Jaki zlewozmywak wybrać?

36
Jaki zlewozmywak wybrać?

zlewozmywak z ociekaczemTo przy nim spędzamy najwięcej czasu, przygotowując posiłki, zmywając naczynia, sprzątając.

Zlewozmywak jest niezastąpiony w każdej kuchni, a dobrze dobrany ułatwi pracę
i ozdobi wnętrze. Podpowiadamy czym kierować się przy jego wyborze, aby najlepiej dopasować go do naszych potrzeb.

Jacy domownicy, taka kuchnia

Podczas gdy w niektórych stale roznoszą się zapachy przygotowywanych posiłków, inne jedynie zdobią domy, ponieważ ich właściciele jadają na mieście. Kuchnie są wykorzystywane do odmiennych zadań i urządzane w różnorodnych stylach, a dobrze dobrany zlewozmywak jest ich nieodzownym elementem. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy nie tylko od liczby osób
w rodzinie i tego, jak często gotujemy. Przed zakupem powinniśmy przemyśleć wystrój pomieszczenia i zdecydować się na najbardziej optymalne miejsce jego położenia. Ważne będą także nasze oczekiwania względem funkcjonalności i środki, jakie chcemy przeznaczyć na zakup. Jak spośród wielu modeli wybrać ten właściwy?

Paleta materiałów

Obecnie najbardziej popularne są zlewozmywaki wykonane ze stali szlachetnej
i kompozytów granitowych, a coraz częściej także z ceramiki. Każdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego jego wybór wpłynie nie tylko na wygląd kuchni, ale i na jej funkcjonalność. Stal szlachetna doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnym, modernistycznym wystrojem, jak i bardziej klasycznymi wnętrzami. Bogactwo dostępnych kształtów i stosunkowo niska cena sprawiają, że jest najczęściej wybieranym materiałem. Powierzchnia zlewozmywaków wykonanych ze stali szlachetnej jest odporna na wysoką temperaturę (do 550°C), uderzenia i ścieranie, jednak dość łatwo może ulec zarysowaniu. Materiał ten wymaga starannej pielęgnacji. Aby plamy i smugi nie były widoczne, powinno się je przetrzeć wilgotną ścierką po każdym użyciu, a następnie wytrzeć do sucha. Przy większych zabrudzeniach dobrze jest używać specjalnych płynów do pielęgnacji stali lub roztworu wody z octem.

Mniejszego wysiłku przy sprzątaniu wymagają zlewozmywaki wykonane z kompozytów granitowych. Mieszanka gresogranitu i żywicy akrylowej to wyjątkowo trwały materiał, odporny na uderzenia, zadrapania, wysoką temperaturę i zabrudzenia. Powierzchnia ta jest wyjątkowo łatwa
w czyszczeniu, odporna na plamy z czerwonego wina, kawy czy herbaty. Zlewozmywaki granitowe dostępne są w szerokiej gamie kolofów, od białego, aż po ciemny grafit, oraz w różnorodnych kształtach.

Jednak najbardziej trwałym w codziennym użytkowaniu materiałem jest ceramika techniczna.
Taki zlewozmywak wypala się w piecu w temperaturze ponad 1200°C, więc jest wyjątkowo odporny zarówno na wysoką temperaturę, jak i uderzenia czy zadrapania. Specjalna nanopowłoka sprawia, że woda spływa z jego powierzchni i nie zostawia warstwy kamienia, dlatego do czyszczenia wystarczy mokra gąbka nasączona płynem do mycia naczyń. Materiał ten staje się coraz częściej wykorzystywany w kuchniach. Producenci zlewozmywaków ceramicznych oferują je w różnych kształtach i kolorach. Minusem ceramiki jest jednak mniejsza dostępność, ponieważ niewiele firm ma ją w swojej ofercie, oraz stosunkowo wysoka cena.

zlewozmywak w kształcie trapezuWielkość ma znaczenie

Dobrze dopasowany zlewozmywak nie będzie zajmował więcej miejsca, niż to konieczne, a jednocześnie poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami i ułatwi codzienną pracę. Przed zakupem warto więc dokładnie przemyśleć do jakich czynności będziemy go najczęściej wykorzystywać. Jeśli w kuchni jest zmywarka, posłuży nam głównie do napełniania i opłukiwania naczyń wodą, płukania warzyw i sprzątania. Do tych zadań w zupełności wystarczy zlewozmywak wyposażony w jedną komorę. Dodatkowo możemy zdecydować się także na ociekacz, który najlepiej umieścić nad zmywarką. Dwukomorowy zlewozmywak zajmuje minimum 80 cm blatu, więc nie w każdym pomieszczeniu znajdzie się dla niego miejsce. W dużej kuchni, gdzie naczynia zmywane są ręcznie, warto wybrać pojemny zlewozmywak wyposażony w dodatkową komorę. Pozwoli nam to wykonywać kilka prac jednocześnie - moczące się w wodzie warzywa nie będą przeszkadzały w pozostałych obowiązkach. Wielkość zlewozmywaka uzależniona jest także od mebli kuchennych i blatu roboczego. Rozmiar szafki musi być minimum 5 cm większy, aby pomieściła wewnątrz komory. Zostawmy także co najmniej 80 cm wolnego miejsca roboczego na blacie. Zlewozmywak najlepiej umieścić w centralnym miejscu, między lodówką a kuchenką. Często architektoniczne ograniczenia zmuszają nas do szukania niestandardowych rozwiązań.
W niektórych kuchniach najlepszym wyjściem może być zamontowanie narożnego zlewozmywaka. Taki zabieg pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń, nie ograniczając funkcjonalności zlewozmywaka.

Jaki zlewozmywak do kuchni

1 komorowy
wynik głosowania
21,2%
1,5 komorowy
wynik głosowania
22,5%
2 komorowy
wynik głosowania
28,7%
z ociekaczem
wynik głosowania
18,6%
z rozdrabniaczem
wynik głosowania
9%

Ilość oddanych głosów: 4040

Od wyboru do koloru

Równie istotna jest decyzja o odpowiednim rozwiązaniu technicznym. Wybierać możemy spośród zlewozmywaków nakładanych na szafkę, wpuszczanych w blat kuchenny lub podwieszanych. Te pierwsze wymagają wolnostojącej szafki bez blatu, więc stosowane są najczęściej w niewielkich kuchniach. Chcąc umieścić zlewozmywak w ciągu zabudowy, możemy zdecydować się na wpuszczenie go w blat lub podwieszenie. Oba rozwiązania są sprawdzone i trwałe, jednak ta pierwsza opcja może być stosowana do wszystkich rodzajów blatów i jest prostsza w montażu. Decydując się na podwieszenie zlewozmywaka, blat musi być wykonany z wyjątkowo trwałego materiału, na przykład granitopochodnego. Kiedy wszystkie decyzje co do rozwiązań technicznych zostały podjęte, pozostaje nam wybór odpowiedniego modelu. Kwadratowe, owalne, prostokątne lub w kształcie trapezu – tutaj powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem i stylem wnętrza. Nieograniczona paleta barw i atrakcyjne wzorniczo produkty z pewnością pozwolą nam dobrać idealnie dopasowany zlewozmywak.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Deante

Polecamy Ci również

Zobacz także