Jakie grzejniki wybrać?

Każdy, kto planuje wymianę lub zakup nowych grzejników, wie, że nie jest to zadanie łatwe. Konwektorowe, płytowe, żeberkowe, a może ozdobne? Które wybrać i jak je podłączyć?

grzejnikGrzejnikowy zawrót głowy
Model grzejnika należy dopasować do rodzaju instalacji jaką posiadamy w domu oraz charakteru i funkcji pomieszczeń. Budując nowy dom, już na początku prac instalacyjnych warto dokładnie określić rozmieszczenie wybranego sprzętu grzewczego.

- Optymalną cyrkulację powietrza zapewnia mocowanie pod parapetem, albo w pobliżu drzwi - czyli tam gdzie straty ciepła są największe - wyjaśnia Andrzej Durda, z firmy TECE, producenta instalacji sanitarnych i grzewczych - Jeśli kaloryfer ma znaleźć się na jednej ze ścian pozbawionej okna, powinniśmy nad nim umieścić dodatkową osłonę. Dzięki temu powietrze będzie się przemieszczać do wnętrza pomieszczenia, a na ścianie nie powstaną czarne i nieestetyczne smugi. Pozostaje jeszcze pytanie jaki grzejnik kupić?

Gorący temat
Jednym z najczęściej wybieranych modeli na rynku są grzejniki płytowo- konwektorowe. Można je stosować w każdym pomieszczeniu, są wydajne, a dodatkowo szybko nagrzewają pomieszczenia np. po obniżeniu temperatury na noc. Drugą grupą są grzejniki żeberkowe np. żeliwne bądź aluminiowe. Nowoczesne modele nie przypominają tych znanych  dawniej.  Są odporne na działanie korozji. Niestety, tych aluminiowych nie można łączyć z instalacją miedzianą, a żeliwne są dość ciężkie, dlatego lepiej nie montować ich na słabych ścianach.

Grzejniki konwektorowe - oddające ciepło wyłącznie przez konwekcję, powodującą silny ruch powietrza - najlepiej instalować w kanałach pod oknami lub przeszklonymi ścianami. Dzięki temu w miejscach tych utworzy się swego rodzaju kurtyna cieplna, zapewniająca optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są także grzejniki ozdobne - przeznaczone głównie do łazienek, ale także przedpokoi. Oprócz funkcji dekoratorskich znakomicie uzupełniają system ogrzewania i mają wiele zalet praktycznych - można na nich suszyć np. ręczniki.

Podłączenie z góry czy z boku?
Sposób podłączenia grzejników zależy od rodzaju rur zastosowanych do budowy instalacji oraz tego jak zostały poprowadzone - w podłodze czy w ścianie.

- Precyzyjne podłączenie zdecydowanie najłatwiej wykonać, przy użyciu rur wielowarstwowych np. TECEflex - dodaje Andrzej Durda - Są bardzo łatwe w montażu i można je wyginać bez obawy, że pękną. Najbardziej estetyczne jest podłączenie boczne. W tym wypadku nie ma potrzeby przycinania posadzki, a rury są najmniej widoczne.

Możemy także zdecydować się na zastosowanie specjalnych zestawów i zaworów odcinających umożliwiających łatwy demontaż grzejnika bez konieczności opróżniania instalacji np. w trakcie sezonowych i gruntownych porządków w domu.

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Tece

Polecamy Ci również

Zobacz także