oraz do docelowego miejsca jego ustawienia.

Należy zdawać sobie sprawę, że większe ekrany dają wyższy komfort oglądania, ale pod warunkiem, że zachowana zostaje odpowiednia odległość od nich. Nieprzestrzeganie powyższej zasady skutkuje pogorszeniem się jakości odbioru wzrokowego oraz powoduje bóle i zawroty głowy. Dla przykładu warto podać, że np. obraz 42-calowy najlepiej jest oglądać z odległości od 1,6 do 3,2 metra. Zatem telewizor tych rozmiarów sprawdzi się w niewielkich salonach i pokojach dziennych. Do kuchni czy sypialni, które na ogół są pomieszczeniami niezbyt przestronnymi, z powodzeniem wystarczy obraz do 32 cali. Większe telewizory, tj. 50 cali i więcej zarezerwowane są dla użytkowników dysponujących salonami o naprawdę imponującej przestrzeni.

Kształt ekranu telewizora

W ostatnim czasie, obok telewizorów płaskich, coraz powszechniej oferowane są urządzenia o zakrzywionym ekranie (wklęsłe). Na początku swojego istnienia były one niewspółmiernie droższe od ich standardowych odpowiedników. Aktualnie, ceny tych urządzeń stają się coraz bardziej przyjazne dla kupujących. Rozwiązaniem idealnym byłby telewizor z możliwością regulacji kata zakrzywienia do preferencji oglądającego. Jednak prace nad taką technologią ciągle trwają.

Zakrzywiony ekran ma oferować lepszy odbiór obrazu osobom, które oglądają go siedząc na wprost. Zdaniem producentów można poczuć efekt przestrzeni i głębi. Jeżeli chodzi o jakość obrazu pochodzącego z takiego telewizora – zdania są podzielone. Niektórzy użytkownicy zauważają ogromną różnicę, a inni nie widzą jej w ogóle. Pewnym jest, że owa różnica istnieje, ale przy bardzo dużych rozmiarach ekranów i zachowaniu optymalnej odległości ich oglądania.

Zobacz wideo: Jak zamontować telewizor na ścianie

Matryca telewizora

Generalnie w telewizorach LCD rozróżnia się dwie grupy  matryc. Są to: matryce typu IPS oraz VA. Jedna z różnic pomiędzy nimi dotyczy czasu reakcji wyświetlacza. W wyświetlaczach VA jest on nieco krótszy. Nie oznacza to jednak, że przy matrycach VA ruch jest ostrzejszy. Jego odwzorowanie zależne jest też bowiem od układów kompensacji i poprawy ostrości.

Kolejne zróżnicowanie wynikające z typu zastosowanej matrycy to kontrast obrazu. Telewizory z wyświetlaczami IPS mają wyraziste (nieblaknące) kolory, ale nie zapewniają tak głębokiej czerni i wysokiego kontrastu jak urządzenia wyposażone w wyświetlacze VA. Można przyjąć, że matryce wymienione powyżej jako pierwsze generują kontrast ANSI na poziomie 700-1000:1. Natomiast te drugie, tj. VA – 1900-2500:1.

Częstotliwość odświeżania

To kolejne kryterium, na które warto zwracać uwagę kupując telewizor. Parametr ten podawany jest hercach (Hz). Dawniej oferowane urządzenia LCD charakteryzowały się częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz. Oznacza to, że obraz w takim telewizorze był aktualizowany 60 razy na sekundę. Niska wartość tego wskaźnika powodowała, że podczas scen z szybkim ruchem (np. meczów piłkarskich) obraz bywał nieco zamazany.

W nowoczesnych technologiach LCD poradzono sobie z tym problem bez trudu. Dostępne aktualnie telewizory mają częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 120, 240, 480, a zdarza się, że nawet 600 Hz.

Rozdzielczość ekranu

Od rozdzielczości zależna jest wyrazistość i szczegółowość obrazu. Tak jest w monitorach, laptopach, a także w telewizorach. Przyjęto, że im iloczyn wynikający z przemnożenia liczby wyświetlanych w pionie i w poziomie pikseli jest wyższy, tym lepszą jakość obrazu można uzyskać. Należy jednak pokreślić, że na powyższe ogromny wpływ ma również jakość odbieranego sygnału telewizyjnego czy oglądanych filmów. Niemniej, aktualnie można spotkać się z trzema określeniami dotyczącymi rozdzielczości. Jest to:

  • Rozdzielczość HD Ready wynosząca 1366 x 768 pikseli. Dostępna  zwłaszcza w tańszych modelach telewizorów. Nie wyświetla wszystkich szczegółów i nadaje się do odbierania zwykłej telewizji naziemnej oraz oglądania filmów DVD.
  • Rozdzielczość Full HD o wartości 1920 x 1080 pikseli. Standard w telewizorach z tzw. średniej półki cenowej.  Kolory i szczegóły są wyświetlane wyraziście. Sprzęty można zestawiać z kinem domowym wyposażonym w odtwarzacz Blu-Ray.
  • Rozdzielczość 4K o rozmiarach 3840 x 2160 pikseli. Dostarcza obraz na bardzo wysokim poziomie i jest stosowana w najbardziej ekskluzywnych modelach telewizorów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dostępne aktualnie programy czy filmy rzadko są materiałami o tak dużej rozdzielczości.

Dźwięk

Choć w sklepie wydaje nam się zazwyczaj, że telewizor charakteryzuje się porządnym brzmieniem, to w rzeczywistości dźwięk pochodzący z wbudowanych w niego głośników jest „płaski” i krótko mówiąc – niespecjalnie zachwycający. Są też telewizory, które faktycznie nieźle brzmią, ale też i niemało kosztują. Na poprawę dźwięku istnieją dwa sposoby: wyposażenie się w zestaw kina domowego lub przynajmniej soundbara, czyli nowoczesnych głośników zewnętrznych. Doposażony w ten sposób sprzęt docenią nawet najbardziej wytrawni melomani i szczególni wielbiciele dźwiękowych efektów kinowych.

To Cię zainteresuje: Inteligentne pralki - jakie funkcje są nam rzeczywiście potrzebne

Funkcje smart w telewizorze

Jeszcze niedawno większość z nas nie miała nawet pojęcia, czym jest TV Smart, a dziś coraz częściej właśnie te funkcje stają się priorytetem zakupowym. Mniej wtajemniczonym kupującym warto wyjaśnić, że chodzi o autorskie systemy producenckie, które umożliwiają dostęp do aplikacji internetowych. Dzięki takim możliwościom można np. „wypożyczać filmy”, korzystać z pozaramowej telewizji, grać w gry komputerowe itp. Telewizory smart wciąż są zdecydowanie droższe niż ich odpowiedniki pozbawione tych funkcji, choć trzeba przyznać, że i ich zaawansowanie technologiczne w powyższym zakresie wręcz przerasta ofertę dostępnych w Polsce aplikacji. Warto wiedzieć, że funkcje smart zagwarantuje nam również odtwarzacz Blu-Ray (opcja dla osób niekoniecznie chcących wymieniać telewizor).

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także