Jakie akwarium wybrać?

akwarium prostokątne (fot. rol.vn)Czasy akwariów ramowych dawno minęły, choć wielu poważnych akwarystów, wspomina z rozrzewnieniem swoją pierwszą hodowlę gupików, prowadzoną właśnie w takim akwarium.

Obecnie zakładając akwarium można wybierać wśród różnych kształtów, wielkości, dodatków i rodzajów wykończenia. Zatem – jakie akwarium wybrać?
O wyborze akwarium decyduje kilka czynników – ilość miejsca w mieszkaniu, liczba i gatunki rybek, jakie chcemy hodować, a także... zasobność naszego portfela.

Kształt akwarium
Do wyboru mamy akwaria w różnych kształtach – najbardziej popularne są akwaria prostokątne. Są one też najczęściej polecane przez akwarystów, ze względu na łatwość aranżacji i stosunkowo niski koszt. Wariacją są akwaria z półokrągłą, panoramiczną przednią szybką. Takie akwaria wyglądają bardzo efektownie, szczególnie z większej odległości. W sprzedaży są także akwaria, w których przednia szyba jest ustawiona pod kątem. Kiedy taki zbiornik umieścimy wysoko, pływające rybki możemy oglądać od dołu.
akwarium narożne (fot. chiltonaquaticss.co.uk)W aranżacji mieszkania, szczególnie małego, mogą się sprawdzić akwaria narożne, o prostej lub półokrągłej przedniej szybie. Są one również stosunkowo łatwe w aranżacji.
Spotykane są także akwaria wielokątne. Wyglądają szczególnie efektownie, kiedy są zaaranżowane jako wolnostojące.
W sprzedaży są także akwaria kuliste, jednak przez akwarystów nie są one polecane – najczęściej mają małą pojemność, a kulisty kształt jest nienaturalny i bardzo niekomfortowy dla ryb – może nawet powodować ich choroby.
Akwarium powinno być wyposażone w specjalną pokrywę, dobraną do kształtu.

Szkło i klejenie
Najczęściej akwaria są wykonywane ze szkła typu float. Takie szkło jest najtańsze, choć charakteryzuje się nieco zmniejszoną przezroczystością i przepuszczalnością światła. Jednak przy małych i średnich akwariach, nie jest to zauważalne. Szkło typu float ma lekko zielonkawe zabarwienie. Szkłem o podwyższonej przezroczystości jest OptiWhite. Jest ono stosowane szczególnie w bardzo dużych zbiornikach, o grubych ściankach. Jednak jest znacznie droższe od szkła float. Można także spotkać akwaria, w których tylko przednia szyba jest wykonana ze szkła OptiWhite. Do budowy akwariów może być także stosowane szkło typu guardian – cechujące się dobrą przezroczystością i niebieskawym zabarwieniem.
Kupując akwarium należy zwrócić uwagę, by nie było ono wykonane ze szkła okiennego, albo hartowanego.
akwarium panoramiczne (fot. theaquariumtank.info)Tafle szkła są łączone za pomocą specjalnych silikonów – czarnego lub przezroczystego. Kolor nie wpływa na użytkowanie, a jedynie na walory estetyczne. Przezroczyste silikony sprawiają, że łączenia są prawie niewidoczne, a akwarium wygląda jak jednolita bryła. Przede wszystkim należy sprawdzić czy w silikonie, na łączeniach nie występują pęcherzyki powietrza, które obniżają trwałość połączeń. W przypadku akwariów o pojemności powyżej 150-200 litrów, ścianki powinny być wzmocnione dodatkowymi paskami szkła. Warto kupować akwaria z gwarancją szczelności.

Wielkość akwarium
Wielkość zbiornika zależy zarówno od tego, ile miejsca w mieszkaniu możemy przeznaczyć pod akwarium, jak i od tego jakie rybki zamierzamy hodować. Trzeba uwzględnić nie tylko liczbę ryb, ale także ich zachowania i indywidualne preferencje poszczególnych gatunków. Paradoksalnie większe akwaria – ok. 150 l są nieco łatwiejsze w utrzymaniu i wymagają mniej pracy niż małe. Jest to spowodowane tym, że w większym akwarium wytwarza się stabilniejszy ekosystem. Oczywiście takie akwaria są droższe – na cenę wpływa nie tylko koszt samego zbiornika, ale i sprzętu oraz wyposażenia, które musimy zainstalować. Pojemność akwarium łatwo obliczyć mnożąc jego wymiary w centymetrach: długość x szerokość x wysokość, a wynik dzieląc przez 1000.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także