Jakie kieliszki do wina?

Kieliszki do wina
Wino czerwone i białe oraz szampan pije się w różnych kieliszkach. Rodzaj kieliszka zależy głównie od tzw. bukietu wina, który powinien być wydobyty przez odpowiedni kształt szkła.

Szkło użytkowe, oprócz swojej funkcji praktycznej jest zawsze dekoracją stołu, a wino podane z odpowiednią oprawą smakuje inaczej. Nie jest zatem sprawą obojętną jakiego szkła użyjemy do wina, jakiego do szampana lub drinka.

W czym podać wino różowe, jaką temperaturę powinno mieć białe wino lub też jak trzymać kieliszek do wina czerwonego? To warto wiedzieć.

Z czym podawać wino
Jeśli planujesz podjąć swoich gości rybą, wieprzowiną, daniem z drobiu, deską serów lub włoską zapiekanką
z makaronu, podaj białe, wytrawne wino. Aby w pełni móc docenić jego smak i aromat, należy schłodzić je do temperatury 8-12°C. Jeśli chcesz podać gościom polędwicę z chrzanem, krwawy befsztyk lub potrawę z wołowiny to koniecznie z czerwonym wytrawnym lub półwytrawnym winem. Temperatura trunku nie powinna przekraczać temperatury pokojowej-optymalna 16-18°C. Jeśli lubisz ekstrawagancję, możesz zaproponować swoim znajomym bażanta lub indyka przyrządzonego w oryginalny sposób. Potrawy te najlepiej komponują się
z winem różowym (rosé). Jeżeli nie masz go pod ręką, możesz go zastąpić lekkim białym półwytrawnym winem. Do deseru podaj wino półsłodkie białe lub czerwone, tokaj, wino musujące słodkie lub półsłodkie.

kieliszki do wina czerwonegoSzkło do wina
Każde wino należy podawać w odpowiednich kieliszkach. Kieliszek do wina białego powinien mieć cienkie ścianki
i cienką długą nóżkę. Jest mniejszy od kieliszka do wina czerwonego, kształtem zbliżony do kwiatu tulipana. Kieliszek do wina czerwonego ma natomiast krótszą nóżkę i jest nieco bardziej pękaty niż kieliszek do wina białego. Zazwyczaj ma pojemność od 110 do 150 ml. Jeśli lubisz klasykę, z pewnością przypadną Ci do gustu kieliszki z kolekcji Ourania marki Villa Italia.
Są kryształowe, przezroczyste i wykonane z najwyższej jakości szkła. Ich wzornictwo nawiązuje do najlepszych klasycznych tradycji. Jeśli wolisz nowoczesne wzornictwo, zastanów się nad kolekcją Chloe. Kieliszki o stożkowatych czaszach na płaskich, prostokątnych nóżkach pasują do nowoczesnej zastawy stołowej. Możesz wybrać kryształowe kieliszki z nowoczesną i modną trójkątną stópką z kolekcji Triumph. Kolekcja ta jest wykonana z najwyższej jakości szkła kryształowego, utwardzanego tytanem. Każda kolekcja obejmuje kieliszki do wina białego i czerwonego. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii, wszystkie kieliszki możesz bezpiecznie myć w zmywarce.

Jak pić wino?
Jeśli chodzi o sposób podawania wina pamiętaj, żeby mniejsze kieliszki napełniać do dwu trzecich objętości, duże zaś do połowy. Trunki, w tym wodę, nalewa się od strony prawej. Potrawy z kolei podawaj od strony lewej, a opróżnione naczynia zabieraj od strony prawej. Pierwszy łyk wina należy do pana domu - dzięki temu upewnisz się, że do kieliszka gości nie dostaną się kawałki korka. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie dolewać wina gościom, jeżeli kieliszek nie jest całkowicie opróżniony.

Pamiętaj, że smaczne potrawy i wino dobrego gatunku to jeszcze nie wszystko. Żeby zrobić wrażenie na gościach, potrzebna jest także gustowna oprawa. Zastanów się nad kupnem ładnego serwisu obiadowego marki Villa Italia. Do wyboru masz zarówno kolekcja klasyczne jak Victoria, Vienna Gold, jak i nowoczesne jak Quadro, Loft czy Verde.

Dossier produktów

 • Kolekcja "ourania" obejmuje kieliszki  kryształowe, przezroczyste i wykonane z najwyższej jakości szkła. Ich wzornictwo nawiązuje do najlepszych klasycznych tradycji.
  Kieliszek do wina białego 360 ml - 29,00 zł
  Kieliszek do wina czerwonego 460 ml - 29,00 zł
  Kieliszek duży do wina białego 780 ml - 38,00 zł
  Kieliszek duży do wina czerwonego 820 ml - 38,00 zł
 • Kolekcja "chloe" obejmuje Kieliszki o stożkowatych czaszach na płaskich, prostokątnych nóżkach idealnie pasują do nowoczesnej zastawy stołowej. Możesz też wybrać kryształowe kieliszki z nowoczesną i modną trójkątną stópką z kolekcji.
  Kieliszek do wina białego 240 ml - 29,00 zł
  Kieliszek do wina czerwonego 280 ml - 29,00 zł
 • Kolekacja "triumph" wykonana z najwyższej jakości szkła kryształowego, utwardzanego tytanem. Każda kolekcja obejmuje kieliszki do wina białego i czerwonego.
  Kieliszek do wina białego 200 ml - 29,00 zł
  Kieliszek do wina czerwonego 250 ml - 29,00 zł
Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Villa Italia

Polecamy Ci również

Zobacz także